Роз’яснення омбудсмена щодо кількості дітей в одному класі

До 24 дітей в одному класі: освітній омбудсмен пояснив, як з 1 вересня діятиме нова норма

Кількість дітей в одному класіЯк підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

З 1 вересня 2024 року набуде чинності норма частини 2 статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Згідно з нею, кількість учнів у класах початкової школи (державного чи комунального закладу освіти) має бути від 5 до 24 учнів.

Таку інформацію зазначили в Офісі освітнього омбудсмена. 

Насамперед упровадження відповідних змін є частиною реалізації реформи «Нова українська школа». Це дасть змогу:

  • зменшити навантаження на вчителя;
  • забезпечити індивідуальний підхід до кожного учня;
  • орієнтуватися на потреби учня в навчанні.

Як зауважив освітній омбудсмен Сергій Горбачов, така норма стосується лише майбутніх першокласників. Наповнюваність класів учнями, які розпочали навчання у попередніх роках, залишається в тих нормативах, що діяли до набрання чинності норми про 24 учні.

Зокрема, в умовах воєнного стану ця норма чинна не для всіх форм навчання. Вона стосується лише очного (денного) та вечірнього навчання. Проте за словами омбудсмена, норма буде чинною й для класів зі змішаним форматом.

Таким чином у 1-х класах з очною формою навчання не може навчатися понад 24 учні, а в класах з дистанційною формою на період воєнного стану може бути й більше дітей.

Освітній омбудсмен також підкреслив, що зараз формула розподілу освітньої субвенції не враховує зміни щодо нової максимальної наповнюваності 1-х класів.

Окрім того, відповідно до Порядку поділу класів на групи при вивченні української мови та інших мов (включаючи іноземну мову), які не є мовами навчання в школі, поділ учнів на групи здійснюється, якщо в класі більше, ніж 27 осіб. Тому, як зазначив освітній омбудсмен, виникає запитання, у який спосіб здійснювати поділ на групи 1-х класів, якщо там 24 учні.

Саме тому Сергій Горбачов уже надіслав запит до Міністерства освіти і науки України з проханням надати роз’яснення щодо проблемних питань, а саме:

  • чи доцільно застосовувати норму про 24 учні до шкіл і класів, які вчаться за змішаною формою;
  • як ділити клас на групи для вивчення окремих предметів;
  • чи будуть внесені зміни про розподіл субвенції на таку кількість дітей у класі;
  • чи реально під час війни реалізувати цю норму.

За матеріалами Офісу освітнього омбудсмена

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки – 2024: особливості надання

З 2022 року було введено норми щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану. Це стосувалося і відпусток. 2024 рік вніс свої корективи. Що залишилося сталим, а що зазнало змін – розбираємося у статті
142229

З чого починати цивільний захист у закладі освіти

Все частіше об’єктами уражень ворога стає цивільне населення. Убезпечити найвразливішу категорію – наших дітей – від ракетних атак, зберегти їх життя – ось найважливіше завдання педагогів. Що повинен робити кожен учасник освітнього процесу, хто керує цивільним захистом у навчальному закладі і як організувати цей процес – читаймо далі
86414

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
46957

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді