Роз’яснення омбудсмена щодо кількості дітей в одному класі

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

До 24 дітей в одному класі: освітній омбудсмен пояснив, як з 1 вересня діятиме нова норма

Кількість дітей в одному класіЯк підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

З 1 вересня 2024 року набуде чинності норма частини 2 статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Згідно з нею, кількість учнів у класах початкової школи (державного чи комунального закладу освіти) має бути від 5 до 24 учнів.

Таку інформацію зазначили в Офісі освітнього омбудсмена. 

Насамперед упровадження відповідних змін є частиною реалізації реформи «Нова українська школа». Це дасть змогу:

  • зменшити навантаження на вчителя;
  • забезпечити індивідуальний підхід до кожного учня;
  • орієнтуватися на потреби учня в навчанні.

Як зауважив освітній омбудсмен Сергій Горбачов, така норма стосується лише майбутніх першокласників. Наповнюваність класів учнями, які розпочали навчання у попередніх роках, залишається в тих нормативах, що діяли до набрання чинності норми про 24 учні.

Зокрема, в умовах воєнного стану ця норма чинна не для всіх форм навчання. Вона стосується лише очного (денного) та вечірнього навчання. Проте за словами омбудсмена, норма буде чинною й для класів зі змішаним форматом.

Таким чином у 1-х класах з очною формою навчання не може навчатися понад 24 учні, а в класах з дистанційною формою на період воєнного стану може бути й більше дітей.

Освітній омбудсмен також підкреслив, що зараз формула розподілу освітньої субвенції не враховує зміни щодо нової максимальної наповнюваності 1-х класів.

Окрім того, відповідно до Порядку поділу класів на групи при вивченні української мови та інших мов (включаючи іноземну мову), які не є мовами навчання в школі, поділ учнів на групи здійснюється, якщо в класі більше, ніж 27 осіб. Тому, як зазначив освітній омбудсмен, виникає запитання, у який спосіб здійснювати поділ на групи 1-х класів, якщо там 24 учні.

Саме тому Сергій Горбачов уже надіслав запит до Міністерства освіти і науки України з проханням надати роз’яснення щодо проблемних питань, а саме:

  • чи доцільно застосовувати норму про 24 учні до шкіл і класів, які вчаться за змішаною формою;
  • як ділити клас на групи для вивчення окремих предметів;
  • чи будуть внесені зміни про розподіл субвенції на таку кількість дітей у класі;
  • чи реально під час війни реалізувати цю норму.

За матеріалами Офісу освітнього омбудсмена

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
48057

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
120

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
160161

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31577

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59653

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді