Автономізація фінансів ЗДО: розв’язуємо робочі ситуації
Вартість утримання одного учня в громадах складає від 10 до 190 тисяч грн на рік.
Інформацію з відповідними даними опублікували в Державній службі якості освіти, проаналізувавши діяльність місцевих органів управління освітою, пов’язану з формуванням мережі закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти.
Насамперед така значна різниця зумовлена різною наповнюваністю закладів освіти.
«Утримання закладів освіти з малою наповнюваністю зумовлюють зростання видатків на одного учня. Середня вартість утримання одного учня в громадах, де здійснювався аналіз, становила 33-45 тисяч грн, зокрема найвища — 62 тисяч грн, а найнижча — 10 тисяч грн на рік. В окремих школах вартість утримання одного учня сягала рекордних 140–190 тисяч грн на рік», — акцентують у Держслужбі.
Окрім того, держслужбовці зауважили, що в сільських школах фактична наповнюваність закладів освіти значно нижча, ніж проєктна потужність.
Заклад отримав гуманітарну допомогу— маєте провести її облік. Підказки експерта допоможуть без помилок оприбуткувати та списати отримані ноутбуки, парти та стільці, господарські товари тощо.
«Майже в усіх територіальних громадах, де здійснювався аналіз, фактична наповнюваність закладів загальної середньої освіти значно нижча від проєктної потужності. У деяких школах наповнюваність становила лише 20-40% від проєктної потужності. Водночас традиційно у сільській місцевості показник наповнюваності класів нижчий середнього по громаді», — зазначається у документі про результати аналізу.
Водночас у містах заклади освіти перевантажені майже вдвічі.
«Протилежна ситуація у міських закладах, коли наповнюваність ледь не вдвічі більша проєктної потужності. При цьому кількість учнів, які навчаються в другу зміну, в таких школах щороку пропорційно зростає», — наголосили у Державній службі якості освіти.
Аналіз діяльності місцевих органів проводився в усіх областях України, крім Донецької, Луганської, Херсонської областей та м. Київ, за період діяльності 01.01.2020–31.11.2022. Аналізом охоплено 10 міських, 7 селищних та 4 сільські територіальні громади, де функціонує загалом 413 закладів освіти, з них — 155 дошкільної, 226 загальної середньої і 32 позашкільної освіти.