Яким має бути вчитель у реформі Нової української школи

Відбулася діалогова платформа «Освіта України 2021: стратегічні цілі в дії», основною темою якої став учитель у системі НУШ

Яким має бути вчитель у реформі Нової української школи

Новий професійний стандарт: що врахувати

Оновлена реформа «Нової української школи» передбачає підготовку нового вчителя, тому метою МОН України є сприяння його професійному та особистому зростанню, а також підвищення його соціального статусу.

Таку інформацію повідомив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет під час діалогової платформи «Освіта України 2021: стратегічні цілі в дії», яка відбулась 18 березня 2021 року.

«Складовою реформи «Нова українська школа» є підготовка нового вчителя. Учитель Нової української школи — це людина, на якій тримається реформа. Без неї чи нього будь-які зміни будуть неможливими, тому один з головних принципів Нової української школи — умотивований учитель. Це означає, що наша мета — сприяти його професійному та особистому зростанню, а також підвищувати його соціальний статус», — наголосив очільник Міносвіти.

За словами міністра освіти, закони «Про освіту» та «Про загальну середню освіту» визначають нові вимоги до підготовки висококваліфікованих вчителів НУШ. З цією метою у більшості педагогічних університетів затверджено механізми імплементації положень, які стосуються вищої освіти та впровадження педагогічних інновацій в освітню діяльність.

Зокрема, новозатверджені закони в сфері освіти надають вчителям свободу дій обирати навчальні матеріали, імпровізувати та експериментувати. Міністерство освіти також запропонувало нові типові освітні програми, водночас будь-який учитель чи авторська група може доповнювати їх або створювати свої.

Також, щоб вмотивувати вчителів ще й фінансово, запроваджено добровільну сертифікацію, успішне проходження якої надає вчителям 20% надбавку до посадового окладу та звільняє від атестації.

«Вектори, у яких нині відбувається модернізації загальної середньої освіти, визначені концептуальними засадами реформи «Нова українська школа». Поки в цьому полі працюють вчителі початкової школи, але вже через рік до нього увійдуть і педагоги основної школи», — прокоментувала Оксана Онопрієнко, завідувачка відділу початкової освіти ім. О. Савченко Інституту педагогіки НАПН України.

Вона також повідомила, що наразі вчителі опановують інструменти, які передбачено новаціями НУШ, зокрема — для роботи з суб’єктними результатами навчальної діяльності.

«Оскільки сучасна освіта розвивається у парадигмі компетентнісного підходу, необхідно звертати увагу на два виміри результатів навчання: об’єктивні результати, зокрема предметні знання, уміння, навички, досвід виконання способів діяльності, предметні компетентності, та суб’єктні результати — досвід виконання творчої діяльності, загальнонавчальні уміння, ключові компетентності, особистісні якості учнів. Суб’єктні результати навчання є новацією НУШ, тому наразі педагоги вчаться використовувати відповідний інструментарій», — наголосила Оксана Онопрієнко.

Відеозапис діалогової платформи «Освіта України 2021: стратегічні цілі в дії» доступний для перегляду за посиланням.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Вчителю-початківцю, керівнику закладу освіти, вчителю-наставнику все про педагогічну інтернатуру

Ви початківець, який вперше розпочинає свою педагогічну діяльність, чи керівник, що прийняв на роботу молодого спеціаліста, а, можливо, вас призначили наставником до інтерна – у цій статті ви знайдете відповіді, як на законних підставах врегулювати трудові відносини між всіма учасниками навчально-виховного процесу, допомогти адаптуватися молодому педагогові і формувати професійні компетентності з перших кроків
15262

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді