Ганна Новосад: «Наша ціль — щоб усі українські діти незалежно від етнічного походження на високому рівні володіли державною мовою»

Міністерка освіти і науки зустрілася з Міністром зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петером Сійярто

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко та Міністерка освіти і науки Ганна Новосад 7 лютого зустрілися із Міністром зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петером Сійярто. Обговорювали, зокрема, удосконалення стандарту вивчення української мови як державної, збільшення кількості годин на її вивчення та навчання нею та інші заходи для покращення якості вивчення української у школах.

Для завуча: орієнтовна циклограма діяльності на березень

«Лейтмотив цієї зустрічі — ми закриваємо політичні дискусії щодо мовного питання для шкіл з мовою навчання нацменшин і зосереджуємося на роботі з вчителями та методистами. <...> Основна ціль — щоб усі українські діти незалежно від їхнього етнічного походження на високому рівні володіли державною мовою. Водночас ми поважаємо конституційне право кожної дитини вивчати та навчатись рідною мовою. Зараз наша дискусія має бути сконцентрована навколо підвищення якості освіти. Для цього ми стимулюємо професійний розвиток вчителів, робимо пришкільні табори та запроваджуємо сучасні методики у роботу шкіл»,— відзначила Ганна Новосад.

Петер Сійярто повідомив, що Угорщина готова підтримати:

  • проєкт із удосконалення стандарту вивчення української мови як державної;
  • розробку методик для викладання української мови для меншини.

«Допомогти учням угорського походження зберегти знання рідної мови та переконатися, що вони знають українську. Ці дві речі не виключають одна одну», — зазначив Петер Сійярто. Він також запропонував Ганні Новосад розглянути такі можливості:

  • прирівняти угорську мову до мови корінного народу — на це Ганна Новосад відповіла, що це політичне питання, яке зараз не варто піднімати: «Корінні народи у нас чітко визначені в законодавстві, <...> ті, що не мають іншої держави, окрім України, яка відстоює розвиток їхньої культурної і мовної спадщини. Угорська мова під цей принцип не підпадає»;
  • збільшити кількість годин на вивчення української мови, але не за рахунок інших предметів — на це Ганна Новосад відзначила, що Україна не може змусити навчатись дітей впродовж 7 днів на тиждень: «Якщо ми збільшимо [навантаження] — це вже загроза для здоров´я дітей. [У новому Законі «Про повну загальну середню освіту» прописано систему], за якою поступово відбувається збільшення відсотку предметів, що викладаються українською. Які предмети вивчати державною — рішення школи».

Міністерка підкреслила, що Україна послідовно виконала усі рекомендації Венеціанської комісії: «Далі — системний діалог із освітянами. Для цього вже в лютому фахівці МОН матимуть зустрічі на Закарпатті для обговорення з освітянами положень проєкту Державного стандарту про базову освіту».

Джерело: МОН

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо навчальний семестр у школі

На закінчення навчального семестру в закладах загальної середньої освіти педагоги підбивають підсумки роботи, звітують. Нині звіт учителя за семестр — це здебільшого вчасне виставлення оцінок за семестр, коректно заповнені класний журнал і табелі навчальних досягнень учнів
206603

Психолого-педагогічна характеристика учня: як скласти

Часто практичним психологам закладів освіти надходить запит на діагностику дитини та подання результатів обстеження в різні служби. Оптимальним варіантом представлення результатів обстеження є психологічна характеристика учня.
405981

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді