Військовий збір 5%: утримання із зарплати, лікарняних, відпускних
Ставку військового збору з доходів фізичних осіб збільшено до 5% Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ. Податкові зміни набрали чинності з 01.12.2024.
Військовий збір 5 відсотків при виплаті зарплати
До всіх виплат, які нараховують із 01.12.2024 й пізніше, застосовують нову ставку військового збору — 5%.
При виплаті зарплати за першу половину грудня (аванс) вперше утримали військовий збір у розмірі 5%. Таку ж ставку застосовують з грудня 2024 року до нарахованої зарплати в подальші місяці.
Якщо працівникам не підвищать окладів, вони отримають на руки менші суми, тобто податковий тягар (+3,5% військового збору) ляже на них.
Уряд поверне ставку військового збору 1,5% із 1 січня року, наступного за роком, коли припинять або скасують воєнний стан.
Оподаткування лікарняних та відпускних: чи утримують військовий збір
Для оподаткування відпускних і лікарняних важлива дата, коли їх нарахували. Бухгалтер застосовує ставку ПДФО та військового збору, яка чинна на дату нарахування доходу. Проте ДПС має іншу позицію. У чому вона полягає та чи є суперечності в поясненнях ДПС, читайте у статті журналу «Практика управління закладом освіти».
5 ситуацій розрахунку лікарняних та відпускних
Як компенсувати працівникам збільшений військовий збір
Комунальні заклади освіти без рішення КМУ або МОН не можуть переглядати розміри посадових окладів, підвищень до них, доплат і надбавок, щоб компенсувати працівникам збільшений військовий збір. Проте якщо у фонді оплати праці за кошторисом є гроші на премії, їх можна виплатити працівникам.
Приватні заклади освіти за рішенням директора можуть підвищити посадові оклади працівникам або переглянути розміри доплат, надбавок, премій.