Українські випускники мають значні проблеми в опануванні фізики

Низькі результати виконання деяких завдань НМТ засвідчили проблеми в навчанні

Рівень успішності дітей у фізиці

Як підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

Низькі результати виконання випускниками шкіл деяких завдань НМТ з фізики вкотре засвідчили серйозні проблеми в навчанні цього предмета в закладах загальної середньої освіти.

Таку інформацію зазначили в Офіційному звіті Українського центру оцінювання якості освіти про результати проведення НМТ в 2023 році.

Експерти УЦОЯО акцентують на методичних проблемах у викладанні предмета, проблемі його системного вивчення і свідомого здобування знань.

За словами фахівців, аналіз статистичних результатів виконання сертифікаційної роботи з фізики все ще показує, що з року в рік більшість учасників тестування демонструє лише фрагментарні, неглибокі знання основних понять, законів, теорій, явищ і процесів, не має сформованих базових умінь і навичок із практичного застосування теорії.

Щодо психометричних показників виконання тестових завдань відповідних тем із фізики, то вони протягом багатьох років залишаються більш-менш стабільними.

Відповідно до загальних висновків, завдання з вибором однієї правильної відповіді виконали в середньому 46,7% учасників тестування. Поміж завдань цієї тестової форми немає завдань, розв’язування яких потребувало використання складних математичних розрахунків і складних фізичних моделей. Переважно розв’язання їх ґрунтується на знаннях і розумінні, а це когнітивні процеси початкового рівня.

«Такий рівень виконання тестованими завдань, наведених вище, свідчить про несистемність і поверхневість теоретичних знань, а також про індивідуальну здатність до сприйняття і розуміння тих чи тих тем», — зауважують у звіті УЦОЯО.

Окрім того, для учасників тестування оптимальними виявилися завдання на встановлення відповідності («логічні пари»). Середня складність цих завдань 40,5 % і дуже висока розподільна здатність — у середньому 60,5 %.

«Уважаємо, що за складністю завдання цієї тестової форми відповідають нижній межі оптимального рівня, оскільки потребували глибокого знання і розуміння тем, що були в них запропоновані (наприклад, фотоефект, закон збереження механічної енергії під час вертикального руху, прикладені сили до тіла на похилій площині тощо)», — йдеться в документі.

Водночас найменшою виявилася частка виконаних завдань відкритої форми з короткою відповіддю, де необхідно отримати числову відповідь. Середня складність цих завдань ‒ 24,7%, натомість їхня розподільна здатність є найвищою поміж усіх форм завдань і становить 63,8%.

«Згідно зі статистикою третина завдань цієї форми виявилася для тестованих дуже складними. Це, наприклад, завдання з тем: перетворення механічної енергії у внутрішню (передбачає використання знань з математики про відсоток від числа); визначення за рівнянням гармонічних коливань модуля переміщення; закон збереження механічної енергії під час малих коливань нитяного маятника; застосування першого закону термодинаміки до ізобарного нагрівання тощо. Діапазон складності виконання завдань відкритої форми з короткою відповіддю від 41,7% до 5,5%», — наголошують експерти УЦОЯО.

Зокрема, два завдання з короткою відповіддю виявилися оптимальними — частки виконання їх становлять 41,7% і 41%. Це, наприклад, завдання, у якому треба було за формулами обчислити силу Архімеда й фокусну відстань без математичних перетворень, виражень і підстановок для отримання остаточної робочої формули.

Джерело Освіта.юа

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Підготовка до засідання педагогічної ради школи

Засідання педагогічної ради — важлива складова роботи закладу освіти. Її актуальність — у колегіальному прийнятті рішень. Розгляньмо її функції та особливості підготовки до засідань
43120

Відпустки – 2024: особливості надання

З 2022 року було введено норми щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану. Це стосувалося і відпусток. 2024 рік вніс свої корективи. Що залишилося сталим, а що зазнало змін – розбираємося у статті
143417

З чого починати цивільний захист у закладі освіти

Все частіше об’єктами уражень ворога стає цивільне населення. Убезпечити найвразливішу категорію – наших дітей – від ракетних атак, зберегти їх життя – ось найважливіше завдання педагогів. Що повинен робити кожен учасник освітнього процесу, хто керує цивільним захистом у навчальному закладі і як організувати цей процес – читаймо далі
86611

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
47056

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді