МОН розробляє у вишах перехід на грантове фінансування

Система грантів на вищу освіту може запрацювати вже у вересні наступного року

Система фінансування вищої освіти

Як підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

У Міністерстві освіти і науки розробляють альтернативний існуючому підхід до державного фінансування вищої освіти, що передбачає державне замовлення на основні спеціальності та грантове фінансування інших.

Таку інформацію зазначив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький. 

Як він повідомив, у цю концепцію закладено принцип державного замовлення на основні спеціальності, тобто на фахівців тих спеціальностей, яких однозначно потребуватиме держава — медиків, вчителів, інженерів тощо. За цими спеціальностями державне замовлення буде збережено.

Проте держава не може прогнозувати необхідну їй кількість фахівців з інших спеціальностей за кілька років.

«Ми не можемо прогнозувати, скільки державі буде потрібно юристів. Ми не можемо прогнозувати, скільки економістів, соціологів, політологів, істориків тощо. Це все тепер йде через ринкові механізми. Відповідно, держава має фінансувати освіту цих людей, ми це розуміємо. Але держава запроваджуватиме державні гранти», — зауважив заступник керівника МОН.

Окрім того, передбачається, що випускник на основі отриманих результатів ЗНО або НМТ отримуватиме державну підтримку у вигляді певної кількості грошей та самостійно визначатиме, якому закладу освіти заплатити їх за своє навчання.

Водночас обраний заклад може бути будь-якої форми власності — державної, комунальної або приватної.

«Фактично цей студент є контрактником. Але частина його контракту покриватиметься державними коштами, в залежності від того, як він склав НМТ або ЗНО. Тобто наскільки він успішний», — акцентував Михайло Винницький.

Згідно з аналітичними даними Міністерства освіти і науки, держава при запроваджені грантового фінансування здобуття вищої освіти зможе збільшити кількість студентів, які отримують державну підтримку, орієнтовно на 30-40%. Водночас ця підтримка не буде покривати повної вартості навчання.

Планується, що МОН скоро зможе запропонувати відповідні проєкти законодавчих ініціатив у цій сфері. В освітньому відомстві ставлять за мету, щоби система грантів запрацювала вже у вересні 2024 року.

Джерело Подкаст «Комітет освіти»

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як завучу організувати соціальний простір початківця

Наставництво — це форма роботи, за якої досвідченого працівника «прикріплюють» до початківця для того, щоб останній мав змогу працювати в тандемі, професійно зростати, розвиватися. Як налагодити взаємодію — у статті
1599

Плануйте справи, щоб встигати

Універсального рецепту, як побудувати день, щоб і робочі, і особисті справи встигнути виконати, немає. Але ж у вас точно є знайомі керівники, які якось із ними справляються. Прочитайте цю статтю і дізналися чотири секрети, як встигати виконувати робочі та особисті завдання і залишатися в ресурсному стані.
2597

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді