Графіки відключення світла і навчання в школах: які виклики долають вчителі, батьки та учні

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
головний редактор порталу «Педрада» Цифрового видавництва «Експертус», кандидат педагогічних наук, Київ
Графіки знеструмлення дійсні і для закладів освіти - це не критична інфраструктура. Тож аналізуємо, як організовують навчання в школах за таких умов і чому стійкість українців не здолати.

Графіки відключення світла і навчання в школах: які виклики долають вчителі, батьки та учні?

Графіки відключення світла і навчання в школах: які виклики долають вчителі, батьки та учні?Регулярні атаки росії по енергосистемі України додатково ускладнюють доступ учням до якісної та повноцінної освіти. Одночасно це ускладнює й роботу педагогів. Заклади освіти не належать до критичної інфраструктури. Це означає, що загальні правила графіків знеструмлення діють і для шкіл.

МОН ще влітку рекомендувало школам розглянути можливі опції на випадок відключень:

  • перенести розклад занять на світловий день (починати не о 8:00 чи 8:30, а о 9-й чи 10-й ранку);
  • переглянути тривалість зимових канікул;
  • у найкритичніших випадках переходити на дистанційне навчання.

Синхронне й асинхронне навчання📅

Генератори, які мають школи, часто можуть забезпечити лише потреби укриття та пункту незламності. Не всі школи мають змогу організувати навчання  в одну зміну, тож учні, що навчаються в другу зміну, найбільше потерпають від відключення електроенергії. Найчастіше учнів відпускають додому, і процес навчання стає неконтрольованим.

Дистанційне навчання в синхронному режимі за графіків відключення світла стає неможливим. Вихід — асинхронне дистанційне навчання як варіант надолуження освітніх втрат. Проте організаційно унормувати ці форми навчання так, щоб педагоги могли оптимально спланувати свій робочий час, складно. Тож частина освітнього процесу за умови, що школа працює офлайн, в умовах знеструмлення стає неконтрольованою і переходить на самоопрацювання матеріалу учнями та асинхронне дистанційне навчання.   

Сайт Нової української школи провів опитування в групі «БАТЬКИ SOS» на фейсбуці щодо навчання учнів в умовах відключення світла. Ось кілька варіантів, які засоби допомагають учням та вчителям продовжувати навчання:

  • Діти носять в школу ліхтарики, павербанки й акумуляторні лампи
  • Батьки купують в клас кемпінгові світильники, зарядні станції, настільні лампи з акумуляторами
  • У школі є зарядні станції екофлоу
  • Вчителі уроків не проводять, а матеріал дають на самоопрацювання

За словами міністра освіти Оксена Лісового, питання забезпечення закладів освіти матеріально-технічними засобами мають розвʼязувати органи місцевого самоврядування.

«У нас близько 30% закладів освіти забезпечені генерацією, але вона різна. Є доволі потужна, яка дозволяє закладу освіти працювати загалом, а є слабкі, коли може працювати лише пункт незламності, який розміщений у школі»,  сказав він.

image73
ТВОЄ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ Онлайн-курс для керівника та педагога. Опануєте чи удосконалите навички роботи з онлайн-інструментами
✔Як працювати у хмарних сховищах даних ✔ Як створювати ілюстровані матеріали ✔ Онлайн-сервіси для ділових комунікацій ✔ Як взаємодіяти у командах та чатах ✔ Як провести нараду чи семінар онлайн ✔

Рішення про використання технологій дистанційного навчання в освітньому процесі ухвалює педагогічна рада закладу освіти до початку навчального року або упродовж навчального року, якщо виникли обставини, що потребують організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47212

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
112

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159395

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31535

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59537

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді