Як сформувати безпечне і здорове освітнє середовище
Комісія Міністерства освіти і науки України розглянула проєкти на отримання державного фінансування для капітального ремонту або будівництва укриттів у закладах загальної середньої освіти.
У період з 18 по 26 квітня на платформу DREAM надійшло 108 проєктів на фінансування коштом субвенції. Обласні військові адміністрації погодили 64 проєкти з огляду на стратегічне бачення розвитку регіону й розуміння безпекової ситуації.
Зі свого боку комісія МОН, відповідно до критеріїв Постанови КМУ та рекомендацій ОВА, відібрала проєкти, які отримають фінансування укриттів у закладах загальної середньої освіти. Це 50 проєктів на ремонт і будівництво укриттів в основному у 8 прифронтових і прикордонних областях. Загальна вартість цих проєктів — 2,19 млрд гривень.
Серед затверджених проєктів:
- Харківська область — будівництво 5 протирадіаційних укриттів і сховищ та капітальний ремонт 1 протирадіаційного укриття;
- Дніпропетровська область — будівництво 6 протирадіаційних укриттів та сховищ і капітальний ремонт 2 споруд подвійного призначення;
- Запорізька область — будівництво 5 протирадіаційних укриттів;
- Чернігівська область — будівництво 5 та ремонт 2 протирадіаційних укриттів;
- Миколаївська область — будівництво 3 укриттів та ремонт 4 захисних споруд і протирадіаційних укриттів;
- Херсонська область — будівництво 3 захисних споруд і капітальний ремонт 1 підвального приміщення;
- Одеська область — будівництво 3 споруд подвійного призначення та ремонт 1 споруди;
- Сумська область — будівництво 4 і ремонт 1 протирадіаційного укриття.
КМУ вніс зміни до Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку. Підготували для вас шпаргалку з підказками.
Ще 4 проєкти в Черкаській, Миколаївській, Хмельницькій та Чернігівській областях отримають кошти на завершення будівництв укриттів, розпочатих у 2023 році.
Окрім того, кошторис проєктів окремих регіонів менший, ніж сума, виділена урядом, тому незабаром у МОН з’явиться інформація щодо збору заявок проєктів у межах донабору на субвенцію.
У 2024 році субвенцію на укриття розподілено між закладами загальної середньої освіти, які працюють за дистанційною та/або змішаною формою навчання. Такі регіони потребують першочергового фінансування. Тому визначено 8 пріоритетних областей і граничні обсяги державного фінансування:
- Харківська область — 500 млн грн;
- Дніпропетровська область — 500 млн грн;
- Запорізька область — 500 млн грн;
- Миколаївська область — 200 млн грн;
- Херсонська область — 200 млн грн;
- Одеська область — 150 млн грн;
- Сумська область — 150 млн грн;
- Чернігівська область — 150 млн грн.
Громади, які не отримали кошти на облаштування безпечних освітніх просторів, зможуть залучити кошти з інших джерел, наприклад, від міжнародних партнерів або донорів. Якщо громади хочуть отримати додаткове фінансування, вони можуть податися на платформу DREAM.
Зокрема, на порталі «Моя Фортеця» розміщено матеріали щодо розроблення проєктно-кошторисної документації, облаштування та фінансування укриттів. Окремо можна переглянути вже розроблені проєкти повторного використання та адаптувати під потреби закладу освіти.
Джерело: МОН