Кабмін оновив положення про інклюзивну освіту

Теми:
Уряд затвердив нові положення про спеціальні школи та навчально-реабілітаційні центри

Оновлене положення про інклюзивну освіту

Освітні програми 2021/2022: що рекомендує МОНУ Кабінеті Міністрів України затвердили нові положення про спеціальну школу та навчально-реабілітаційний центр. Які зміни стосуватимуться дітей, їх батьків і вчителів.

Таку інформацію повідомили на сайті Кабміну.

Оновлений документ істотно розширює можливості закладів спеціальної освіти для задоволення потреб дітей та надання допомоги вчителям під час роботи в інклюзивних і спеціальних класах.

Зміни, які передбачені новою редакцією положення:

 • Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги в спеціальних школах зможуть отримувати навіть ті діти, які навчаються в інших закладах або не навчаються взагалі.
 • Також передбачена можливість консультування батькам цих дітей та звичайним школам і садочкам, у яких навчаються діти з ООП.
 • Учні з порушеннями інтелектуального розвитку можуть здобувати профільну середню освіту в спецшколі. Для цього в закладі, за наявності відповідної навчально-матеріальної бази, можуть створювати 12 і 13 класи.
 • Спеціальна школа може мати у своєму складі філії та пансіон як структурні підрозділи. Школи зможуть надавати реабілітаційні послуги на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності (зокрема і на провадження з медичної практики).
 • У класах для учнів з помірними порушеннями інтелектуального розвитку, із розладами аутичного спектра та в початкових класах для дітей зі сліпотою та глухотою будуть працювати асистент учителя та асистент вихователя групи подовженого дня.

Окрім того, у документі затверджується, що спеціальна школа є закладом загальної середньої освіти, а не інституційним закладом і підпорядковується Міністерству освіти та науки.

Внесені зміни стосувалися й переліку послуг у спеціальних закладах.

Таким чином, у спеціальній школі можуть проводити:

 • масаж;
 • апаратну фізіотерапію;
 • надавати послуги з ранньої реабілітації для дітей з інвалідністю дошкільного віку;
 • заняття з лікувальної фізкультури;
 • фізичної терапії;
 • ритміки;
 • соціально-побутового орієнтування;
 • орієнтування в просторі.

Зокрема, тепер у спецшколах можуть проводитися заняття з корекції та розвитку психофізичних функцій з використанням елементів: кінезіотерапії, анімалотерапії, арт-терапії, працетерапії, ерготерапії, ароматерапії та монтессорі-терапії тощо.

Щодо прав, які отримали навчально-реабілітаційні центри, то це:

 • проводити для вчителів шкіл, інклюзивно-ресурсних центрів та батьків семінари, тренінги, стажування, заходи з підвищення професійної майстерності тощо;
 • створювати можливості для проходження практики здобувачами фахової передвищої та вищої освіти відповідних спеціальностей;
 • забезпечувати навчання для осіб з особливими освітніми потребами, які не мають складних порушень розвитку, через створення окремих класів.

Варто зазначити, що раніше у Міносвіти повідомляли, що на інклюзивному навчанні у школах України перебувають понад 25 тисяч дітей. Наразі діють понад 18 тисяч інклюзивних класів. Також в дев’ять разів збільшилася кількість асистентів учителів (тепер їх понад 19 тисяч).

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мозковий штурм — інструмент сучасної педагогічної ради

«Сучасна педагогічна рада» — поняття широке і нечітке. Тут можна розуміти інноваційну, інтерактивну, нестандартну форми проведення педради, а чи яку іншу, не менш цікаву. Ми ж зупинимося на методі брейнштормінгу, або мозкового штурму, який дедалі більше входить в освітню практику і є ознакою нетрадиційного підходу керівництва у виборі форм роботи з педагогами
12220

Екологічне виховання дошкільників

Як організувати екологічне виховання в дитячому садку, форми роботи з дошкільниками, поради вихователям та інструменти екологічного виховання
84422

Дії у разі виникнення пожежі в школі

У разі виникнення пожежі дії працівників навчального закладу, залучених до її гасіння, мають бути спрямовані на убезпечення людей, перш за все дітей, їх евакуацію та порятунок
62223

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді