Поради від МОЗ щодо алгоритму дій у разі отримання опіку

У МОЗ поділилися порадами як діяти у разі опіку, зокрема сонячного

Що робити під час опіків

Готовність до роботи влітку: експрес-перевірка

Улітку і для дітей, і для дорослих збільшується час перебування на відкритому сонці й контактів із відкритим полум’ям, зокрема під час відпочинку на природі. 

Саме тому Міністерство охорони здоров’я опублікувало протокол першої домедичної допомоги в разі опіків — як сонячних, так і від вогню.

Насамперед, сонячні опіки виникають після тривалого перебування на сонці. Вони мають наступні ознаки: шкіра стає гарячою на дотик, червоніє, набрякає, з’являються больові відчуття. У тяжких випадках можуть виникати невеликі пухирі, наповнені рідиною, нудота, лихоманка.

Для того, щоб уникнути подібних ситуацій, варто надягати легкий та закритий одяг, капелюх і наносити на відкриті ділянки шкіри захисний крем. Також слід уникати перебування на сонці  з 11.00 до 16.00 години.

У разі, коли опік усе-таки стався, треба дотримуватися наступних порад:

 • Заховатися від сонця в тіні, оптимально — в прохолодному приміщенні. Виявляти обережність, намагаючись охолодитися в приміщенні з кондиціонером, щоб не отримати переохолодження.
 • Регулярно приймати прохолодний душ чи робити вологі водні компреси для охолодження постраждалих ділянок.
 • Якщо є симптоми загального перегрівання — покласти на великі судини (на ділянках шиї, стегон, пахових складок) пакети з льодом, загорнуті в чисту тканину, або холодні компреси на 10-15 хв.
 • У жодному разі не наносити на опік олію чи крем! Це заважатиме тілу віддавати тепло й нормалізувати температуру.
 • Спиртовмісні засоби й знеболювальні на кшталт лідокаїну чи бензокаїну також не можна застосовувати в разі сонячних опіків.
 • Мазі й гелі з пантотеновою кислотою можуть бути дієвими лише на 5-6 добу, коли пошкоджена ділянка шкіри почне загоюватися.
 • Якщо турбують біль і погіршення загального самопочуття, потрібно зателефонувати своєму сімейному лікарю.
 • Слід уживати багато рідини — через опік барʼєрна функція шкіри знижена, тож організм втрачає більше вологи.
 • Поки опік не загоїться (шкіра стане нормального кольору), його слід ретельно ховати від сонця під одягом та/чи капелюхом.
 • Якщо на шкірі з’явилися пухирі, їх не можна чіпати,  поки не загояться самі. Це ознака більш серйозного ступеня враження. Найкраще в цьому разі — звернутися до лікаря.

Щодо опіків, які стаються від нетривалого контакту шкіри з розпеченим предметом чи вогнем, то вони зазвичай поверхневі, або є опіками першого ступеня. Їх характерними ознаками є почервоніння, набряк у місці враження та відсутність пухирів. У цьому разі план дій приблизно такий самий, як і за сонячних опіків.

У разі отримання опіку глибшого за поверхневий шар шкіри, тоді можливе утворення пухирів, місце ураження займає площу більшу за долоню, зачіпає обличчя або стався з дитиною до 10 років, потрібна невідкладна медична допомога.

Алгоритм дій до прибуття медиків:

 • Погасити одяг, якщо він зайнявся.
 • За змоги повністю звільнити від одягу чи аксесуарів місце опіку (але не відривати тканину, якщо вона припеклася).
 • Охолоджувати опік прохолодною проточною водою, зануренням у воду чи компресами, допоки біль не мине.
 • Немовлят не можна тримати в прохолодній ванній — в них буде переохолодження.
 • Також не можна прикладати лід чи мастити олію на місце опіку.
 • Накласти на місце опіку стерильну пов’язку.
 • Надалі ховати місце опіку від сонячного проміння.

«Якщо за родом діяльності ви часто ризикуєте обпектися, дотримуйтеся техніки безпеки на робочому місці,  користуйтеся засобами індивідуального захисту;  пройдіть навчання з домедичної допомоги у разі термічних уражень шкіри та тримайте поблизу аптечку з перев’язувальними матеріалами»,  — наголошують у Міністерстві.

За матеріалами МОЗ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Підготовка до засідання педагогічної ради школи

Засідання педагогічної ради — важлива складова роботи закладу освіти. Її актуальність — у колегіальному прийнятті рішень. Розгляньмо її функції та особливості підготовки до засідань
43120

Відпустки – 2024: особливості надання

З 2022 року було введено норми щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану. Це стосувалося і відпусток. 2024 рік вніс свої корективи. Що залишилося сталим, а що зазнало змін – розбираємося у статті
143416

З чого починати цивільний захист у закладі освіти

Все частіше об’єктами уражень ворога стає цивільне населення. Убезпечити найвразливішу категорію – наших дітей – від ракетних атак, зберегти їх життя – ось найважливіше завдання педагогів. Що повинен робити кожен учасник освітнього процесу, хто керує цивільним захистом у навчальному закладі і як організувати цей процес – читаймо далі
86611

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
47056

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді