З 1 січня 2025 року набув чинності новий Закон України «Про дошкільну освіту», який має оновити освітній процес у дошкіллі відповідно до сучасних умов і викликів.
Для того щоб ввести Закон в дію МОН, потрібно виконати 44 завдання, пов’язаних з нормативно-правовими актами: розробити 28 нових НПА, оновити 5 НПА, 11 НПА наразі не потребують змін, деякі НПА призупинено на час воєнного стану, 10 проєктів актів вже розроблені МОН і проходять процедуру затвердження.
Проте для створення якісного нормативно-правового акту потрібен час. Саме тому в Офісі освітнього омбудсмена закликають усіх учасників освітнього процесу активно долучатися до обговорення цих актів задля ефективного розвитку дошкільної освіти.
Серед уже підготовлених НПА:
- Положення про ясла та дитячий садок
- Типове положення про конкурс на посаду керівника державного і комунального закладу дошкільної освіти
- Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами, яка здобуває дошкільну освіту
- Проєкт наказу МОН «Про затвердження Положення про асистента дитини з особливими освітніми потребами в закладі дошкільної освіти»
- Проєкт положення про асистента дитини з особливими освітніми потребами в закладі дошкільної освіти (пройшов громадське обговорення, текст документа може бути змінений після громадського обговорення)
- Проєкт наказу МОН «Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення вихованців до державних і комунальних закладів освіти для здобуття дошкільної освіти»
- Проєкт порядку зарахування, відрахування та переведення вихованців до державних і комунальних закладів освіти для здобуття дошкільної освіти (пройшов громадське обговорення, текст документа може бути змінений після громадського обговорення)
- Проєкт постанови КМУ «Про затвердження Порядку утворення та функціонування спеціальних груп вихованців закладів дошкільної освіти»
- Порядок утворення та функціонування спеціальних груп вихованців закладів дошкільної освіти (пройшов громадське обговорення, текст документа може бути змінений після громадського обговорення).
Окрім того, освітній омбудсмен Надія Лещик повідомила, що отримала значну кількість звернень від освітян щодо збільшення тижневого навантаження для деяких категорій педпрацівників закладів дошкільної освіти, зокрема для музичних керівників.
Нині в Офісі освітнього омбудсмена опрацьовують звернення та готують лист до Комітету з питань освіти, науки та інновацій та Міністерства освіти і науки України. Зі свого боку, МОН готує відповідний лист-роз’яснення щодо цього питання.
Як акцентувала омбудсмен, зважаючи на значний досвід в дошкільній освіті, вона долучилися до розробки документів, які потрібні для впровадження Закону «Про дошкільну освіту». Прагненням Надії Лещик є те, щоб оновлення дошкільної освіти забезпечувало права учасників освітнього процесу.
Джерело: Офіс освітнього омбудсмена