Як поводитись під час шантажу над дитиною щодо інтимних фото

Що робити, якщо дитину шантажують в інтернеті її оголеними фото

Ситуації з шантажем над дітьми

Як підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

У Києві поліція затримала чоловіка, який займався продажем інтимних фото та відео дітей за кордон. Злочинець видавав себе за однолітка дівчат, втирався в довіру й у такий спосіб виманив понад 4 терабайти контенту. Жертвами стали понад 200 дітей з України. Після пережитого деякі з них пробували скоїти самогубство. Зараз зловмисник затриманий, триває слідство.

Насамперед, онлайн-грумінг — це новий тип сексуального насильства проти дітей в інтернеті. Після того, як злочинці отримують фото, вони починають шантажувати дитину, вимагати гроші чи ще більш відверті матеріали або інтимні офлайн-зустрічі.

Корисні поради батькам щодо того, як вберегти від цього дітей та що робити, якщо таке сталося з дитиною розповідають у третьому епізоді подкасту «Хороших батьків не блокують» від #stop_sexтинг у співпраці з The Ukrainians Media.

Передумови для онлайн-грумінгу:

 • Спілкування починається в соціальних мережах чи онлайн-іграх.
 • Злочинці маскуються під підлітків.
 • Вони володіють психологічними інструментами: знають, як дитину зацікавити, створюють міраж дружби або ж симпатії.
 • Злочинці можуть пропонувати зробити подарунок у онлайн-грі, поповнити рахунок, вислати гроші.

«Трапляються випадки, коли онлайн-грумінг переростає в насильницькі злочини в реальному житті. Дитина отримує не тільки психологічну шкоду, але й фізичні травми», — розповіли автори подкасту.

Відповідно до статистичних даних, в Україні майже 75 % дітей не розповідають батькам про проблеми в інтернеті. Тому особливу увагу варто приділяти побудові довірливих стосунків. Також варто звертати увагу на декілька маркерів:

 • дитина постійно з кимось переписується та не розповідає, з ким саме;
 • дитина раптово перестала користуватися гаджетами;
 • дитина не хоче ходити до школи чи на гуртки;
 • імітує головний біль чи біль у шлунку тощо.

У разі виявлення проявів шантажу над дитиною, потрібно:

 • зробити скріни листування, зберегти посилання на сторінку облікового запису зловмисника, на фотографії, записати його голос, якщо це можливо;
 • подати заяву на сайті кіберполіції («за статтею 156–1 Кримінального Кодексу України, за домагання дитини для сексуальних цілей тобто “грумінгу” — налагодження довірливих стосунків із дитиною (у тому числі в інтернеті) з метою сексуального насильства над нею карається обмеженням волі на строк до 3 років»);
 • можна звернутися по психологічну допомогу на сайті, отримати консультацію за телефоном 1545 (далі обрати 3), подати заяву для видалення контенту та поскаржитися в соцмережах.

Джерело: НУШ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як завучу організувати соціальний простір початківця

Наставництво — це форма роботи, за якої досвідченого працівника «прикріплюють» до початківця для того, щоб останній мав змогу працювати в тандемі, професійно зростати, розвиватися. Як налагодити взаємодію — у статті
1612

Плануйте справи, щоб встигати

Універсального рецепту, як побудувати день, щоб і робочі, і особисті справи встигнути виконати, немає. Але ж у вас точно є знайомі керівники, які якось із ними справляються. Прочитайте цю статтю і дізналися чотири секрети, як встигати виконувати робочі та особисті завдання і залишатися в ресурсному стані.
2630

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді