Успішні практики ОМС: Терешківська громада

Автор
головний редактор порталу «Педрада», канд. пед. наук
Терешківська громада, що на Полтавщині, – учасник Всеукраїнської премії «Кращі практики органів місцевого самоврядування — 2024». Освітній простір у закладах освіти громади підтверджує думку: діти – на першому місці.

Терешківська громада, що на Полтавщині, – учасник Всеукраїнської премії «Кращі практики органів місцевого самоврядування — 2024».

На думку мешканців Терешківської громади, для її голови Віталія Турпітька немає нічого неможливого, коли йдеться про дітей, адже від них залежить розвиток громади в майбутньому та й загалом України.

У громаді функціонують три заклади загальної середньої освіти, а саме Терешківський ліцей та його філії – Вацівська гімназія імені Володі Тюріна й Головачанська гімназія, а також три заклади дошкільної освіти й один позашкільної – Центр дитячої та юнацької творчості.

Матеріально-технічне забезпечення закладів освіти

Ще 2021 року, оголошеного у громаді роком освіти, відкрили відремонтовані та оснащені найновішим обладнанням навчальні кабінети, відремонтували та забезпечили технологічним обладнанням харчоблоки, відкрили новий кабінет позашкілля, облаштували санвузли в приміщенні закладу освіти, де раніше їх не було.

У кабінет фізики Терешківського ліцею закупили сучасні мікроскопи, телескоп, інтерактивні наочні моделі, цифрову лабораторію «Ейнштейн», що дає змогу проводити різноманітні дослідження та спостерігати за зоряним небом у режимі реального часу. Понад 300 тис. грн на облаштування кабінету витратили з бюджету сільської ради та біля мільйона залучили з обласного бюджету.

Найсучаснішим комп’ютерним обладнанням забезпечили кабінет інформатики Терешківського ліцею. Сучасні комп’ютерні класи обладнали також у Вацівській та Головачанській філіях ліцею.

Співпраця з органами громадського самоврядування

Реформа харчування у громаді

Капітальний ремонт їдалень та харчоблоків Терешківського ліцею та Вацівської філії вдалося зробити, зокрема, завдяки фінансовій підтримці народного депутата Андрія Бобляха. Його фонд виділив на ремонт біля 4 млн грн. Ще біля 1 млн грн витратили з бюджету сільської ради.

У харчоблоках цих закладів повністю замінили технологічне обладнання – закупили нові плити, виробничі столи, холодильну та морозильну побутову техніку, пароконвектомати, конвекційні печі, конвеєрну посудомийну машину, електром’ясорубки, овочечистки, тістоміси.

Після капітального ремонту та заміни обладнання харчоблоки відповідають усім необхідним вимогам системи ХАССП.

У Терешківському ліцеї працює буфет. Буфетну продукцію батьки замовляють дітям щовечора у спеціальному додатку «Шкільна їдальня», який розробив учитель інформатики ліцею. У меню – пиріжки, кекси з родзинками, піца, салати, напої. Ціни доступні. Приміром, пиріжок з капустою коштує 4 грн, булочка – 3 грн, кекс з родзинками – 10 грн, м’ятний чай – 1 грн. Батьки оплачують харчування в кінці місяця. Це зручно і кухарям, які готують тільки замовлену кількість страв, і батькам, які знають, чим харчуватимуться їхні діти, і самим дітям, які разом з батьками обирають страви до смаку.

Для завершення реформи харчування дітей у Терешківській громаді залишилося впровадити нову систему харчування в Головачанській гімназії, де ще не виконаний капітальний ремонт приміщення харчоблоку. Розроблено проєкт реконструкції навчального корпусу гімназії з добудовою допоміжних приміщень харчоблоку та закуплено необхідне обладнання для впровадження нової системи харчування. Нині громада шукає інвестора чи інші можливості для втілення цього проєкту в життя.

Ремонт та будівництво укриттів

Найближчим часом Терешківська громада матиме укриття в усіх освітніх закладах. У чотирьох із них довели до ладу наявні, а два побудували з нуля, за кошти бюджету громади.

Так, укриття в Терешківському ліцеї сьогодні є гордістю не лише закладу освіти, а й усієї громади. На капітальний ремонт укриття спрямували понад 8 млн грн. Це кошти Швейцарсько-українського проєкту DECIDE та бюджету громади. Площа укриття – біля 1 тис. м2. Під час повітряної тривоги в ньому може перебувати понад 600 осіб. Повністю замінили вентиляцію та облаштували противибухові клапани, встановили потужну генераторну установку, замінили проводку та освітлення, мережі водопостачання та каналізації. Укриття відповідає інклюзивним вимогам, зокрема, у ньому облаштували спеціальну вбиральню та підіймач. В укритті обладнано 11окремих приміщень. Тут є IT Hub із 3D-принтерами, сенсорною дошкою, комп’ютерами та планшетами, клас безпеки, спеціальні класи для учнів початкової школи.

У Головачанській філії після завершення будівництва протирадіаційного укриття, навесні 2024 року, відновили очне навчання. Укриття оснащене витяжною вентиляцією, генераторною, медичним кабінетом, пожежною сигналізацією, Wi-Fi. На будівництво захисної споруди з бюджету громади спрямували майже 10 млн грн. Коштів ні з державного, ні з обласного бюджету не виділили, бо в закладі навчається лише 160 учнів, тоді як для отримання субвенції учнів має бути не менше 200.

На початку жовтня цього року розпочали будувати протирадіаційне укриття й у Вацівській філії ліцею. З бюджету громади на будівництво захисної споруди виділили 15 млн грн. В укритті планують розмістити необхідні для повноцінного навчання локації, забезпечити їх комп’ютерною технікою, Wi-Fi, мультимедійними пристроями, спортивним знаряддям. Укриття спроєктовано з вимогами інклюзії, зокрема, заплановано вхід для маломобільних груп населення, санвузли.

