Чому вчителі купують документи про підвищення кваліфікації та до яких наслідків це може призвести?

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Причини та наслідки купівлі документів про підвищення кваліфікації педагогів

Купівля документів про підвищення кваліфікації педагогів

Атестаційний лист: як оформити

В Україні вчителя повинні постійно підвищувати свій професійний рівень та педагогічну майстерність, набувати нові та вдосконалювати вже набуті навички, тобто постійно підвищувати власну кваліфікацію.

Проте нечесні працівники намагаються придбати такі документи. Саме тому в країні сформувався «чорний ринок» продажу документів про підвищення кваліфікації вчителів, який набуває фактично масового характеру.

У Службі освітнього омбудсмена наголошують на цій проблемі й опублікували роз’яснення щодо наслідків купівлі документів для педагогів. Як зауважили в офісі омбудсмена, особливо цинічним виглядає купівля сертифікатів про надання першої домедичної допомоги, адже лише систематичне повторення азів домедичної допомоги дозволить сформувати навички, які кожен з нас пригадає та застосує у критичній ситуації, що є вкрай важливим у період війни. 

Щодо причин, які спонукають вчителя до купівлі сертифікатів, то вони різні. Серед основних причин: 

  • відсутність механізму контролю суб’єктів підвищення кваліфікації, 
  • недобросовісні суб’єкти підвищення кваліфікації, 
  • неякісні програми підвищення кваліфікації, легкість та доступність купівлі сертифікатів, 
  • проблеми з фінансуванням підвищення кваліфікації, 
  • легкість і доступність купівлі сертифікатів,
  • зайнятість вчителя,
  • професійне вигорання.

Така недоброчесна діяльність вчителя має безпосередні наслідки на якість та ефективність навчального процесу. Насамперед втрачається довіра до такого педагога. Адже непрофесійність вчителя видно і батькам, і старшокласникам, і керівництву закладів освіти.

«Вчитель, який купує сертифікати про підвищення кваліфікації, не лише порушує свої обов’язки, а й ставить під сумнів кваліфікацію, знання і навички, якими володіє», — акцентують у Службі освітнього омбудсмена.

Зокрема, вчителі, які не здобули необхідних знань та навичок, не можуть ефективно навчати своїх учнів.

Окрім того, подібні порушення академічної доброчесності можуть призвести до позбавлення педагогічного звання, а також вчитель може зазнати інших обмежень у професійній діяльності. Рішення про встановлення факту порушення педагогічним працівником академічної доброчесності та визначення виду академічної відповідальності приймає педагогічна рада за участю працівника та/або його законного представника. 

Водночас у Службі освітнього омбудсмена наразі немає пропозицій щодо розв’язання цієї проблеми. Проте зрозуміло, що потрібно змінювати підходи до підвищення кваліфікації педагогів, але так, щоб зберегти академічну свободу педагога. Над чим уже працюють у Службі. 

За матеріалами Служби освітнього омбудсмена

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71853

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8110

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35064

Медичний огляд майбутніх першокласників - 2025

Коли діти повертаються за парти під час війни, головна умова – безпека всіх учасників навчального процесу. Незалежно від того, яку форму навчання для дитини оберуть батьки, саме вони відповідають за проходження обов'язкових щорічних профілактичних медоглядів.
18940

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді