Як тепер проходитимуть змінені аукціони на ProZorro

Міністерство економіки та фахівці DoZorro розповіли про причини в зміні аукціонів на ProZorro та їх наслідки

Зміни в процедурі публічних закупівель

Автономізація фінансів ЗДО: розв’язуємо робочі ситуації

Уряд змінив правила проведення торгів на ProZorro — платформі, через яку проводять закупівлі зокрема й для закладів освіти. Трираундовий аукціон відкритих торгів тимчасово скасовано — замість нього відбуватиметься «сліпий аукціон», коли перша пропозиція бізнесу буде остаточною.  

Таку інформацію зазначили в Міністерстві економіки України. 

Відповідно до пояснень фахівців DoZorro, раніше трираундовий аукціон відкритих торгів з особливостями відбувався так:

  • бізнеси подавали свої початкові пропозиції протягом кількох днів,
  • після завершення прийому пропозицій автоматично оголошували дату й час аукціону;
  • у цей час учасники торгів мали зайти в систему ProZorro — і в режимі реального часу знижувати ціну, залежно від пропозицій конкурентів. На кожне пониження учасник мав дві хвилини;
  • перемагала найнижча ціна.

Зміни були спричинені блекаутами в країні. Адже через блекаути зникає інтернет-зв’язок, іноді — навіть мобільний. Тому, учасники, які не мають змоги зайти у визначений час на ProZorro, програють автоматично, бо не взяли участі в торгах.

«Як відповідь на блекаути, ми тимчасово скасували електронні аукціони. … В умовах відключення живлення та інтернету, не всі учасники мали можливість торгуватися в аукціоні. У той самий час рівний доступ є ключовим принципом публічних закупівель. Ми повернемо аукціони, як тільки ситуація стабілізується», — прокоментувала ситуацію Перша віцепрем’єр-міністр — міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Наразі закупівлі відбуватимуться так: перша тендерна пропозиція учасника буде остаточною, отже, виграє той, хто дав найменшу ціну під час подання пропозиції.

«Учасники подаватимуть ту ціну, за яку готові працювати, та не бачитимуть пропозицій своїх конкурентів. Переможцем стане той, хто запропонував найнижчу. Такий аукціон називається сліпим», — зазначають аналітики DoZorro. 

Окрім того, за їх словами, «таке рішення буде коштувати грошей бюджету. Фактично відкриті торги і запровадили, щоб забезпечити нижчі ціни. Бізнеси, що змагаються на аукціоні, бачать, як конкуренти знижують ціну. І, відповідно, знижують свою. Конкуренція веде до процвітання, а в нашому випадку — до економії».

Можна припустити, що без змагання в реальному часі бізнес втратить можливість перебити ціну свого конкурента, а отже, зекономити для держави.

Зі свого боку очільниця Мінекономіки Юлія Свириденко зауважила: «…будемо робити аналітику, як ця зміна вплине на різні категорії закупівель. Було багато дискусій, чи потрібні аукціони для складних предметів закупівлі, наприклад, будівництва. Директивами ЄС передбачено, що аукціони мають бути опціональними. На вимогу World Bank Ukraine ми реалізовуємо окрему процедуру, в якій аукціони будуть опціональними, тобто на рішення замовника. Тому через 1-2 місяці подивимося на цифри, якщо підтвердиться, що в різних категоріях закупівель стратегія тендеру без аукціону може бути більш ефективною, повернемо аукціони як опціональний інструмент торгів для всіх закупівель».

 

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Підготовка до засідання педагогічної ради школи

Засідання педагогічної ради — важлива складова роботи закладу освіти. Її актуальність — у колегіальному прийнятті рішень. Розгляньмо її функції та особливості підготовки до засідань
43120

Відпустки – 2024: особливості надання

З 2022 року було введено норми щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану. Це стосувалося і відпусток. 2024 рік вніс свої корективи. Що залишилося сталим, а що зазнало змін – розбираємося у статті
143414

З чого починати цивільний захист у закладі освіти

Все частіше об’єктами уражень ворога стає цивільне населення. Убезпечити найвразливішу категорію – наших дітей – від ракетних атак, зберегти їх життя – ось найважливіше завдання педагогів. Що повинен робити кожен учасник освітнього процесу, хто керує цивільним захистом у навчальному закладі і як організувати цей процес – читаймо далі
86611

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
47056

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді