Індивідуалізація розвитку та виховання дитини

Побачив світ свіжий номер журналу «Практичний психолог: Дитячий садок», присвячений важливому і непростому питанню — індивідуалізації виховання і розвитку дітей у дитячому садку.

У жовтневому номері журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» представлено статті, що висвітлюють проблеми реалізації індивідуального підходу до розвитку дитини в умовах дошкільного закладу, а також особливості організації психодіагностичного вивчення дітей раннього віку.

Відомо, що адекватно побудована та проведена діагностика — це перший крок в організації корекції відхилень, адже з’ясувавши причини порушень у психічному розвитку дитини, визначивши ті проблеми, що потребують найбільшого втручання, можна спланувати розвивальну роботу — від допомоги дитині у виправленні простих недоліків до компенсації складних дефектів.

У жовтневому номері представлено статті про значення сенсорного розвитку дітей раннього віку — захопливого для спостереження за малюками і водночас відповідального щодо організованого впливу дорослих.

Особливої уваги практичного психолога потребують питання відповідального і мудрого ставлення батьків до виховання своєї дитини. Фахівець має розуміти, що відсутність у батьків елементарних знань з розвитку психіки дитини на різних вікових етапах є їхньою бідою, а не провиною. Саме тому практичному психологу варто проводити грунтовну просвітницьку роботу з батьками, підвищуючи їхню психологічну грамотність та культуру спілкування з дитиною. Допоможе у цьому стаття «Педагогічні уявлення батьків: як не зашкодити дитині», в якій подано пам’ятку для батьків «Забезпечення розвитку дитини раннього віку».

Індивідуалізованого підходу та психологічної підтримки потребують і педагоги дошкільного навчального закладу. Розгортаючи активну просвітницьку та профілактичну роботу з ними, практичний психолог водночас сприяє комфортному перебуванню в дитячому садку дітей, тобто забезпечує умови для їхнього повноцінного розвитку. Особливу увагу практичному психологу варто звернути на проблему збереження та укріплення психологічного здоров’я педагога. У пригоді стане стаття «Робота щодо збереження психологічного здоров’я педагога», у якій вміщено семінар-практикум для практичних психологів «Збереження та укріплення психологічного здоров’я педагога», а також пам’ятка «Долаємо безсоння».

Шляхи педагогічної підтримки дитини у формуванні творчого спрямованого фантазування висвітлено в статті «Розвиток уяви та творчого фантазування», у якій подано типологію дітей за здатністю до творчого спрямованого фантазування, описано вікові етапи розвитку уяви дошкільників, індивідуальні особливості уяви дошкільників та специфіку їх вивчення.

Способи розмежування психоматичних захворювань та симуляції хвороб дошкільників розкрито в статті «Психосоматичні захворювання у дошкільника», що містить рекомендації для батьків щодо дій під час тривалої хвороби дитини та в разі симуляції дитиною захворювання.

Особливості побудови профілактичної роботи щодо запобігання насильству над дітьми з батьками, педагогами, дітьми висвітлено в статті «Проблема насильства над дітьми дошкільного віку».

Також у жовтневому номері журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» розміщено відповіді на запитання читачів щодо складу атестаційної комісії та вікових обмежень для проходження атестації.

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Вступна кампанія 2025: що потрібно знати вже зараз

За якими правилами відбуватиметься вступна кампанія 2025 року, що зміниться у державній підсумковій атестації (ДПА), як держава планує з допомогою НМТ 2025 вдовольнити потреби ринку праці? Читайте далі
57

Комплекси вправ ранкової гімнастики для дітей

Пропонуємо комплекси вправ ранкової гімнастики для різних вікових груп дошкільників. Зможете скористатися інфографікою, щоб зацікавити дітей та формувати у них звичку до фізичної активності.
71

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді