Що робити дитині, якщо вона стикнулися з булінгом і насильством у школі?

Куди звертатися дитині, яка стикнулася з булінгом та насильством у школі

Прояви боулінгу та насильства в школах

Циклограма засідань педагогічної ради

Значна кількість дітей в Україні потерпає від булінгу в школі, в інтернеті та навіть удома. Ще гіршою проблемою є насильство, адже може зруйнувати ще не сформовану дитячу психіку.

Найгірше те, що у таких випадках діти доволі часто є безпорадними, бояться просити про допомогу або й не знають, до кого звертатися. Не залишатися сам на сам зі своїми проблеми і страхами закликають уже не лише захисники прав дітей та МОН, а й поліцейські. Вони наголошують: насильство — це не приватна справа, а суспільна проблема. 

Одним із проблемних моментів є те, що не всі діти можуть наважитися розповісти про пережитий негативний досвід цькування, залякування чи насильства. Згідно з дослідженнями МОН, понад 53% учнів коли-небудь стикалися з булінгом у школі, але лише половина з них повідомила про це батькам чи вчителям. Найчастіше діти бояться розповісти про проблеми дорослим через страх осуду чи погіршення ситуації.

Аби розв'язати проблему комунікації, Міносвіти України недавно запровадило опцію швидкого повідомлення про випадки булінгу. Відтепер дитина самостійно чи її батьки можуть заповнити коротку анкету та надіслати електронну скаргу, залучивши до розв'язання проблеми керівництво школи та, якщо треба, поліцію. Згодом почали надходити перші повідомлення про булінг.

Візьміть у роботу просвітницьку програму для учнів «Свідомий користувач медіапростору»

«Булінг — не нове явище, але багато років наше суспільство ігнорувало його, применшуючи, не помічаючи вплив цькування в школах між дітьми або щодо дітей зі сторони працівників школи. Нам не вистачало розуміння того, що це таке, і як це у перспективі негативно, травматично може впливати на формування особистості. Кожен із нас повноцінно розвивається тільки тоді, коли відчуває себе фізично та психологічно у безпеці. За часів мого навчання в школі булінг також був, але ніхто не давав цьому чіткого визначення і не вживав дії щодо запобігання», — зауважила заступниця міністра освіти та науки Євгенія Смірнова.

Алгоритм дій, як повідомити про випадки булінгу онлайн?

  1. Зайдіть на сайт АІКОМ та натискайте кнопку «Повідомити про булінг».
  2. Реєструйтеся або увійдіть в уже наявний акаунт.
  3. Заповнюйте коротку анкету. Заяву можна подавати анонімно чи зазначити свої дані.
  4. Натискайте кнопку «Продовжити» та підтверджуйте заяву.
  5. Ознайомтеся з рекомендаціями щодо того, як реагувати на булінг.

Якщо заяву створює дитина, то вона матиме дві опції:

  • не зазначати інформацію, яка може її ідентифікувати, тоді заява буде повністю анонімною;
  • зазначити особисту інформацію, що значно полегшить завдання школі та поліції розв’язання конкретної ситуації.

Якщо заяву створюють батьки чи інші законні представники, то створити анонімну заяву неможливо.

Анонімні заяви можуть розглядати тільки на рівні школи, але якщо ви відчуваєте, що ситуація потребує залучення представників поліції, тоді краще зазначити інформацію, яка може допомогти школі та поліції зв'язатися з вами та допомогти ефективно розв’язати ситуацію.

Надіслану заяву отримує директор/-ка школи і протягом доби має відреагувати на звернення: скликати спеціальну комісію, де обговорять цей випадок та визначать подальші дії щодо сторін булінгу у класі, де стався такий випадок.

Якщо потрібно, можуть бути залучені соціальні працівники, представники поліції та інші служби, які мають допомогти розв’язати ситуацію згідно зі встановленим порядком та законом України.

Подати заяву можна повністю анонімно, але якщо є сумніви, то можна скористатися чат-ботом. У ньому можна знайти інформацію щодо того, як реагувати на булінг, підтримати себе та інших тощо.

Як зазначила нова очільниця Служби освітнього омбудсмена Надія Лещик, важливо далі просувати зміни до законодавства, які дозволять захищати учнів від булінгу, зокрема не допускати булерів працювати з дітьми, продовжити строк розгляду справ про булінг у судах до 1 року, захищати від булінгу студентів, адже зараз вони не захищені, та втілювати інші законодавчі ініціативи.

«Якщо це булінг дитини в школі, то для фіксації подайте заяву та зареєструйте її, складіть акт чи інший документ із підписами, зробіть відео, аудіозаписи, залучіть свідків, що й буде підґрунтям для того, щоб ця справа про булінг дійшла до суду», — акцентувала освітня омбудсмен.

За матеріалами Освіта24

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Педагогічна рада школи: функції та планування

Засідання педагогічної ради — важлива частина роботи закладу освіти. Її актуальність — у колегіальному прийнятті рішень. Розгляньмо функції педагогічної ради та особливості підготовки до засідань.
45702

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді