Значна кількість українських вчителів лишають професію

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Може бракувати понад 100 тисяч: майже 50% учителів в Україні планують змінити професію

Зменшення кількості вчителів

Перевірки та інституційний аудит: яка різниця

Понад 40% вчителів в Україні має намір вже до 2030 року змінити професію. При цьому лише половина студентів педагогічних вишів планує працювати у школі найближчими роками.

Такі дані зазначено в результатах масштабного дослідження «Вчителі України: кадровий потенціал» від ГО «Освіторія».

Прогнозується, що до 2030 року брак учителів становитиме ймовірно 108 тисяч педагогів. При цьому ця цифра може бути значно більша.

Зокрема, українські вчителі стають старшими. Середній вік українських педагогів — 45 років, а понад 30% вчительського складу — педагоги передпенсійного та пенсійного віку. Більшість педагогів — жінки (86%).

«З професії стрімко "вимиваються" молоді вчителі до 30 років. За останні роки їх кількість зменшилась більш ніж у 1,6 раза. З 2018 по 2023 рік ми втратили 15 тисяч молодих людей, яких не змогли замінити», — зауважила засновниця «Освіторії» Зоя Литвин.

Відповідно до результатів дослідження, лише половина (47%) вчителів задоволені своєю роботою. Абсолютна більшість педагогів (80%) вважає, що суспільство не цінує їхню працю. При цьому педагоги переважно задоволені стосунками з учнями, колегами та батьками.

Серед основних демотиваторів  педагоги назвали бюрократію, низьку зарплату та велике навантаження. Лише 12% задоволені рівнем заробітної плати, а 94% висловилися за скорочення бюрократичного навантаження як головного мотиватора.

Окрім того, кількість вчителів у містах і селах зменшується. Найзначніших втрат учительський склад зазнав із початком повномасштабного вторгнення: за цей час він скоротився на 12%, або майже на 40 тисяч учителів. Існує також значний розрив між учителями гуманітарних і технічних напрямків.

Як зауважили організатори, дослідження тривало понад рік. До нього були залучені понад 10 тисяч вчителів і студентів педагогічних спеціальностей.

За матеріалами Освіторії

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168896

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71904

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8127

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35103

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді