МОН розробляє у вишах перехід на грантове фінансування

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Система грантів на вищу освіту може запрацювати вже у вересні наступного року

Система фінансування вищої освіти

Оновлена посадова інструкція вчителя початкових класів

У Міністерстві освіти і науки розробляють альтернативний існуючому підхід до державного фінансування вищої освіти, що передбачає державне замовлення на основні спеціальності та грантове фінансування інших.

Таку інформацію зазначив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький. 

Як він повідомив, у цю концепцію закладено принцип державного замовлення на основні спеціальності, тобто на фахівців тих спеціальностей, яких однозначно потребуватиме держава — медиків, вчителів, інженерів тощо. За цими спеціальностями державне замовлення буде збережено.

Проте держава не може прогнозувати необхідну їй кількість фахівців з інших спеціальностей за кілька років.

«Ми не можемо прогнозувати, скільки державі буде потрібно юристів. Ми не можемо прогнозувати, скільки економістів, соціологів, політологів, істориків тощо. Це все тепер йде через ринкові механізми. Відповідно, держава має фінансувати освіту цих людей, ми це розуміємо. Але держава запроваджуватиме державні гранти», — зауважив заступник керівника МОН.

Окрім того, передбачається, що випускник на основі отриманих результатів ЗНО або НМТ отримуватиме державну підтримку у вигляді певної кількості грошей та самостійно визначатиме, якому закладу освіти заплатити їх за своє навчання.

Водночас обраний заклад може бути будь-якої форми власності — державної, комунальної або приватної.

«Фактично цей студент є контрактником. Але частина його контракту покриватиметься державними коштами, в залежності від того, як він склав НМТ або ЗНО. Тобто наскільки він успішний», — акцентував Михайло Винницький.

Згідно з аналітичними даними Міністерства освіти і науки, держава при запроваджені грантового фінансування здобуття вищої освіти зможе збільшити кількість студентів, які отримують державну підтримку, орієнтовно на 30-40%. Водночас ця підтримка не буде покривати повної вартості навчання.

Планується, що МОН скоро зможе запропонувати відповідні проєкти законодавчих ініціатив у цій сфері. В освітньому відомстві ставлять за мету, щоби система грантів запрацювала вже у вересні 2024 року.

Джерело Подкаст «Комітет освіти»

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
48159

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
126

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
160381

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31591

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59690

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді