День рідної мови: як підготуватися до заходів у школі
Національно-патріотичне виховання в школі
В Україні та світі 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято має глибокий історичний контекст, що бере початок із трагічних подій у Бангладеш у 1952 році.
Ініціатива запровадження цього дня належить ЮНЕСКО, яке в листопаді 1999 року ухвалило рішення про його встановлення. Головною метою свята є захист мовної та культурної різноманітності.
Проте витоки цього дня пов’язані з трагічними подіями. 21 лютого 1952 року в Бангладеш (тоді — Східний Пакистан) влада жорстоко розігнала мітинг, учасники якого вимагали права говорити рідною бенгальською мовою.
Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році цей день почали відзначати як день пам’яті мучеників, які загинули за свою мову. Пізніше, за пропозицією цієї країни, ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Рекомендації вчителям щодо проведення Дня рідної мови
Наразі за даними ЮНЕСКО, у світі налічується приблизно 6 тисяч мов, 43% з яких перебувають на межі зникнення. У Європі таких мов щонайменше 30, серед яких 13 знаходяться під критичною загрозою.
Цей день насамперед має нагадати про цінність кожної мови, адже вона є носієм культури, історії та ідентичності нації. В Україні питання збереження та розвитку рідної мови особливо актуальне, адже мова — це не просто засіб спілкування, а символ національного духу і стійкості.
У нинішні складні часи для України важливо підтримувати рідну мову, говорити нею, писати вірші, співати пісні та передавати її наступним поколінням. Адже саме мова є тим, що об’єднує народ і робить його непереможним.
Ознайомтеся з порадами нашого експерта для проведення конкурсів і квестів серед учнів у День рідної мови.