Відгул чи прогул: як працівнику використати право на відпочинок
Співпраця з органами громадського самоврядування
Серед працівників часто використовується термін відгул, однак нормативні акти не містять чіткого визначення цього поняття.
«Відгулом» можна вважати день відпочинку, що відповідно до трудового законодавства може надаватися працівникові як компенсація за роботу в неробочий, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Як зазначається в Кодексі законів про працю, робота у вихідний день оплачується в подвійному розмірі або за бажанням працівника, який працював у ці дні йому може бути надано інший день відпочинку. Також робота у вихідні дні може компенсуватися наданням відгулу.
Зокрема, у КЗпП становлено, що залучати працівників до роботи у вихідні дні дозволено тільки у виняткових випадках. Однак у період воєнного стану вимога про заборону роботи у вихідні дні не застосовується.
Важливо, що право працівника на відгул без погодження з роботодавцем, навіть якщо воно встановлено чинним законодавством, вважається неявкою на роботу без поважних причин, що є порушенням і може розцінюватися як прогул.
Прогулом вважається відсутність працівника на роботі без поважної причини як протягом цілого робочого дня, так і більше трьох годин безупинно або сумарно протягом робочого дня.