Підвищення енергоефективності будівель

Реконструкція Терешківського ліцею увійшла в перелік проєктів, які реалізовують у межах Програми з відновлення України за підтримки Міністерства розвитку громад та територій України, Європейського інвестиційного банку та Програми розвитку ООН. Заплановані термомодернізація будівлі, побудова шатрового даху, заміна вікон і дверей, інші роботи. Вартість проєкту – 57,5 млн грн, 80 відсотків з яких є коштами Європейського інвестиційного банку. На сьогодні ремонтні роботи виконані на 70 відсотків, а повністю завершаться до кінця квітня 2025 року.

У 2022 році в Терешківській громаді реалізували масштабний проєкт зі встановлення потужної твердопаливної котельні, яка забезпечує обігрів приміщень Терешківського ліцею та ЗДО «Барвінок» загальною площею біля 10 тис. м2. На будівництво котельні витратили 5,5 млн грн з бюджету громади. Встановили два котли потужністю по 300 кіловат із методом завантаження бункерного типу. В обох закладах розмістили теплові пункти. Котельня дасть можливість значно економити кошти на опаленні та не залежати від газопостачальних організацій.

«Під час війни особливо важливо переходити на альтернативні види палива. Опалення газом – не найкращий варіант. Твердопаливні котли значно автономніші та економніші», – переконаний Віталій Турпітько.

Освітній процес та заходи для мотивації до навчання

Усі навчальні кабінети забезпечені сучасним мультимедійним обладнанням. Наприклад, минулого року Терешківському ліцею та Головачанській гімназії за кошти з місцевого бюджету придбали по комплекту окулярів віртуальної реальності Oculus QUEST-2. Вчителі широко використовують їх на уроках, проводять цікаві лабораторні роботи, разом із дітьми «відвідують» різні куточки світу.

У комунальному закладі «Центр дитячої та юнацької творчості» діє 12 гуртків художньо-естетичного та фізкультурно-спортивного напрямів. Вихованці закладу – неодноразові призери всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів. Голова громади завжди підтримує заклад, зокрема, у фінансуванні поїздок на фестивалі, пошиття концертних костюмів, преміювання переможців. Приміром, влітку 2024 року хореографічний колектив «Асорті» відвідав Болгарію, єдиний український не тільки в Болгарії, а і у Європі, оздоровчий комплекс «Разом» у м. Кітен. На міжнародному фестивалі-конкурсі Kiten Art Fest колектив виборов найвищу нагороду – гран-прі. Проїзд учасників профінансували з місцевого бюджету.

Талановиту молодь у громаді відзначають грошовими сертифікатами та цікавими поїздками. Так, щороку, відповідно до Програми підтримки талановитої молоді, яка діє в Терешківській громаді, переможців Всеукраїнських учнівських олімпіад, спортсменів та учасників художньої самодіяльності, вихованців гуртків, які мають вагомі здобутки у своїй діяльності, нагороджують грошовими сертифікатами. Нагороди отримують і наставники талановитих учнів. А от влітку 2024 року 25 дітей змогли побувати в Прикарпатті, у місті Яремче, де їм підготували захопливі екскурсії, майстер-класи, теплі зустрічі. Такі заохочення неабияк стимулюють дітей до нових успіхів у навчанні та творчості.

Діти, які потребують спеціалізованої допомоги, отримують її у своїй громаді. Для дітей з особливими потребами у громаді працює Інклюзивно-ресурсний центр, забезпечений усім необхідним для повноцінних занять. У ньому працюють висококваліфіковані фахівці – психолог, реабілітолог, логопед.

Міжнародна співпраця

У Терешківській громаді, за ініціативи її очільника Віталія Турпітька, активно налагоджують співпрацю з громадами інших країн. Мають уже й перші результати.

У липні 2023 року делегація громади, яка складалася з 35 дітей – відмінників та переможців олімпіад, вчителів, представників сільради та керівників комунальних підприємств, відвідала Польщу. Проїзд делегації профінансували з місцевого бюджету. Польські друзі Терешківської громади з гміни Старий Сонч підготували теплу зустріч, організували проживання, харчування, цікаві програми екскурсій, відпочинку та ознайомлення із життям гміни. Впродовж тижня терешківські діти спілкувалися з польськими учнями. Їм пощастило відвідати культурні пам’ятки, отримати незабутні враження від підйому на гірську вершину, від сплаву гірською річкою, побувати на екскурсії в етнографічному музеї просто неба. Такі поїздки – чудова мотивація для дітей навчатися, розвиватися, досягати нових висот.

У рамках візиту відбулася стратегічна подія – підписання Меморандуму про співпрацю між громадами. Польща стане прикладом для Терешківської громади у розбудові демократичної європейської держави.

Упровадження Шкільного громадського бюджету

У Терешківській громаді успішно впровадили проєкт «Шкільний громадський бюджет», який допомагає втілити в життя дитячі ініціативи. Реалізували проєкт за кошти гранту, наданого в межах Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (550 тис. грн), та співфінансування з бюджету громади на 2022 рік (230 тис. грн). Серед проєктів-переможців – створення освітніх та спортивних просторів, місць для змістовного дозвілля, радіоклас в одному із закладів громади, місце для компостування. Усі проєкти-переможці були втілені в життя.

Рекомендації МОН щодо атестації

Статті за темою

Усі статті за темою

Учнівське самоврядування в закладі освіти

Формувати соціалізовану особистість з демократичними поглядами і вмінням працювати в команді – одна з важливих вимог сучасної освіти, яка найкраще реалізується через педагогіку партнерства, однією із форм якої є учнівське самоврядування.
15947

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
47695

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді