Конфлікт інтересів в освіті: освітній омбудсмен роз’яснила ризики та правові наслідки

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Конфлікт інтересів у закладах освіти: нормативна рамка та судова практика

Конфлікт інтересів в закладах освіти


На сайті освітнього омбудсмена опублікували матеріал про особливості конфлікту інтересів у закладах освіти, зокрема про випадки корупційних порушень. 

Про новий профстандарт для вчителя

Працівники Офісу освітнього омбудсмена розкрили законодавчі аспекти цієї проблеми, механізми її врегулювання, а також реальні судові справи, що ілюструють важливість дотримання антикорупційних норм.

Насамперед, конфлікт інтересів — це ситуація, за якої службові або посадові особи можуть ухвалювати рішення в умовах суперечності між особистими інтересами та професійними обов’язками. У сфері освіти це особливо актуально, оскільки можливі випадки родинних зв’язків серед керівників закладів, призначення на посади близьких осіб, встановлення премій та доплат тощо.

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також посадові особи юридичних осіб публічного права зобов’язані:

  • запобігати виникненню реального чи потенційного конфлікту інтересів;
  • негайно повідомляти безпосереднього керівника про його наявність;
  • утримуватися від ухвалення рішень в умовах конфлікту інтересів;
  • вживати заходів щодо його врегулювання.

Судові рішення щодо конфлікту інтересів у закладах освіти демонструють поширеність цієї проблеми. Найчастіше такі ситуації виникають у випадках:

🔹 Спільної роботи близьких осіб. Наприклад, коли директор школи приймає на роботу або встановлює премії родичам, не повідомляючи про можливий конфлікт інтересів.

🔹 Преміювання та надбавки. Посадові особи ухвалюють рішення щодо фінансового стимулювання себе або своїх родичів без належного погодження.

🔹 Закупівлі та укладення договорів. Коли керівництво навчальних закладів співпрацює з компаніями, які пов’язані з ними особисто чи через членів їхніх сімей.

За порушення норм антикорупційного законодавства передбачені дисциплінарні та адміністративні санкції, включно з накладенням штрафів, звільненням або навіть забороною займати певні посади.

Як запобігти конфлікту інтересів у закладах освіти?

З метою зниження корупційних ризиків освітянам варто:

  • уважно ознайомлюватися із законодавчими вимогами щодо запобігання конфлікту інтересів;
  • повідомляти керівництво про можливі суперечності в інтересах;
  • дотримуватися принципу прозорості у фінансових і кадрових рішеннях;
  • проходити антикорупційні навчання та консультуватися з фахівцями.

Служба освітнього омбудсмена закликає всіх учасників освітнього процесу відповідально ставитися до питань доброчесності, щоб забезпечити справедливість та прозорість у сфері освіти.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпечні заклади освіти у період війни

Мета Концепції безпеки закладів освіти – створити рівні, належні та безпечні умови здобуття освіти, організувати безпечний освітній простір в умовах війни. Концепція залишається актуальною, тож пригадайте основі її положення.
5344

Атестація вчителів у 2025 році: що? де? коли?

Процедура атестації педагогічних працівників триває ледь не увесь навчальний рік. Нелегко всі процеси тримати в голові — що й коли підготувати, виконати… Тож зібрали тут основне
97070

Як організувати цивільний захист у школі

Об’єктами уражень ворога часто стає цивільне населення. Убезпечити дітей у закладах освіти – найважливіше завдання педагогів. Що повинен робити кожен учасник освітнього процесу, хто керує цивільним захистом у закладі освіти і як організувати цей процес – читаймо далі
103605

Літні канікули 2025: коли і як відпочиватимуть школярі

Освітній процес в українських закладах загальної середньої освіти завершується здебільшого влітку. Хто визначає тривалість навчального року та літніх канікул, коли літні канікули 2025 – з’ясуємо у статті
1396

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді