Педагогічне кредо вчителя: повір у неймовірне — і зможеш зробити неможливе?

Чи відіграє педагогічне кредо свою роль у вашій професійній діяльності? Чи ви його склали й забули? Воно справжнє, саме для вас і про вас, чи абстрактне, для веб-сайту школи чи плакату на стіні?

Відповідальність за виховання і навчання дітей — одна з найповажніших у житті людини. Яку роль тут відіграє педагогічне кредо вчителя, навіщо воно потрібне і яким має бути?

Відповіді на запитання про атестацію

Що таке педагогічне кредо вчителя

Слово «кредо» походить від латинського credo і означає «вірю». Іншими словами, кредо є символом віри, основою світогляду, ідейних переконань. Одначе фундаментальний характер переконань не гарантує їх істинність. Якби ми знали, що вони істинні, то навіщо потрібні були б кредо?

«Credo ut intelligam»

«Вірю, щоб розуміти» — цю фразу приписують Блаженному Авґустину (354–430 рр.), теологу, який таким чином пов’язував віру та розум

Безперечно, будь-яка професія — і професія вчителя зокрема — накладає свій відбиток на людину. Погодьтеся, особисті переконання працівника правоохоронних органів різнитимуться від поглядів педагога.

Кредо вчителя — це його професійні установки, те, у що він вірить; принципи, якими він керується в освітньому процесі. Це не просто фраза, а своєрідний життєвий орієнтир, з яким педагог іде своїм професійним шляхом.

Зазвичай творче кредо вчителя складає всього одна, але глибоко змістовна, фраза. У ній можна відобразити чи не всю ціннісну життєву сутність людини.

Навіщо творче кредо вчителю

З утіленням реформи загальної середньої освіти від роботи вчителя очікують смисленнєво нових результатів. Передовсім він має сприяти набуттю учнями переліку компетентностей, перелічених у держстандарті та освітній програмі.

Гнучкість мислення, аналітичні здібності, формулювання обґрунтованих висновків — найважливіші вміння сучасного педагога. Разом з тим, вимоги до вчителя визначено й у державних освітніх стандартах.

Та які б приписи не висувала державна система освіти, усвідомлення професійного кредо необхідне самому вчителеві для самопізнання й саморозвитку.

Перш ніж іти навчати дітей, педагог має усвідомити себе, знайти свою мету, місію, окреслити професійні завдання, — і сформулювати педагогічне кредо.

Чи може вчитель змінювати педагогічне кредо

Професія вчителя динамічна, відбувається за постійного розвитку, вдосконалення й змін. Оскільки кредо вчителя — це як система обраних ним переконань, філософія його професійного життя, то кредо вчителя може з часом зазнавати трансформацій, як змінюється з часом і світогляд.

Так, творче кредо вчитель може змінити лише в частині формулювання або ж зовсім переінакшити. Зміни тісно пов’язані з внутрішніми особистісними новотворами, змінами життєвих і професійних цінностей тощо.

Хто формулює педагогічне кредо вчителя

Кредо — це знак особистих переконань людини, тому ніхто інший, окрім педагога, не може сформулювати його життєву й професійну позицію.

Лише шляхом самоаналізу вчитель зможе вивести свою основну професійну формулу.

Як обрати педагогічне кредо

Щоб визначитися з творчим кредо, переосмисліть життєві цінності, розставте професійні пріоритети, враховуючи особливості вашого характеру.

Головний принцип, яким варто керуватися при виборі професійного кредо, — щоб воно було по-справжньому частиною вашого педагогічного єства.

Педагогічне кредо педагога не може не містити загальнолюдських цінностей: любові, взаємоповаги, взаємопідтримки, довіри між учнем і вчителем.

Етапи формування кредо вчителя

1. Поміркуйте над найважливішими питаннями, які виникають у вашій роботі

Запишіть відповіді на аркуші паперу, знову перечитайте їх та виділіть найголовніші для себе (або зробіть своєрідний рейтинг тез «найбільш відповідне–найменш відповідне»).

Як приклад

Для роздумів можна скористатися такими питаннями:

 • Що потрібно людині для того, щоб навчати дітей?
 • Навіщо дитині потрібен учитель?
 • Як правильно та ефективно розвивати й виховувати дитину?
 • Чому можна пишатися професією педагога?
 • Яким саме має бути сучасний вчитель?
 • Якими принципами я керуюся в своїй роботі?
 • У що має вірити педагог?
 • Що найголовніше в роботі вчителя?
 • Що потрібно зробити, аби дітям було цікаво вивчати мій предмет?

2. Ознайомтеся з філософсько-теоретичною спадщиною представників вітчизняної та світової культур

Часто педагоги обирають своїм кредо цитату з висловлювань відомих письменників, політиків або громадських діячів.

Головне — підійти до питання «пошуку» максимально масштабно.

Якщо ви швидко знайшли вислів, який начебто влучно демонструє ваші погляди, не зупиняйтесь на цьому: можливо, думка іншого автора буде ближчою вам по духу.

Поцікавтесь у своїх колег, яким творчим кредо вони керуються у своїй роботі, які джерела пошуку використовували вони.

Ознайомтесь з думками про виховання класиків зарубіжної та вітчизняної педагогіки, актуальність яких зберігається й донині:

 • Ян Амос Коменський
 • Йоганн Генріх Песталоцці
 • Костянтин Ушинський
 • Антон Макаренко
 • Василь Сухомлинський та інші.

Гарною підказкою в пошуку педагогічного кредо можуть бути також народні прислів’я та приказки.

Зауважте!

В мережі доволі популярні веб-ресурси, на яких зібрано цитати до багатьох тем і сфер життя. Чи не найбільше зібрання цитат на англомовному ресурсі TheBrainyQuotes, де є такі розділи, як:

Тут може пошукати собі кредо і вчитель англійської мови

3. Занотовуйте цитати у записнику

Послідовно збирайте мудрі вислови та думки, які вам сподобалися і змусили замислитися — вони слугуватимуть ґрунтом для власних ідей.

Зрештою, ви матимете можливість не раз перечитати виокремлене і зупинитися на потрібному варіанті або ж сформулювати своє педагогічне кредо — приклад за прикладом, вислів за висловом, слово за словом.

4. Проаналізуйте знайдену інформацію

Окресліть для себе декілька варіантів творчого кредо, яке могло б бути девізом вашої професійної педагогічної діяльності.

Порівняйте кожен із варіантів з вашими ідейними принципами та професійними поглядами, оберіть той варіант, який найяскравіше демонструє ваш світогляд.

5. Сформулюйте авторське кредо

Кредо має бути саме таким, яким ви керуватиметеся в професійній діяльності.

Можливо, вислів іншої людини не зовсім збігається з вашими поглядами, — сміливо можна доповнити власними міркуваннями і таки сформулювати своє кредо.

Педагогічне кредо вчителя — це його девіз роботи, тому воно коротке, але ясне, водночас образне, сильне, навіть узагальнене, проте й індивідуальне.

Приклади кредо вчителів

Педагогічне кредо педагогів може різнитися не лише через різницю світоглядів, але й у зв’язку з бажанням кожного вчителя підкреслити певні особливості викладання саме свого навчального предмета.

Педагогічне кредо вчителя фізкультури напевно буде кардинально інакшим від кредо вчителя історії, так само як кредо вчителя біології та вчителя географії.

Учителі мови та літератури, предметів художньо-естетичного циклу часто обирають як кредо рядки з віршів чи пісень, вислови філософів чи художників тощо.

За кредо вчителя початкових класів можуть слугувати висловлювання Василя Сухомлинського.

Зауважте!

На веб-сайті Державної науково-педагогічна бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського впорядковано інформаційно-бібліографічний ресурс «Видатні педагоги України та світу», де представлено повнотекстові документи, зокрема й вибрані твори Василя Сухомлинського

Добірка висловлювань, що можуть надихнути на вибір кредо

 • «Учень — це не посудина, яку потрібно заповнити, учень — факел, який треба запалити» (Паскаль)
 • «Правильно навчає той — хто навчає цікаво» (А. Ейнштейн)
 • «Головне — навчити дітей мислити» (Б. Брехт)
 • «Найкращий спосіб зробити дітей хорошими — це зробити їх щасливими» (О. Вайлд)
 • «Навчати — значить подвійно вчитися» (Ж. Жубер)
 • «Мета навчання дитини полягає в тому, щоб зробити її здатною розвиватися далі без допомоги вчителя» (Е. Хаббар)
 • «Якщо ви володієте знанням, дайте іншим запалити від нього свої світильники» (Т. Фулпе)
 • «Особа вихователя означає все в справі виховання» (К. Ушинський)
 • «Без прикладу нічому не вивчишся» (Я.-А. Коменський)
 • «Якщо вчитель поєднує в собі любов до справи і до учнів, він — справжній учитель» (Л. Толстой)
 • «Поразка — це наука. Ніяка перемога так не вчить» (Л. Костенко)
 • «Учитись важко, а учить ще важче.
  Але не мусиш зупинятись ти.
  Як дітям віддаси усе найкраще,
  То й самий сягнеш нової висоти» (М. Сингаївський)
 • «Тільки той стане справжнім учителем, хто ніколи не забуває, що сам був  дитиною...» (В.Сухомлинський)
 • «Нинішній урок — демократичний, який проводиться не для учнів, а з учнями» (І. Підласий)
 • «Життям я зобов’язаний своєму батькові, а добрим життям — своєму вчителю» (Олександр Македонський)
 • «Найбільша ознака успіху вчителя — його слова “Діти працюють так, наче мене не існує…”» (Марія Монтессорі)
 • «Становлення держави розпочинається з освіти молоді» (Діоген)

Педагогічна рада в школі

І, наостанок, згадаймо слова Василя Сухомлинського: «Найдосвідченіший педагог ніколи не повинен спинятися на досягнутому, бо якщо немає руху вперед, то неминуче починається відставання».зміст

Центральна частина статичний блок 2

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді