Обіцяли більше, але зарплати освітян залишаються найнижчими: що не так із реформами в освіті

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Заробітна плата в освітній сфері є однією з найнижчих в країні

Оплата праці освітян

report_11614439.gif   Зміни в освітньому законодавстві: квітень 2025
   Скачати  

             

Рівень заробітної плати у сфері освіти залишається одним із найнижчих серед усіх галузей економіки в Україні.  

Зміни в оплаті праці педагогів ЗДО

Це підтверджують дані Державної служби статистики щодо середньомісячної зарплати за видами економічної діяльності у 2024 році.  

За інформацією Держстату, середня зарплата працівників усіх сфер економіки в четвертому кварталі 2024 року становила 24 153 грн. Водночас в освітній галузі цей показник був значно нижчим — 16 479 грн. 

Попри те, що за рік середня заробітна плата освітян зросла на 22,1%, загалом по країні цей показник збільшився на 25,6%. Найвищі зарплати традиційно отримують працівники авіаційного транспорту, IT-сфери, телекомунікацій, фінансового та страхового секторів.  

Менше за освітян отримують лише працівники бібліотек, музеїв, архівів та представники творчих професій, які працюють у сфері мистецтва та розваг.  

У звіті Міністерства освіти і науки одним із досягнень команди міністра Оксена Лісового названо підвищення зарплат учителям у середньому на 15%. Однак ця зміна не досягла запланованого рівня зростання.  

Ще в листопаді 2023 року Лісовий зазначав, що середня зарплата вчителя становила 13 000 грн. Було анонсовано двоетапне підвищення: на 10% у січні 2024 року та ще на 12,6% у квітні. Очікувалося, що після цього зарплата вчителя першої категорії зросте до 16 000 грн. 

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що загальне підвищення зарплат освітян у 2024 році складе 21%, а вчителі вищої категорії отримуватимуть у середньому 17 400 грн.  

Проте на кінець жовтня 2024 року, за даними МОН, фактична зарплата вчителя першої категорії досягла лише 14 255 грн, а вчителя вищої категорії — 15 196 грн. Тобто реальне підвищення становило близько 10%, тоді як очікувалося зростання на 21%–22,6%. Загалом середня заробітна плата вчителя в Україні восени 2024 року була приблизно 14 200 грн, що на 2 000 грн менше, ніж передбачалося у квітневих розрахунках.  

Таким чином, хоча у звіті МОН наголошують на зростанні зарплат педагогів, насправді підвищення було нижчим за заплановане. До того ж окремі джерела зазначають, що станом на 2025 рік середня зарплата вчителя залишається на рівні 13 000 грн.  

Окрім цього, міністерство анонсувало впровадження спеціальних доплат освітянам, зокрема «вчительської тисячі». Від початку 2025 року ця надбавка складала 1 000 грн, а з нового навчального року мала зрости до 2 000 грн. Однак частина освітян скаржилася, що навіть з урахуванням цієї доплати їхня зарплата виявилася меншою, ніж у 2024 році. Причиною стало зменшення надбавок за престижність праці в окремих закладах освіти.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Освітня субвенція у 2025 році: який розподіл коштів

Освітня субвенція — це один із трансфертів, що отримують місцеві бюджети з державного бюджету на спільні цільові програми. Про обсяги освітньої субвенції та перелік витрат, на які можна витрачати кошти субвенції — у цьому огляді.
2792

Інтегроване заняття: суть, структура, підготовка

Як інтегрувати зміст освіти, формувати у дітей цілісне світобачення та здатність побачити взаємозв’язки між людиною і світом речей, природи, культури? Один із шляхів — інтегровані заняття. Досвід показує, що інтегрований підхід успішно може застосовуватися щоденно. Тож цей матеріал — про інтегровані заняття.
35363

Моніторинг якості освіти у ЗЗСО

Які види, методи та форми моніторингу якості освіти є? Хто може ініціювати та проводити моніторинг якості освіти?
33488

Що таке педагогічна діагностика та які критерії оцінювання досягнень дітей важливі

Нетиповий погляд на діагностику знань дітей дошкільного віку. Міркування про те, які критерії оцінювання знань дітей важливі, як часто і навіщо оцінювати дітей у дошкільному закладі. Перегляньте унікальні відеозаписи, щоб поміркувати разом із колегами, надихнутися новими ідеями та не потонути в тотальному оцінюванні дітей.
34344

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді