Відстрочка від мобілізації для педагогів
Відстрочка від мобілізації педагогічним працівникам: хто має право
Педагогічні працівники мають право на відстрочку від мобілізації. Це визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон № 3543). Уточнимо в статті, за яких умов і за яким порядком надають відстрочку від мобілізації педагогічним працівникам.
Відстрочка від мобілізації: запитання — відповідь
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають:
- наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь;
- педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти.
Умова — педагогічні працівники працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки (п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону № 3453).
Отже, щоб вчитель мав право на відстрочку, повинні одночасно діяти дві умови:
- вчитель працює за основним місцем роботи;
- зайнятість становить не менше 0,75 ставки. Норма педагогічного навантаження на одну ставку для вчителя становить 18 навчальних годин на тиждень. Відповідно, щоб отримати відстрочку, педнавантаження вчителя повинно становити не менше 14 навчальних годин на тиждень.
Підготовка до зими: скачати ЧЕКЛІСТ 🖨
Строк відстрочки від призову педагогічним працівникам
Процедуру та строки надання військовозобов’язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (далі — Порядок № 560).
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку (п. 60 Порядку № 560).
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період науковим і науково-педагогічним працівникам закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти надають строком на один рік, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений указом Президента України, чи настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки (п. 60 Порядку № 560).
Відстрочка від мобілізації вчителя: як оформити
Відстрочку можна оформити двома способами:
- військовозобов’язані особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4 до Порядку № 560, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку (п. 58 Порядку № 560);
- військовозобов’язані створюють запит на її оформлення через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних. Умова — наявна така технічна можливість (п. 59 Порядку № 560). Міноборони 23.01.2025 повідомило, що працює над інтеграцією реєстрів з МОН для автоматичного обміну інформацією та надання відстрочок науковим, науково-педагогічним та педагогічним працівникам. Поки відсутня інформація про реалізацію такої можливості.
Які документи подати, щоб отримати відстрочку педагогу
Щоб отримати відстрочку, педагогічний працівник подає:
- заяву, форма якої наведена в додатку 4 до Порядку № 560;
- наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій — довідку закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь;
- педагогічні працівників закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти — довідку закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці (пп. 2 п. 2 дод. 5 до Порядку № 560).
Як продовжити відстрочку
У разі продовження строку проведення мобілізації, встановленого указом Президента України, для продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зазначені в цьому абзаці військовозобов’язані не раніше ніж за один тиждень до завершення попереднього строку проведення мобілізації, встановленого указом Президента України, подають до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділів) довідку про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, зазначену у додатку 5 (п. 60 Порядку № 560).