Омбудсмен пропонує посилити покарання за булінг у школах

Теми:
Освітній омбудсмен висунув ініціативи щодо посилення відповідальності за булінг та захист постраждалих

Відповідальність за булінг у закладах освітиНакази з кадрових питань: як оформити без помилок

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов опублікував перелік законодавчих ініціатив для поліпшення регулювання.

Серед запропонованих ініціатив:

1. Посилення юридичного захисту здобувачів освіти. Це пропонується в законопроєктах 6393, 6393-1, 6457. Зокрема:

  • замінити у визначенні булінгу «малолітню чи неповнолітню особу» на «дитину»;
  • додати до учасників освітнього процесу також учасників процесу оздоровлення та відпочинку дітей, учасників спортивних змагань та (або) навчально-тренувальних зборів, закладів охорони здоров’я, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, закладів культури й мистецтва;
  • внести визначення «булінг» також до інших законів — «Про фізичну культуру і спорт», «Про охорону дитинства», «Про оздоровлення та відпочинок дітей» .

2. Захист педагогічних працівників від цькування та мобінгу.

Це пропонується в законопроєкті 4306. Зокрема, передбачене покарання за цькування педагогічних працівників та вводиться поняття «мобінг». Що означає приниження та створення ворожої атмосфери в трудовому колективі для певного працівника іншими працівниками. Зокрема, для примушування його до зміни місця роботи.

Однак цей пункт отримав низку зауважень від головного науково-експертного управління ВРУ та не ставився на голосування. На думку управління, законопроєкт має проблеми з процедурою доказу порушення. Покарання пропонується визначити як адміністративне, тож потерпілі будуть змушені самостійно збирати докази порушення їхніх прав.

Окрім того, за перелічені порушення вже можна отримати покарання за іншими статтями адміністративного кодексу.

3. Розширення відповідальності педагогів та керівників, яких суд уже визнав винними за вчинення булінгу.

Як вважає Сергій Горбачов, ситуації, коли педагог і далі працює в школі або ж претендує на керівництво чи отримує нове звання попри визнання його винним у булінгу, є небезпечними для учнів. Омбудсмен закликає закріпити в законодавстві додаткові санкції, окрім штрафів. Зокрема:

  • пониження категорії;
  • позбавлення педагогічних та почесних звань;
  • позбавлення надбавок та премій.

Варто зазначити, що такі законодавчі ініціативи не зареєстровані в парламенті. Проте омбудсмен зауважив, що звернеться з відповідним листом до Верховної Ради.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Методика проведення інтегрованого уроку в школі

Головна мета інтегрованого уроку — формування цілісної картини світу й підвищення пізнавального інтересу учнів. З'ясуємо особливості підготовки та проведення інтегрованого уроку.
35968

Адаптація п’ятикласників до навчання у школі

Матеріал статті ви зможете використати: при підготовці до виступу на батьківських зборах як класний керівник чи психолог; у консультаціях батьків з питань адаптації учнів 5 класу до навчання в базовій (основній) школі; для самоосвіти як вчитель.
110071

Педагогічна рада школи: функції та планування

Засідання педагогічної ради — важлива частина роботи закладу освіти. Її актуальність — у колегіальному прийнятті рішень. Розгляньмо функції педагогічної ради та особливості підготовки до засідань.
45735

Нетрадиційні техніки малювання для дошкільників

Нетрадиційні техніки малювання в дитячому садку для дошкільників: презентація, зразки, алгоритми. Які образотворчі техніки посильні для дітей у молодшій, середній та старшій групах
31843

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді