Омбудсмен роз’яснив умови для проведення платних заходів у закладах освіти

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

В офісі освітнього омбудсмена опублікували роз’яснення щодо умов проведення платних заходів у закладах освіти

Проведення платних заходів у закладах освіти

Як впоратися з емоційними складнощами: поради

У зимовий період заклади освіти України готуються до новорічних ранків й інших розважальних заходів. Іноді такі заходи стають платними для батьків школярів, як от запрошення костюмованих героїв чи організація вистав. 

Окрім того, подібні ситуації можуть відбуватися протягом усього навчального року. Так, деякі платні послуги можуть надавати самі школи й садочки або ж батьки через органи батьківського самоврядування та дозвіл керівника можуть організувати концерти, фотосесії, вистави та інші заходи для своїх дітей. Зокрема, ці активності проводяться як безпосередньо під час занять, так і в позаурочний час.

Саме тому в Офісі освітнього омбудсмена Сергія Горбачова опублікували роз’яснення про надання платних освітніх послуг та в цілому правомірності проведення таких заходів у закладах освіти.

Відповідно до чинного законодавства, будь-які платні майстер-класи, вистави, інші розважальні чи платні освітні заходи не можна проводити під час уроків чи занять із вихованцями.

Проте існують два варіанти організації та проведення платних заходів без порушення законодавства:

  • надання платних послуг закладом освіти, оскільки педагоги та керівники залучаються до організації проведення та збору коштів за заходи;
  • надання в оренду приміщень школи чи садочку.

Як акцентували в Офісі освітнього омбудсмена, для того, щоб діти могли отримувати платні освітні послуги, батьки мають ДОБРОВІЛЬНО написати відповідну заяву керівнику закладу освіти. 

Проведення платних заходів у навчальних закладах має відбуватися за чітко визначеними правилами, що не порушують принципи рівних можливостей для всіх учнів. Освітній Омбудсмен наголосив на необхідності визначення максимального обсягу та кількості платних подій, щоб уникнути створення нерівності в доступі до додаткових ресурсів.

Під час проведення платних концертно-видовищних заходів та послуг у закладах освіти, обов’язково потрібно перевіряти їх на безпечність для дитини. В умовах воєнного стану це питання лише загострюється, адже особи чи організації, які надають платні послуги в закладі освіти, мають бути перевірені на наявність зброї чи інших небезпечних предметів тощо.

Якщо учасників освітнього процесу примушують брати участь у платних заходах — це порушує Кримінальний кодекс України, а саме: пункт 1 статті 368. У разі тиску на батьків від керівників закладів освіти або інших батьків, то вони мають звернутися до відділу, управління освіти, поліції чи до органів прокуратури.

Сергій Горбачов закликав адміністрації освітніх закладів дотримуватися відповідних принципів та публічно інформувати громадськість про умови проведення платних заходів. 

Зокрема, він зауважив, що знає про проблему недопуску батьків до заходів, які проводять у закладах освіти, з різних причин, зокрема, через воєнний стан, відсутність укриття та інші. Наразі в Офісі омбудсмена проводять аналіз нормативної бази з цього питання, щоб надати докладні роз’яснення.

За матеріалом Офісу Освітнього омбудсмена

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168863

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71891

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8127

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35096

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді