Циклограма засідань педагогічної ради
Наше життя дуже тісно пов’язане з цифровим світом. Саме тому можна легко стати жертвою небезпеки, яка негативно впливає на психіку чи навіть безпеку людини. Образи, погрози чи неприємний контент у соціальних мережах часто є ознаками кібернасильства, жертвами якого можуть стати не тільки діти, а й дорослі.
Щороку з 25 листопада по 10 грудня громадяни з більш ніж 100 країн світу активізують свої зусилля заради однієї мети: збільшити розуміння й обізнаність про всі форми насильства у суспільстві та нагадати людям про те, що насильству немає виправдання.
Різновиди кібернасильства:
- Кібербулінг: хтось публікує неправдиві чутки, принизливі коментарі чи надсилає погрози.
- Кібергрумінг: дорослі видають себе за однолітків, щоб спілкуватися з дітьми для недоброчесних намірів.
- Шантаж: погрози публікацією фото чи іншої інформації через вимагання грошей чи послуг.
- Фішинг: підроблені сайти крадуть ваші дані або гроші.
- Кіберпереслідування: постійні нав’язливі повідомлення чи спроби контролювати ваше життя онлайн.
Важливо, що ніхто не має права ображати, залякувати чи тиснути на вас у соцмережах. Зіштовхнувшись з будь-якими ознаками кібернасилля, ви не маєте переживати це самостійно чи приховувати такі випадки, адже жоден з видів насилля не мають толеруватися в суспільстві.
Якщо ви стали жертвою кібернасилля?
- Не мовчіть. Збережіть скріншоти повідомлень чи публікацій, які вас ображають або лякають.
- Блокуйте кривдника. На платформах є функція блокування — скористайтеся нею, щоб припинити спілкування.
- Захистіть свої права. Напишіть заяву до кіберполіції через ticket.cyberpolice.gov.ua.
- Шукайте підтримку. Поговоріть із близькими чи друзями. Це допоможе не відчувати себе самотнім у цій ситуації.
- Залиште скаргу в соціальних мережах. Facebook, Instagram, YouTube — всі вони мають інструменти для скарг через неприйнятну поведінку.
Для того, щоб створити безпечний онлайн простір, насамперед необхідно говорити з дитиною про безпеку в інтернеті та кіберзагрози. Відверті розмови про ризики кібернасильства та його наслідки можуть запобігти багатьом проблемам. З дитиною потрібно мати довірливі стосунки, щоб вона не боялася звернутися до вас по допомогу в разі якихось негараздів. Будьте уважними до емоційного стану своєї доньки чи сина.
У журналі — цикл статей, присвячених просвітницькій програмі «Свідомий користувач медіапростору». У цій статті — опис двох занять, які ознайомлюють із поняттями нетикету та реклами в інтернеті, а також її маніпулятивним впливом на людину.
Окрім того, діти часто не усвідомлюють небезпеку віртуальних зв’язків, тому важливо контролювати їхню активність та пояснювати, що особиста інформація — це приватні дані і захист такої інформації передбачено на рівні законодавства. Важливо, щоб діти розуміли, що прийнятно публікувати про себе в інтернеті, а що ні.
Важливо також обговорити таке явище як секстинг і сексуальні домагання в інтернеті. Секстинг — це обмін сексуально відвертими повідомленнями, фотографіями або відео за допомогою мобільних телефонів, соціальних мереж або інших цифрових засобів комунікації. Поговоріть з дитиною про результати секстингу та про те, як зображення можуть вийти з-під контролю в інтернеті. Заохочуйте дітей бути відкритими з вами та повідомляти про будь-який тип сексуального насильства чи кібернасильства, свідками якого вони стали.
Розкажіть їм про ознаки, які можуть допомогти уникнути сексуального насильства, а саме: отримання контенту відвертого змісту чи прохання незнайомців зустрітися особисто. Упевніться, що діти знають, що не варто приймати прохання стати друзями чи подарунки від незнайомців.
За матеріалами МОН