З Днем української писемності та мови!

Автор
провідний редактор Експертус Освіта
Стрижень освіти — це мова. Ви як професіонали своєї справи розумієте це найкраще. Так склалося в нашій історії, що освіта тепер має відроджувати і мову, і культуру, і саму історію. Ми щодня упевнюємося в тому, що мова — це засіб ідентифікації, що презентує кожного з нас як представника своєї нації.
 З Днем української писемності та мови!        Знаймо українську: прощаємося з поширеними помилками
 Скачати

З Днем української писемності та мови

День української писемності та мови ми святкуємо 27 жовтня (до 2023 року — 9 листопада). У цей день вшановуємо пам'ять Преподобного Нестора Літописця. Його вважають упорядником (за іншою версією автором) «Повісті минулих літ» — літописного зведення, складеного в Києві в XI — на початку XII століття. Це найдавніша велика літописна пам'ятка української мови. Написана мовою, близькою до живої народної з нашаруванням церковнослов’янських елементів. Василь Яременко, професор, знавець давніх рукописів стверджує: «… це не просто пам’ятка української писемності… вона має стати букварем нашої національної свідомості»; «У літописі Нестора немає жодного російського слова… а українська лексика ллється суцільним потоком».

Усі бачили фото, на якому змінено назву міста Маріуполь на «Мариуполь». Чому окупанти зробили це одразу ж, як увійшли в місто? Тому що мова має значення. Той, хто називає землю, той нею володіє ─ і фізично, і психологічно. Чому росіяни спалюють українські книжки, підручники та замінюють їх на російські? Відповідь очевидна.  

Курс для кожного освітянина. Допоможе удосконалити письмове та усне мовлення українською тим, хто: розмовляє українською скрізь і завжди; розмовляє українською на роботі й переходить на українську в побуті; навчає інших переходити на українську

Те, якою мовою і як ми говоримо й пишемо, каже про нас набагато більше, ніж ми можемо уявити. Комусь немає різниці, а комусь різниця така, що аж щемить у серці... Мова починається не з правил, а зі слів привіт, як справи, кохаю тебе, зателефонуй батькам, будь ласка, вибач, вітаю. З простих важливих слів українською починаємося МИ. 

Іван Огієнко —  історик, письменник, мовознавець, видавець, педагог, громадський, політичний і церковний діяч — усе життя дотримувався 12 заповідей про рідну мову. Він сам їх і сформулював. Згадаймо першу з них: «На кожному кроці й кожної хвилини охороняй честь своєї рідної мови, як свою власну і навіть більше — як честь своєї нації. Хто не береже честі своєї рідної мови, той підкопує основи своєї нації».

В історії нашої мови є епізоди, про які боляче думати і які не можна забувати. Українську мову офіційно забороняли 134 рази. Знаємо, хто. За українську мову знищували українців, зокрема культурних діячів, мовознавців, щоб не було кому говорити і передавати мову й знання про неї далі. Хотіли, щоб наше слово навік замовкло. Але сьогодні, у 2024 році, ми з вами відзначаємо День української писемності та мови. І слово наше звучить на весь світ мільйонами голосів.

А ще Іванові Огієнку належать дуже важливі слова: «Мова — то серце народу: гине мова — гине народ».

Бережімо серце нашого народу!

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді