Шкільна служба медіації: як організувати

Автор
учитель класу МАН Фастівської школи народної майстерності Фастівської міської ради, учитель-методист
Шкільна служба порозуміння (медіації) допомагає владнати конфлікти між учасниками освітнього процесу, формує психологічно безпечний простір у закладі освіти та захищає інтереси дітей. Розглянемо, що таке медіація, хто входить до складу цієї служби та як організувати її роботу.
Освітня субвенція — 2025      Примирювальна угода: шаблон
       Скачати              

Що таке медіація

Розглянемо, чим медіація як спосіб врегулювання конфліктів відрізняється від інших способів вирішення спорів та кого називають медіатором у конфлікті. А також чим медіація в школі відрізняється від інших способів вирішення спорів.

Медіація — це процедура примирення сторін будь-якої конфліктної ситуації під час добровільних переговорів. Медіація в школі як спосіб врегулювання конфліктів є альтернативою директивному розв’язанню конфліктів чи їх ігноруванню. Переговори проводить медіатор. 

Хто такі медіатори

Кого називають медіатором у конфлікті? Медіатор — це посередник, навчений проводити переговори для примирення. Медіатор у конфлікті — нейтральна особа, він не підтримує жодної зі сторін у конфлікті, не займає роль порадника, адвоката, обвинувача. Завдання медіатора — допомагати учасникам конфлікту просуватися етапами примирювальної процедури і знаходити рішення.

ВЕБІНАР: Ключові аспекти оцінювання в НУШ

Шкільна служба порозуміння

Функції служби медіації

Розглянемо функції шкільної служби порозуміння (медіації) та які переваги має медіація серед інших способів розв’язання спорів.

Функції шкільної служби порозуміння:


Чим медіація відрізняється від інших способів вирішення спорів

Служба медіації розвиває навички конструктивної взаємодії у конфліктах, навчає їх розв’язувати, а також підвищує якість спілкування в освітній системі.

Мета медіації — ухвалити рішення, яке влаштує кожну сторону конфлікту. Таке рішення називають медіативною, або примирювальною угодою.

Головне для учасників шкільної служби медіації — знати структуру процесу примирення, пройти навчання медіативного підходу і потім реалізовувати його в примирювальних програмах під час конфліктів, транслювати ідеї та цінності медіативного підходу в школі.

Шкільна служба порозуміння: який склад

До шкільної служби медіації входять учні, педагоги і батьки, які володіють технікою медіації. Зокрема служба може включати групу дорослих та групу рівних.

Група дорослих — педагоги, батьки та старшокласники.

Група рівних — учні, які допомагають ровесникам розв’язувати їхні конфлікти, а також поширюють у школі ідеї медіації.

До шкільної служби медіації зазвичай входять:

  • від чотирьох до восьми учнів 5—11-х класів, які пройшли навчання медіації
  • педагог, керівник служби
  • від чотирьох до десяти учнів, які знають суть медіації та допомагають основному складу.

Така допомога полягає в публікації інформації про медіацію у соцмережах школи, виготовленні плакатів про медіацію, розповіді про неї іншим учням.

До учнів-медіаторів не має бути вимог щодо їх успішності, хобі, обов’язкової наявності лідерських якостей тощо. Головне, щоб учень хотів навчитися медіації і за своїми пізнавальними здібностями міг це зробити.

Найімовірніше, дорослим учасником служби медіації у своєму класі стане класний керівник. Але можна запропонувати участь у ній і колегам. Групи медіаторів у школі формують лише добровільно. Примушувати до участі не можна.

Керує службою медіації зазвичай педагог. Це може бути директор школи, заступник директора, соціальний педагог, практичний психолог чи будь-який педагог, який має авторитет в учнів і колег. Склад служби затверджує директор школи наказом.

Медіація в школі: етапи та варіанти

Служба медіації в школі — це дитячо-доросла команда. Якщо в команду ввійдуть лише дорослі, це знизить довіру до неї та її популярність. Якщо в шкільній службі порозуміння — лише діти, то буде складно підтримувати систематичну діяльність служби. Але різні конфлікти бажано розв’язувати різним складом.

За можливості довіряйте якнайбільше конфліктів медіаторам-учням. Це сприятиме поширенню медіативного підходу та вміння розв’язувати конфлікти в підлітковому середовищі школи.

Є три варіанти роботи шкільної служби медіації залежно від того, хто її проводить. Шкільну медіацію можуть проводити:

  • дорослий, наприклад, якщо конфлікт стався між двома дорослими учасниками освітнього процесу;
  • спільно дорослий і підліток з-поміж навчених медіації;
  • підлітки (звертаються до дорослого лише за потреби).

Етапи шкільної медіації:

  1. Підготовчий: знайомство медіатора та сторін конфлікту
  2. Попередні зустрічі
  3. Пошук варіантів виходу з конфліктної ситуації
  4. Примирювальна зустріч
  5. Укладання примирювальної угоди
  6. Рефлексія

Шкільна служба медіації: як організувати Скачати 📌

Шкільна служба порозуміння (медіації) дає змогу в разі конфлікту швидко знаходити оптимальний варіант його розв’язання. До шкільної служби медіації варто залучати всіх учасників освітнього процесу. Так рішення буде об’єктивним, виваженим і збалансованим.



зміст

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді