Результати PISA щодо креативного мислення школярів

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Вітчизняна система освіти не приділяє достатньої уваги оцінюванню креативності учнів

Оцінювання креативного мислення дітей

Оновлена посадова інструкція вчителя початкових класів

Українська освіта не має вимог системного рівня до оцінювання креативності учнів.

Таку інформацію зазначено в мінізвіті міжнародних експертів за підсумками PISA-2022, перекладений в Українському центрі оцінювання якості освіти й присвячений розвитку креативного мислення школярів.

За словами авторів звіту, системні програми навчання та оцінювання креативного мислення мають лише 24% країн-учасниць дослідження PISA.

«У 2022 році лише 24% юрисдикцій, які беруть участь у PISA, повідомили про запровадження в себе на системному рівні методичних рекомендацій щодо навчання креативного мислення (наприклад, щодо прогресу в навчанні та рубрик) або щодо оцінювання результатів його навчання. У 10% країн / економік такі рекомендації й вимоги щодо оцінювання / аналізу результатів навчання перебувають на стадії напрацювання», — зауважено у звіті.

Зокрема, у документі вміщено перелік проблем, які перешкоджають роботі над креативним мисленням учнів.

Чи зобов’язані керівники закладів освіти подавати декларацію

«Переобтяжена навчальна програма, недостатня увага до креативності під час оцінювання, неналежна профільна підготовка вчителів й обмежені ресурси — ось неповний перелік проблем, які стоять на заваді інтеграції креативного мислення в шкільну освіту, — акцентують укладачі звіту.

Щодо України, то вітчизняна система освіти має вимоги системного рівня щодо кваліфікації та підготовки вчителів стосовно розвитку креативності учнів, але не має їх щодо оцінювання креативності школярів.

«Якщо креативне мислення залишається поза оцінюванням академічних досягнень учнів, це негативно впливає на формування креативності. Таке трапляється, коли оцінювання зосереджене на відтворенні набутих знань і нівелює цінність оригінальної думки. Або коли для оцінювання обирають одні предмети, залишаючи поза увагою інші, не зважають на особливості творчої роботи, пов’язані з такими дисциплінами, як-от візуальне вираження та навчання мистецтва, тобто оцінювання зосереджується на одних предметах за рахунок інших (наприклад, тестування з математики, але не з образотворчого мистецтва)», — йдеться у документі.

Нагадаємо, у 2022 році Україна вдруге взяла участь у міжнародному дослідженні якості освіти PISA. Інноваційною галуззю в цьому циклі дослідження було саме креативне мислення учнів.

За матеріалами УЦОЯО

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47924

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
120

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159924

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31573

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59612

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді