Яким має бути вчитель у реформі Нової української школи

Відбулася діалогова платформа «Освіта України 2021: стратегічні цілі в дії», основною темою якої став учитель у системі НУШ

Яким має бути вчитель у реформі Нової української школи

Новий професійний стандарт: що врахувати

Оновлена реформа «Нової української школи» передбачає підготовку нового вчителя, тому метою МОН України є сприяння його професійному та особистому зростанню, а також підвищення його соціального статусу.

Таку інформацію повідомив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет під час діалогової платформи «Освіта України 2021: стратегічні цілі в дії», яка відбулась 18 березня 2021 року.

«Складовою реформи «Нова українська школа» є підготовка нового вчителя. Учитель Нової української школи — це людина, на якій тримається реформа. Без неї чи нього будь-які зміни будуть неможливими, тому один з головних принципів Нової української школи — умотивований учитель. Це означає, що наша мета — сприяти його професійному та особистому зростанню, а також підвищувати його соціальний статус», — наголосив очільник Міносвіти.

За словами міністра освіти, закони «Про освіту» та «Про загальну середню освіту» визначають нові вимоги до підготовки висококваліфікованих вчителів НУШ. З цією метою у більшості педагогічних університетів затверджено механізми імплементації положень, які стосуються вищої освіти та впровадження педагогічних інновацій в освітню діяльність.

Зокрема, новозатверджені закони в сфері освіти надають вчителям свободу дій обирати навчальні матеріали, імпровізувати та експериментувати. Міністерство освіти також запропонувало нові типові освітні програми, водночас будь-який учитель чи авторська група може доповнювати їх або створювати свої.

Також, щоб вмотивувати вчителів ще й фінансово, запроваджено добровільну сертифікацію, успішне проходження якої надає вчителям 20% надбавку до посадового окладу та звільняє від атестації.

«Вектори, у яких нині відбувається модернізації загальної середньої освіти, визначені концептуальними засадами реформи «Нова українська школа». Поки в цьому полі працюють вчителі початкової школи, але вже через рік до нього увійдуть і педагоги основної школи», — прокоментувала Оксана Онопрієнко, завідувачка відділу початкової освіти ім. О. Савченко Інституту педагогіки НАПН України.

Вона також повідомила, що наразі вчителі опановують інструменти, які передбачено новаціями НУШ, зокрема — для роботи з суб’єктними результатами навчальної діяльності.

«Оскільки сучасна освіта розвивається у парадигмі компетентнісного підходу, необхідно звертати увагу на два виміри результатів навчання: об’єктивні результати, зокрема предметні знання, уміння, навички, досвід виконання способів діяльності, предметні компетентності, та суб’єктні результати — досвід виконання творчої діяльності, загальнонавчальні уміння, ключові компетентності, особистісні якості учнів. Суб’єктні результати навчання є новацією НУШ, тому наразі педагоги вчаться використовувати відповідний інструментарій», — наголосила Оксана Онопрієнко.

Відеозапис діалогової платформи «Освіта України 2021: стратегічні цілі в дії» доступний для перегляду за посиланням.

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Працівники втратили інтерес до роботи: яку модель мотивації обрати

Ви постійно мотивуєте працівників — нараховуєте премії, доплати, влаштовуєте конкурси на кращого працівника місяця. Однак ліпше працювати вони не починають. Чому мотивація не працює? Насправді працює, але за умови, що вона правильно побудована. Оберіть ефективну модель мотивації ваших працівників
19406

Який він – сучасний керівник закладу освіти?

Креативний, самодостатній, розуміє як створити комфортний освітній простір у закладі, реалізовує успішні ідеї щодо покращення якості освіти, забезпечує умови для самореалізації дітей та педагогів. Впізнаєте себе? Тоді ви ідеально підходите на посаду керівника. Та це ще не всі характеристики. Детальніше - у публікації.
30532

Булінг у школі: що робити педагогам

Учні часто забувають про дисципліну та повагу до педагогів. Підготуйтеся до різних ситуацій. Адже булінг часто проявляється й у ставленні учнів до педагогів
32939

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді