Як підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад
З 1 вересня 2024 року набуде чинності норма частини 2 статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Згідно з нею, кількість учнів у класах початкової школи (державного чи комунального закладу освіти) має бути від 5 до 24 учнів.
Таку інформацію зазначили в Офісі освітнього омбудсмена.
Насамперед упровадження відповідних змін є частиною реалізації реформи «Нова українська школа». Це дасть змогу:
- зменшити навантаження на вчителя;
- забезпечити індивідуальний підхід до кожного учня;
- орієнтуватися на потреби учня в навчанні.
Як зауважив освітній омбудсмен Сергій Горбачов, така норма стосується лише майбутніх першокласників. Наповнюваність класів учнями, які розпочали навчання у попередніх роках, залишається в тих нормативах, що діяли до набрання чинності норми про 24 учні.
Зокрема, в умовах воєнного стану ця норма чинна не для всіх форм навчання. Вона стосується лише очного (денного) та вечірнього навчання. Проте за словами омбудсмена, норма буде чинною й для класів зі змішаним форматом.
Заклад отримав гуманітарну допомогу— маєте провести її облік. Підказки експерта допоможуть без помилок оприбуткувати та списати отримані ноутбуки, парти та стільці, господарські товари тощо.
Таким чином у 1-х класах з очною формою навчання не може навчатися понад 24 учні, а в класах з дистанційною формою на період воєнного стану може бути й більше дітей.
Освітній омбудсмен також підкреслив, що зараз формула розподілу освітньої субвенції не враховує зміни щодо нової максимальної наповнюваності 1-х класів.
Окрім того, відповідно до Порядку поділу класів на групи при вивченні української мови та інших мов (включаючи іноземну мову), які не є мовами навчання в школі, поділ учнів на групи здійснюється, якщо в класі більше, ніж 27 осіб. Тому, як зазначив освітній омбудсмен, виникає запитання, у який спосіб здійснювати поділ на групи 1-х класів, якщо там 24 учні.
Саме тому Сергій Горбачов уже надіслав запит до Міністерства освіти і науки України з проханням надати роз’яснення щодо проблемних питань, а саме:
- чи доцільно застосовувати норму про 24 учні до шкіл і класів, які вчаться за змішаною формою;
- як ділити клас на групи для вивчення окремих предметів;
- чи будуть внесені зміни про розподіл субвенції на таку кількість дітей у класі;
- чи реально під час війни реалізувати цю норму.
За матеріалами Офісу освітнього омбудсмена