У МОН підбили підсумки квітня: нові школи, STEM-лабораторії та підготовка до реформи НУШ
Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму
Міністерство освіти і науки України оприлюднило щомісячний дайджест, у якому підбито підсумки квітня та окреслено основні ініціативи й плани на травень–червень 2025 року. У центрі уваги — безпечна інфраструктура, підтримка дітей за кордоном, розвиток НУШ, оновлення програм і підвищення кваліфікації педагогів.
У рамках політики «Школа офлайн» триває створення безпечного середовища для очного навчання. У Запоріжжі відкрили шосту підземну школу, ще одну — в селі Сухополова на Чернігівщині, а також два укриття на Сумщині та підземну школу на Одещині за підтримки уряду Литви. Уряд затвердив фінансування 144 інфраструктурних проєктів, з яких 68 уже в процесі будівництва.
Також з початку року громади закупили 110 шкільних автобусів для безпечного підвезення дітей. До експериментального проєкту зі створення безпечного освітнього простору долучилися 580 шкіл, а в понад 1500 школах уже працюють шкільні офіцери безпеки (СОБ), які проводять профілактичну роботу та реагують на надзвичайні ситуації.
Окрему увагу в МОН приділяють підтримці дітей за кордоном. Таким чином завершено громадське обговорення проєкту Порядку визнання результатів навчання, здобутих за межами України, що стане основою для прозорої реінтеграції учнів в українську освітню систему. Освітні осередки з українознавчим компонентом допомагають зберігати національну ідентичність та дозволяють дітям отримувати українські документи про освіту.
У квітні уряд виділив майже 500 млн грн на облаштування сучасних кабінетів біології, хімії, фізики, географії, математики та STEM-лабораторій. Відбувся добір закладів освіти для отримання цієї субвенції. Триває втілення реформи НУШ: 30 ліцеїв-амбасадорів визначили профілі для навчання 10-класників з 1 вересня 2025 року. Завершено ще чотири експертні зустрічі в межах політики «Освіта для життя», які стануть основою для створення навчальних програм, підручників та моделей сучасних навчальних кабінетів.
Також було підбито підсумки конкурсного відбору підручників для 8 класу. Держава профінансує друк 75 підручників, ще 32 — за умови доплати видавництв. Окрім того, 40 підручників перекладатимуть мовами національних меншин.
Щодо патріотичного виховання, то в цей період було оновлено інноваційний освітній проєкт «Захист України»: змінено етапи реалізації, завдання, часові межі та склад науково-консультативної ради. Затверджено типові програми підвищення кваліфікації педагогів за модулями «Основи пілотування БпЛА» та «Основи стрілецької та тактичної підготовки».
Окремо МОН надало рекомендації щодо організації шкільного харчування, перенесення навчальних годин між закладами через договори, а також механізмів фінансування викладання предметів у складних умовах. Міністерство продовжує відкритий діалог із освітянами та батьками, проводячи зустрічі для обговорення актуальних питань реформ.
Як наголосили у МОН, освіта в Україні має залишатися якісною, доступною та безпечною попри всі виклики сьогодення.