Результати з читання українських учнів на 27% залежать від школи

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

PISA опублікували результати дослідження щодо результатів з читання українських учнів
Результати читання школярів

Плани МОН на п’ять років: до чого підготуватисяРезультати з читання українських учнів майже на 70% залежать від їхніх індивідуальних особливостей та інших чинників, а на 27% — від закладів освіти, де вони навчаються.

Таку інформацію зазначено в результатах міжнародного дослідження PISA, які опубліковано на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Дослідження виявило, що для різних типів закладів найбільша нерівність учнів за успішністю спостерігається в ліцеях, гімназіях, спеціалізованих школах та коледжах, технікумах, ПТНЗ. За типом місцевості відмінності між закладами освіти в успішності учнів менш помітні, особливо в містечках до 15 тисяч жителів.

Зокрема, рівень соціальної та академічної нерівності серед українських учнів на 90% подібний до рівня цієї нерівності в країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Індекс соціальної включеності (75%) має близьке до значення, середнього в країнах ОЕСР. Цей індекс означає, що соціальна нерівність більш виразна серед учнів, які відвідують той самий заклад освіти, ніж серед учнів, які відвідують різні заклади.

Серед інших аспектів дослідження PISA:

  • В Україні учень із низьким соціально-економічним статусом має приблизно один шанс до шести навчатися в одній школі з учнями, які мають високі результати з читання.

  • 48% учнів навчаються в закладах, керівники яких завжди, приймаючи на навчання, беруть до уваги проживання на відповідній території, а 37% — у закладах, де завжди до уваги беруть навчальні досягнення. Для різних типів населених пунктів чи типів закладів освіти не виявлено залежності між успішністю учнів із читання та частотою врахування проживання для приймання на навчання. Лише серед учнів із великих міст, а також коледжів, технікумів, ПТНЗ вищі результати мають учні тих закладів, де під час приймання завжди враховують навчальні досягнення. Для інших типів населених пунктів чи закладів освіти суттєвої різниці нема.

  • В Україні 65% 15-річних підлітків навчаються в закладах освіти, які конкурують із двома й більше закладами поблизу, але майже 16% учнів навчаються в закладах, які не мають конкурентів. У населених пунктах усіх типів не виявлено суттєвої різниці в успішності учнів із читання залежно від того, чи конкурує їхній заклад з іншими. Лише в коледжах, технікумах, професійно-технічних навчальних закладах, які не мають поряд жодного конкурента, успішність учнів / студентів із читання суттєво нижча.

  • В Україні значення індексів ізоляції (імовірність, що представники певної групи учнів будуть взаємодіяти в одному закладі освіти з представниками з «умовно протилежної» групи) схожі зі значеннями індексів для країн ОЕСР. Ізоляція учнів із низькими результатами — трохи вища, ніж із високими.

  • Слабкий учень має ймовірність 0,43 зустріти у своїй школі такого ж слабкого учня, а сильний зустріне сильного з трохи меншою ймовірністю — 0,39, бо сильних учнів загалом менше. Також в Україні більша концентрація слабких учнів, ніж сильних, незалежно від типу закладу освіти чи типу місцевості. У містечках до 15 тис. жителів — найменша соціальна сегрегація учнів у закладах освіти. У великих містах і в сільській місцевості рівень ізоляції учнів із високим соціально-економічним статусом майже однаковий.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47920

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
120

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159918

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31571

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59611

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді