Формувальне оцінювання: способи та інструменти залучення учнів
7 травня на базі платформи «Освіта» Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад відбувся онлайн-діалог заступника міністра освіти і науки Андрій Сташківа й експертів МОН з управлінцями освітою громад.
До заходу долучилися понад 400 учасників. Вони взяли участь у заході, щоб отримати кваліфіковані відповіді на запитання щодо реформи профільної середньої освіти, до якої активно готуються на місцях. Адже планування мережі академічних ліцеїв потребує розуміння необхідності змін та узгодження з громадами.
Відомо, що головною метою реформи профільної середньої освіти є індивідуалізація освіти в старшій школі та наближення її до потреб кожного учня / учениці. Таким чином школярі зможуть обирати профіль навчання, курси та предмети, а школи проводитимуть якісну профорієнтаційну роботу. Відбудеться відокремлення старшої школи від базової — створення академічних ліцеїв.
Нині громади активно співпрацюють з обласними військовими адміністраціями для проєктування мереж академічних ліцеїв. Мережа має бути такою, щоб забезпечити широкий вибір профілів для учнів із сіл і маленьких міст. Це можуть бути або багатопрофільні ліцеї, або кілька ліцеїв із різними профілями на доступній відстані.
Уже в МОН розпочато роботу над пілотуванням профільної середньої освіти. Зокрема, 25 шкіл з усієї України першими розроблятимуть й апробуватимуть нові освітні моделі. З 2027 року в Україні вже повноцінно запрацює мережа академічних ліцеїв.
«Проєктування мережі закладів освіти в кожній області України та окремій громаді передбачає тісну співпрацю МОН, обласних військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування та асоціацій органів місцевого самоврядування. Реформу профільної середньої освіти плануємо знизу вверх: спочатку аналізуємо перспективну та спроможну мережу академічних ліцеїв, професійних коледжів і закладів ФПО в кожній області, після чого внесемо необхідні зміни в законодавство та підзаконні акти. Тільки так зможемо врахувати всі виклики й винятки, з якими можуть стикнутися громади під час реалізації реформи», — зауважив Андрій Сташків.
Тому для обговорення цілей реформи та специфіки її впровадження МОН ініцювало візити в регіони. З середини травня заплановано зустрічі з головами громад і керівниками органів управління освітою в регіонах, громадські обговорення та комунікації реформи на місцях.
Окрім того, протягом онлайн-зустрічі учасники отримали відповіді на інші питання щодо:
- нового положення про атестацію та особливості підвищення кваліфікації вчителів;
- правил організації дистанційного навчання у громадах із підвищеним рівнем небезпеки у зв’язку з воєнними діями;
- вимоги щодо отримання субвенцій на облаштування укриттів, реконструкцію та оновлення харчоблоків у закладах загальної середньої освіти та оновлення мультимедійного та комп’ютерного обладнання в НУШ.
Джерело: МОН