Як учителеві знизити рівень шуму у класі

Часто у класі учні галасують та активно виражають свої емоції. Перша реакція вчителя — зауваження, десята — крик. Дізнайтеся, чи доцільно взагалі сварити дітей за шум у класі та чому голосне спілкування може бути корисним.

Коли потрібно дозволяти учням галасувати, а коли потрібно боротися із шумом в класі? З’ясуймо, чому учні шумлять і чому голосне спілкування може бути навіть корисним для них.

Тиждень фокусованого навчання

Причини дитячого галасу

Насправді причиною дитячого галасу не завжди є конфлікти між дітьми. Інколи вони можуть галасувати від утоми або просто у такий спосіб гратися. Щоб правильно вибудовувати роботу та взаємодію з учнями, потрібно визначити причину галасу. Психологічно здорова людина може бути «голосною», адже це свідчить, що вона здатна заявити про себе. Однак, якщо дитина часто кричить і при цьому погано поводиться, має проблеми з моторикою, порекомендуйте батькам обстежити дитину в невролога, практичного психолога, а також логопеда.

Серед основних причин дитячого галасу: 

  • резонансний стан
  • шум навколо
  • утома
  • особливості особистості
  • латентне навчання

Робота педагога з дитячим галасом 

Постійний шум стомлює дітей, знижує концентрацію їхньої уваги, а також може підвищувати артеріальний тиск. Педагогу не треба вимагати від учнів постійної тиші, однак, потрібно намагатися регулювати рівень шуму в класі. Для цього використовуйте нескладні прийоми та ігри, що допоможуть створити в класі сприятливу атмосферу.

Прийоми та ігри, щоб заспокоїти учнів

Педагоги завжди у пошуку дієвих методів та прийомів, щоб заспокоїти учнів. Скористайтеся ідеями від американських учителів з ресурсу edutopia.org:

  • Поставте на столі дзвіночок, яким плануєте заспокоювати дітей, розкажіть їм про цю ідею. Коли учні будуть чути звук дзвіночка, це буде для них сигналом знизити рівень шуму в класі.
  • Інколи говоріть пошепки. Коли у класі стає гучно, просто починайте говорити тихіше, а згодом переходьте на шепіт. Так діти наслідуватимуть ваш приклад та намагатимуться почути, що ви говорите.
  • Запропонуйте учням скористатися зворонім відліком. Можете почати рахувати і від 5 до 1. Завдання учнів поступово знижувати рівень шуму.
  • Застосовуйте музичні паузи, спробуйте увімкнути спокійну музику. Найкраще підійдуть класичні композиції або просто повільні мелодії без слів.

Головне правило – учні мають  знати про ці прийоми, щоб правильно їх застосовувати. Також встановіть у класі певні правила щодо рівня шуму і проговоріть їх разом з учнями. 

Також більше про психологічну допомогу шукайте на сайті Міністерства освіти і науки України.

Як контролювати рівень шуму в класі

  • Чергуйте види діяльності. Залишайте час на ігрові або командні форми діяльності, під час яких учні мають змогу погаласувати
  • Стежте за втомлюваністю учнів. Якщо зростає рівень шуму в класі, переконайтеся. чи не втомилися учні. Якщо рівень втоми зростає, то запропонуйте дітям зробити фізкультхвилинку
  • Не підвищуйте голос на галасливих учнів, а спокійно звертайтеся до них. Поєднуйте ігрові прийоми та усні звертання до учнів.

За матеріалами журналу Заступник директора школи

Вебінар

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді