Матеріали лютневого числа журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» присвячено питанню емоційного розвитку дитини дошкільного віку, що, з одного боку, є багатоаспектним, а з другого — повністю залежить від близьких дорослих дитини, які опікуються становленням її особистості.
Дошкільний вік образно називають золотим періодом емоційного життя людини через високу емоційність і безпосередність вияву дитиною своїх почуттів. Практичний психолог має вміти «читати» індивідуальні прояви емоційної сфери дитини, щоб адекватно вибудовувати розвивальну роботу з нею, а також надавати рекомендації батькам і педагогам. У пригоді йому стане стаття «Тонкощі плекання емоційного розвитку дитини», в якій описано шляхи збагачення емоційного досвіду дитини, а також публікація «Розвивальна робота щодо формування емоційної сфери дошкільників», що містить конспект корекційно-розвивального заняття для дітей старшого дошкільного віку «Країна Гарного настрою».
Формування ціннісного ставлення дошкільників до навколишнього світу передбачає тісну співпрацю практичного психолога та батьків. Один із найбільш оптимальних варіантів такої взаємодії — процес підготовки та проведення дитячого свята, що дає змогу об’єднати зусилля дорослих задля створення необхідного виховного середовища для дошкільників. Детальніше про це — у статті «Дитяче свято як засіб формування ціннісних орієнтацій дошкільників».
Виступ на святковому заході — це відповідальна подія, напередодні якої діти часто бувають напруженими, розгубленими, надмірно збудженими, а інколи навіть наляканими. Оскільки святкові ранки, театральні постановки в дитячих садках проводять доволі часто, практичний психолог має вміти налаштовувати дітей на майбутній виступ перед великою кількістю глядачів. У пригоді йому стане публікація «Щоб свято було святом», в якій подано рекомендації для батьків «Як підготувати себе та дитину до свята».
На різних етапах дорослішання діти стикаються з поразками, невдачами. Зазвичай вони не вміють програвати, оскільки дорослі налаштовують їх лише на перемогу. У такому разі навіть незначна невдача для дитини може перетворитися на проблему. Публікація «Навчаємо дитину програвати» дає відповіді на запитання «Як виховувати в дитини вміння працювати над власними невдачами, самовдосконалюватися й адекватно реагувати на поразки?». Також у ній вміщено «Поради батькам щодо оволодіння дітей навичками адекватного реагування на ситуацію успіх/неуспіху» і анкету для батьків «Чи вміє ваша дитина гідно програвати?».
Доволі часто батьків і педагогів непокоїть проблема дитячого вередування. Завдання практичного психолога — допомогти дорослим зрозуміти, що криється за тими чи тими поведінковими проявами дитини, зокрема за вередуванням, що може сигналізувати про наявність у неї певних проблем. Про це — в публікації «Дитяче вередування: причини виникнення».
Питання виховання рефлексивної культури в педагогічних працівників — ще одне важливе завдання практичного психолога. Особливості його розв’язання висвітлено в публікації «Мистецтво рефлексії педагогічного працівника», у якій подано також «Пам’ятку для педагогічного працівника щодо стимулювання творчого і професійного натхнення», «Пам’ятку для педагогічного працівника щодо успішної реалізації власних можливостей», матеріал для створення рефлективних карток тощо.
Шляхи підвищення комунікативної компетентності педагогів, особливості написання практичним психологом статті для фахового видання, рекомендації для фахівця щодо узагальнення свого досвіду — усе це та багато іншої корисної інформації читайте на сторінках лютневого числа журналу «Практичний психолог: Дитячий садок».
Статті за темою
Усі статті за темоюЯк оцінювати учнів 5—9 класів: нові рекомендації
Рекомендації щодо оцінювання результатів навчання учнів затверджено МОН. Уточнимо функції, види, рівні, критерії та правила оцінювання учнів
4337
Як організувати підвищення кваліфікації педагогів: план, документи, визнання результатів
Опануєте алгоритм планування підвищення кваліфікації, щоб ефективно його застосовувати. Не пропустите жодного кроку та документа, коли працюватимете з педагогами
150423
Освітня субвенція у 2025 році: який розподіл коштів
Освітня субвенція — це один із трансфертів, що отримують місцеві бюджети з державного бюджету на спільні цільові програми. Про обсяги освітньої субвенції та перелік витрат, на які можна витрачати кошти субвенції — у цьому огляді.
4121
НМТ у 2025 році: правила, зміни, обов'язкові предмети, бали
НМТ у 2025 році відбудеться з 14 травня по 25 липня – в Міносвіти повідомили, що випускники здаватимуть 4 предмети. Які саме і за яким алгоритмом, а також де підготуватися до НМТ - говоримо у статті
30725
Орієнтовна циклограма наказів директора школи на рік
Із року в рік у школах видають низку аналогічних наказів з основної діяльності та адміністративно-господарських питань. У цій публікації впорядковано річну циклограму наказів
385211