Як навчити дитину допомагати по дому?

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Головний інструмент виховання ― мотивація. Командирський тон за відсутності пояснень своїм вимогам може призвести тільки до опору або страху. З іншого боку, похвала ― найкраща нагорода для малюка

Усі батьки рано чи пізно потрапляють у ситуацію, коли дитина починає ігнорувати їхні вимоги. Прохання прибрати іграшки чи помити посуд залишається без уваги або супроводжується обіцянкою «зараз», при цьому дитина продовжує займатися своїми справами.

Така поведінка здається зухвалою, дивує і дратує батьків. Тим не менше, вона абсолютно є нормальною і є наслідком дорослішання дитини. У 5 років дитина вже усвідомлює себе як особистість, починає самостійно приймати рішення і діяти у відповідності з ними.

Для того, щоб підштовхнути дитину до співробітництва, потрібно, не обмежуючи її волі, ставити перед нею чіткі і конкретні завдання. Наприклад, прохання навести порядок в кімнаті, занадто «розпливчасте» і допускає просто розчищення місця посередині. Домогтися бажаного ефекту можна сформулювавши ваше прохання по-іншому: «прибери, будь ласка, іграшки в ящик, а свій одяг ― в шафу». Тут вже подвійне трактування не можливе.

Прохання, звернені до малюка, повинні бути простими і зрозумілими. Замість слів «допоможи мені прибратися на кухні» вимовте: «давай разом помиємо посуд». Інструкції для виконання складних дій повинні бути покроковими: «Приведи на кухню, візьми лійку, налий в неї води і принеси мені». Не потрібно доручати дитині завдання, що вимагають більше 4 дій.

Домагаючись виконання свого прохання, потрібно демонструвати наполегливість. Якщо дитина відмовляється самостійно одягатися, ви можете віднести її в коридор, дати в руки черевики і відкрити вхідні двері.

Головний інструмент виховання ― мотивація. Командирський тон за відсутності пояснень своїм вимогам може призвести тільки до опору або страху. З іншого боку, похвала ― найкраща нагорода для малюка.

Мотивом для того, щоб швидше закінчити прибирання або самостійно одягнутися, може бути прогулянка або похід в гості. Але обіцянка не повинно ставати шантажем. У виразі: «якщо ти прибереш іграшки», потрібно слово «якщо» заміняти на «коли».

Для того, щоб дитина виконувала ваші прохання, їй потрібно давати час на завершення власних справ, заздалегідь інформуючи про те, що ви від неї хочете.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Педагогічне навантаження та оплата праці вчителів: відповідаємо на запитання

Чи не найбільше запитань, які надходять до нашого видавництва, стосуються оплати праці педагогів та педагогічного навантаження. Розглянемо найпоширеніші. Відповіді — за матеріалами журналу "Практика управління закладом освіти"
3361

Тижневе навантаження педагогів: зміни у дошкіллі

З’ясуємо, як змінилося педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти після набрання чинності новим Законом про дошкільну освіту, як співвідноситься педагогічне навантаження і робочий час. Ознайомтеся з таблицею, у якій ми порівняли нинішній обсяг педнавантаження працівників ЗДО з тим, що був раніше
54506

Строковий трудовий договір з педагогами: відповідаємо на запитання

З’ясуємо, що таке строковий трудовий договір і чому навколо нього стільки суперечок: варто чи ні його укладати, хто від цього виграє, хто програє, наскільки він є корисним для працівника чи роботодавця
24839

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно з новим Законом про дошкільну освіту та новими Типовими штатними нормативами. Допоможемо вам внести зміни в штатний розпис, обрати форму та заповнити її без помилок
59837

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді