Група вчених з Університету Торонто провела експеримент, завдяки якому з’ясувала, що класичні повчальні казки про хлопчика, який кричав «Вовки!», чи про Піноккіо, в якого від брехні ріс ніс, насправді не виховують у дитини чесність.
Про це повідомляє «Українська правда. Життя» з посиланням на The Telegraph.
До експерименту з перевірки на чесність були долучені 269 дітей віком від трьох до семи років. Суть експерименту полягала в тому, що науковець виходив з кімнати, наказавши дитині в жодному разі не чіпати іграшку, яку лишав на столі. Коли експериментатор повертався, він читав маленькому учасникові казку. То була «Черепаха та Заєць», «Хлопчик, який кричав «Вовки!», «Піноккіо» або ж оповідання «Джордж Вашингтон та вишневе дерево». Потім дитину просили чесно сказати, чи брала вона заборонену іграшку.
Усупереч очікуванням науковців, історія про Піноккіо чи про хлопчика-брехуна, якого з’їли вовки, жодним чином не переконувала дитину чесно зізнатися у непослухові. Ефект від кожної з них був подібним до реакції на казку «Черепаха та Заєць», яка чесності не навчає.
Дієвим виявилося лише оповідання про маленького Джорджа Вашингтона, в якому хлопчик зламав вишневе деревце і не побоявся зізнатися татові, за що той його похвалив. Цей приклад надихнув маленьких учасників експерименту. Цікаво, що в тих випадках, коли експериментатор свідомо змінював кінець історії та казав дитині, що тато насварив Джорджа, дитина не виказувала бажання зізнаватися у своєму непослухові.
За словами співавтора дослідження Вікторії Талвар, саме позитивна реакція дорослого на чесність вчить дітей тому, що це є правильною поведінкою.
«Наше дослідження доводить, що у пропаганді моральної поведінки, такої як чесність, ключем є підкреслення позитивних результатів чесності замість негативних наслідків нещирості», — підсумувала дослідниця.