Сертифікація вчителів у 2025 році: що варто знати
Сертифікація вчителів
Сертифікація вчителів — це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічних працівників, зокрема з педагогіки та психології, практичних умінь застосовувати сучасні методи й технології навчання. Сертифікація вчителів здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.
ВЕБІНАР: Ключові аспекти оцінювання в НУШ
Сертифікацію вчителів мають право проходити педагогічні працівники, які:
- працюють не менше двох років (на момент реєстрації) у закладах освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти
- здійснюють викладацьку діяльність та/або мають педагогічне навантаження.
Результати сертифікації вчителів у 2024 році
ДСЯО оголосила результати сертифікації вчителів у 2024 році.
Сертифіковані вчителі мають право на:
- щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката;
- присвоєння наступної або підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії в межах чергової/позачергової атестації педагогічних працівників;
- участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти.
Для того, щоб отримати встановлену доплату або присвоєння вищої кваліфікаційної категорії, педагогічний працівник має подати відповідні заяви.
Сертифікація вчителів 2025: хто проходитиме
23 грудня 2024 року стартувала реєстрація для вчителів, які хочуть взяти участь у сертифікації в 2025 році. Категорії педагогічних працівників, які проходитимуть сертифікацію у 2025 році, визначені у пункті 2 наказу МОН від 17.12.2024 №1743 «Про організацію та проведення сертифікації педагогічних працівників у 2025 році». Це, зокрема:
- учителі початкових класів;
- учителі математики;
- учителі української мови і літератури;
- учителі навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» (всесвітня історія, вступ до історії України та громадянської освіти, громадянська освіта, історія України, основи правознавства, курси «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна і світ», «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти»);
- учителі іноземної мови (англійська мова).
У Міністерстві освіти і науки України затвердили перелік категорій вчителів закладів загальної середньої освіти, які зможуть пройти сертифікацію в 2025 році, а також їхню граничну кількість. Таку інформацію зазначили в Українському центрі оцінювання якості освіти.
Зокрема, у 2025 році сертифікація вчителів передбачала участь такої кількості педагогів:
- до 1 500 учителів початкових класів;
- до 1 000 вчителів математики, української мови і літератури та навчальних предметів громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» — з кожної категорії;
до 500 осіб учителів англійської мови.
Сертифікація вчителів 2025: реєстрація
Алгоритм дій під час реєстрації на сертифікацію вчителів
- створити реєстраційну картку-заяву за допомогою спеціального сервісу;
- завантажити й зберегти Контрольно-інформаційний лист. Інформація в ньому зорієнтує щодо подальших кроків реєстрації;
- перевірити дані в реєстраційній картці-заяві;
- заповнити заяву в реєстраційній картці-заяві;
- зробити копії паспортного документа й реєстраційного номера облікової картки платника податків / ідентифікаційного номера фізичної особи 一 платника податків (за наявності) та завірити їх власноруч;
- сформувати комплект реєстраційних документів і не пізніше 9 січня 2025 року включно надіслати його на адресу регіонального центру оцінювання якості освіти, зазначену в Контрольно-інформаційному листі;
- отримати від регіонального центру оцінювання якості освіти рекомендований лист із реєстраційним повідомленням учасника, де буде зазначено логін і PIN-код для доступу до Кабінету учасника сертифікації. Для цього також можна скористатися сервісом «Перевірка стану реєстрації». Його буде активовано одночасно зі стартом реєстрації.
Для проходження сертифікації вчителів у 2025 році зареєструвались понад 3 тисяч педагогів із запланованих 5 тисяч.
У першому етапі сертифікації зможуть узяти участь:
- 1421 учитель початкових класів (94,73 % від установленої квоти),
- 421 учитель математики (42,1 %),
- 425 учителів української мови і літератури (42,5 %),
- 337 учителів історії та громадянських дисциплін (33,7 %),
- 456 учителів англійської мови (91,2 %).
Сертифікація педагогічних працівників: етапи
Програма сертифікації вчителів складається з трьох етапів:
- незалежного тестування;
- самооцінювання учасниками власної педагогічної майстерності;
- вивчення практичного досвіду педагогів.
Перший етап сертифікації – 2025
Календарний план проведення сертифікації педагогічних працівників у 2025 році затверджено наказом МОН від 01.11.2024 № 1556 «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2025 році»
Незалежне тестування фахових знань та вмінь учителів початкових класів, учителів математики, учителів української мови й літератури, а також учителів історії, пройшло 08 лютого 2025 року.
У випробуванні взяли участь 2499 педагогів, серед яких:
- вчителі початкових класів — 1382,
- вчителі математики — 393,
- вчителі української мови і літератури — 408,
- вчителі історії та громадянських дисциплін — 316.
