В Україні збільшать розмір штрафу за скоєння булінгу

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Дієвий штраф за булінг — 10 тисяч гривень, — освітній омбудсмен

Випадки булінгу в закладах освіти

Про Держстандарт профільної середньої освіти

У листопаді 2024 року новою очільницею Служби освітнього омбудсмена стала Надія Лещик. Нещодавно вона поділилася своїми планами діяльності та змінами, які очікують на сферу освіти. 

Одним із пріоритетів своєї діяльності омбудсмен назвала покращення механізмів захисту дітей від булінгу в закладах освіти. А також вона визначила суворіше покарання за скоєння булінгу.

Серед нинішніх недоліків у системі захисту дітей освітній омбудсмен виокремила вчителів, яких суд визнав винними у вчиненні булінгу. Але вони продовжують працювати, сплативши невеликий штраф, і можуть працевлаштуватися до іншого закладу освіти. 

Важливо, що булінг — повторюване явище. Це означає, що вчитель неодноразово цькував дитину і може продовжити цькувати її або інших дітей.

Почути, захистити, допомогти: про безпеку в освітньому середовищі

«На мою думку та на думку інших законодавців, такий учитель має бути відсторонений від педагогічної діяльності на певний період», — зауважила Надія Лещик.

Як проаналізували в Офісі освітнього омбудсмена, більшість випадків не отримують судового вироку. Відповідно до аналізу судових рішень про булінг та статистики Державної судової адміністрації України:

  • 45% звернень отримують вирок,
  • 55% — залишаються без судового реагування через сплив строків накладення адміністративного стягнення (лише три місяці) та неналежне оформлення документів, зокрема нестачу доказів. Адвокати булерів активно цим користуються, затягуючи процес.

Для цього посадовиця закликає до збільшення терміну розгляду справи до року. Адже три місяці мало, щоб суд встигав розглядати справу та виносити рішення.

Ще однією важливою зміною має стати суттєве збільшення штрафів за булінг. Нині сума штрафу становить 850 — 1700 гривень — це невелика сума, яка не усіх змушує замислитись над змінами підходів у вихованні дитини.

Візьміть у роботу просвітницьку програму для учнів «Свідомий користувач медіапростору»

За словами Надії Лещик, уже розроблено законопроєкт нового кодексу про адміністративні правопорушення. Там є пропозиція суттєво підвищити штрафи, зокрема і за булінг.

«Моя особиста думка: дієвий штраф за булінг — від 10 000 грн. Така сума змусить серйозно замислитись і стане пересторогою для учасників освітнього процесу», — акцентувала очільниця Офісу освітнього омбудсмена.

Інші пріоритети у роботі освітнього омбудсмена:

  • Розробити механізм недопуску осіб, що здійснюють колабораційну діяльність, до роботи в закладах освіти України;
  • Впровадити довідки про несудимість для всіх без винятку працівників у закладі освіти;
  • Вдосконалювати освітнє законодавство, виявляти та усувати прогалини;
  • Підтримувати дітей з особливими освітніми потребами;
  • Регламентувати взаємодію батьків з учителями;
  • Провадити правопросвітницьку роботу;
  • Допомагати молоді краще розуміти свої права. 

За матеріалами Освіторії

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168940

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71932

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8139

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35116

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді