Інструктажі з пожежної безпеки в закладі освіти: як проводити
Що в законодавстві
З 14 лютого 2020 року набув чинності Порядок затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням (далі — Порядок) (наказ МВС від 05.12.2019 № 1021). Директор закладу освіти має своєчасно організувати в закладі навчання, перевірку знань з питань пожежної безпеки та інструктажі (п. 4 розд. І Порядку).
Заміри опору ізоляції електромереж в закладі освіти: коли проводити
Осіб, які не пройшли навчання, перевірку знань з питань пожежної безпеки та інструктажі, до роботи не допускають (п. 7 розд. І Порядку).
Як організувати інструктажі
Проходити інструктажі мають особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи.
Інструктажі проводять особи, які:
- пройшли у суб’єктів, які навчають, відповідне навчання і спеціальну підготовку;
- мають відповідне посвідчення.
Директор розробляє і затверджує перелік питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного, первинного, позапланового та повторного інструктажів.
Види інструктажів
Інструктажі поділяють за призначенням і часом проведення на вступний, первинний, повторний, позаплановий і цільовий.
Вступний
Вступний інструктаж проводять з усіма працівниками на підставі чинних у закладі правил, інструкцій та інших нормативно-правових актів.
Первинний
Інструктаж з пожежної безпеки на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника — це первинний інструктаж. Його проходять:
- особи, яких прийняли на роботу;
- працівники, яких перевели з інших структурних підрозділів закладу;
- особи, які прибули у заклад і мають брати безпосередню участь у виробничому процесі, ремонтних, будівельно-монтажних, фарбувальних, зварювальних роботах тощо;
- у школах — учні під час виробничої практики (навчання), а також перед проведенням з ними практичних занять у навчальних майстернях, лабораторіях тощо.
Повторний
Повторний інструктаж проводять на робочому місці з усіма працівниками не менше ніж раз на рік.
Працівників, які пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), можна звільнити від вступного та первинного інструктажів (п. 3 розд. ІV Порядку).
Позаплановий
Позаплановий інструктаж проводять з працівниками на робочому місці або у спеціально відведеному для цього приміщенні:
- у разі зміни технологічного процесу, застосування нового або заміни чи модернізації існуючого пожежонебезпечного устаткування;
- на вимогу посадових осіб ДСНС або її територіальних органів, якщо виявлено незадовільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому місці, невміння діяти в разі пожежі та користуватися первинними засобами пожежогасіння.
Позаплановий інструктаж проводять індивідуально або з групою працівників подібних спеціальностей (видів робіт). Обсяг та зміст позапланового інструктажу визначають у кожному випадку окремо залежно від обставин, що спричинили потребу у його проведенні.
Первинний, повторний і позаплановий інструктажі завершують перевіркою знань. Її здійснює особа, що проводила інструктаж (п. 5 розд. ІV Порядку).
Цільовий
Цільовий інструктаж проводять з працівниками перед виконанням ними тимчасових вогневих робіт (зварювання, розігрівання тощо), під час ліквідації наслідків аварії, стихійного лиха.
Фіксація інструктажів
Результати проведення інструктажів, крім цільового, зазначають у Журналі реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях.
Запис про проведення цільового інструктажу роблять у наряді-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт.
Інструктажі з пожежної безпеки можна проводити разом з відповідними інструктажами з охорони праці (п. 6 Порядку). У цьому разі до назви журналу додайте «охорону праці». Журнал матиме таку назву: «Журнал реєстрації інструктажів з охорони праці, пожежної безпеки, цивільного захисту та дій у надзвичайних ситуаціях».