До наступного етапу проходять лише ті вчителі, які набрали щонайменше 60% від максимальної кількості балів. Гранична оцінка залежала від предметної спеціалізації:
- педагоги початкових класів могли отримати до 90 балів,
- мовно-літературної освітньої галузі — 115,
- математичної — 86,
- історії та громадянських дисциплін — 106.
Незалежне тестування вчителів англійської мови відбудеться 13 вересня 2025 року.
Другий етап сертифікації – 2025
До другого етапу сертифікації вчителів — самооцінювання власної педагогічної майстерності — будуть допущені педагоги, які успішно пройшли перший етап. Самооцінювання педагогічної діяльності відбудеться:
- до 09.03.2025 — для вчителів початкових класів, математики, української мови й літератури, історії;
- до 15.10.2025 — для вчителів англійської мови.
Третій етап сертифікації – 2025
Сертифікація вчителів на третьому етапі — вивчення практичного досвіду роботи — проходитиме в такі терміни:
- вчителі початкових класів — 20.03.2025–23.05.2025;
- вчителі української мови і літератури, математики, історії — 20.03.3035–30.06.2025;
- вчителі англійської мови — 24.10.2025–21.11.2025.
Сертифікація вчителів: зміни у 2025 році
МОН разом із ДСЯО та УЦОЯО сформували зміни до Положення для того, щоб покращити процедуру сертифікації. Нова редакція почне діяти з 1 вересня 2025 року та дає можливість оскаржити результати вивчення практичного досвіду, а також урегульовує дію сертифіката, що впливає на отримання доплати.
Зміни в Положенні, які почнуть діяти з вересня 2025 року:
- Узяти участь у сертифікації зможуть вчителі, які на момент реєстрації мають відповідне педагогічне навантаження не менш як 0,25 тарифної ставки з дисципліни, з якої бажають пройти сертифікацію. Тож директори шкіл, заступники директорів та сумісники тепер також зможуть пройти сертифікацію.
- Педагоги, які відмовляться продовжувати участь у сертифікації на одному з етапів, матимуть право повторно пройти сертифікацію наступного року.
- Учасники сертифікації зможуть оскаржити результати вивчення експертами їхнього практичного досвіду. Це можна буде зробити впродовж 3 календарних днів після отримання експертного висновку.
- Нова редакція чітко встановлює термін початку дії сертифіката, щоб уникнути очікування між його отриманням і початком виплати 20% надбавки. Зокрема, сертифікат діятиме впродовж 3 років, починаючи з 1 січня року, що настає після успішного проходження сертифікації. Наприклад, сертифікат учителя, який завершив сертифікацію у грудні 2025 року, діятиме з 1 січня 2026 року до 1 січня 2029 року.
- Визначено, що незалежне тестування проводиться в паперовій формі та/або у формі комп’ютерного тестування.
- Встановлено процедуру підготовки експертів. Ними можуть бути педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів освіти й інші особи з досвідом педагогічної діяльності не менш як 5 років. Лише тих експертів, які успішно пройшли навчання, залучатимуть до проведення сертифікації.
- Якщо вчитель є у списках експертів, які вивчають практичний досвід роботи учасників сертифікації, керівник закладу освіти має забезпечити заміну цього вчителя на час його залучення. Список затверджує ДСЯО.
- Визначено, що адміністрація закладу освіти має підтримувати педагогів, які виявили бажання пройти сертифікацію, та сприяти цьому.
Окрім того, відповідно до постанови КМУ, під час воєнного стану зареєструватися для проходження сертифікації можуть не більше ніж 5000 осіб щороку.
Пробний тест: сертифікація вчителів
Із програмами сертифікації вчителів початкових класів, української мови й літератури, математики, історії за 2023 та 2024 роки можна ознайомитися на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Там само можна пройти пробний тест, щоб перевірити себе та підготуватися до першого етапу сертифікації.
Програму незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів англійської мови ще не розроблено.
Тест першого етапу сертифікації вчителів початкових класів:
- має 90 завдань двох форм: 86 — з вибором однієї правильної відповіді та 4 — відкритої форми з короткою відповіддю;
- триває 180 хвилин;
- максимальна кількість балів — 94 (за всі правильно виконані завдання).
Щодо тесту для вчителів української мови й літератури, то його особливості наступні:
- 90 завдань двох форм: 82 — з вибором однієї правильної відповіді та 8 — на встановлення відповідності;
- тривалість 180 хвилин;
- максимальна кількість балів, яку може набрати учасник або учасниця — 114 (якщо всі завдання тесту виконані правильно).
Тест для вчителів математики:
- має 75 завдань трьох форм: 62 — з вибором однієї правильної відповіді, 3 — на встановлення відповідності та 10 — відкритої форми з короткою відповіддю;
- триває 180 хвилин;
- оцінюється максимум у 91 бал (якщо всі завдання виконані правильно).
Окрім того, для проходження до другого етапу сертифікації, вчителі повинні набрати не менше ніж 60% від максимальної кількості тестових балів. Про це повідомила Державна служба якості освіти.