Комп’ютер заважає чи допомагає у навчанні?

Останнім часом ми почали багато в чому звинувачувати комп'ютери. Мовляв, діти через них вчитися не хочуть, тільки й знають, що в ігри грати. І на психіку комп'ютери впливають, і на здоров'я, і інтелект страждає. І залежність від них. Просто монстр якийсь! Та чи дійсно комп'ютер заважає навчанню, як кажуть деякі?

Для того, аби привчити дитину до комп'ютерних технологій, батькам необхідно взяти на себе навчання дитини азам комп'ютерної грамотності.

Українська та російська мови

Реферати нині від руки майже не пишуть. Текст потрібно набирати на комп'ютері. А текстовий редактор Word володіє масою приємних функцій. Одна з них ― виправлення помилок. Тому, зробивши помилку в слові і виправивши її за допомогою текстового редактора, дитина швидше запам'ятає правильне написання. Головне ― навчити школяра робити це вдумливо. Текстовий редактор зверне увагу на невірну пунктуацію, вкаже на стилістичні помилки. Навчіть дитину, як подивитися синоніми до будь-якого слова. Якщо робити це частіше, можна прекрасно розширити словниковий запас. А для того щоб навчитися набирати текст швидко або взагалі «наосліп», є спеціальні навчальні програми. Ця навичка стане в нагоді дитині в майбутньому.

Математика

Навіть, якщо для дитини комп'ютерні ігри понад усе, рано чи пізно у неї з'явиться бажання освоїти і інші можливості чудо-машини. Якщо вона захоче створити власну комп'ютерну мережу, надійно захистити комп'ютер від вірусів і хакерських атак, навчитися програмувати ― для всього цього потрібно знання математики на досить високому рівні.

Іноземна мова

Пошук необхідної інформації в інтернеті, англомовні програми, цікаві статті з англомовних сайтів ― все це вимагає від користувача певних знань англійської мови. Так що дитина свідомо чи несвідомо буде тренуватися.

Географія

Комп'ютер з підключенням до інтернету дає унікальну можливість досить детально розглянути з супутника будь-яку точку нашої планети. Це можна зробити за допомогою безкоштовної програми Google Earth. Вивчати географію таким чином ― суцільне задоволення. Неймовірно цікаво подивитися зверху на свій будинок, двір, школу, простежити шлях, по якому їхав вчора на велосипеді, знайти місце, де відпочивав влітку. Попутно дитина отримає масу інформації у вигляді текстових пояснень і фотографій.

Творчість

Тут можливостям комп'ютера майже немає межі. Наприклад, різні графічні редактори дозволять дитині проявити себе як художника, графіка і навіть мультиплікатора! Так-так, на комп'ютері можна створювати самі справжні мультфільми! І це не так вже й складно ... Програми для обробки фотографій дають необмежений простір для творчості. Зробити фотошедеври зі своєї фотографії, придумати фотоколаж, змайструвати унікальну вітальну листівку другові на день народження, календар з фотографією своєї сім'ї ― всього і не перерахувати. А як цікаво зняти на камеру, а потім змонтувати власний фільм. Справжній, з титрами, саундтреком і спецефектами! Наприклад, про сімейні подорожі або про шкільне життя. А можна переозвучити відому кінострічку (або мультик), зробивши з неї новий гумористичний шедевр!

Музика

Дитина захоплюється музикою і мріє скласти власну мелодію? І тут комп'ютер прийде на допомогу. Всілякі музичні редактори будь-якого ступеня складності можуть не тільки відтворювати введену по нотах мелодію ― вони вміють робити унікальне аранжування.

Розваги

Ну ось, попрацювали, тепер можна і відпочити. Наприклад, зіграти в комп'ютерну гру. Нам, батькам, вже давно пора засвоїти: небезпека не в комп'ютерних іграх, а в їх якості і кількості. Є безліч чудових ігор, які не тільки розважають, а й навчають. Наприклад, хороша стратегічна гра схожа шахів: розвиває стратегічне мислення. І головне, вона «життєва», вчить дитину розбиратися в людських відносинах. Сучасний світ вносить свої корективи, і залишити дитину без комп'ютерних іграшок, значить, зробити її «білою вороною» серед однолітків. А ось прищепити хороший смак у виборі ігор батькам цілком під силу.

Поради безпеки

Отже, комп'ютер ― це всього лише інструмент, призначений для виконання певних завдань. І, як всілякий інструмент, він вимагає наявності певних вмінь. Спочатку самі надаємо дитині в необмежене користування найпотужніший інструмент без належного контролю, уваги, навчання з боку дорослого, а потім дивуємося результатами. Психологи вважають: дитина, що отримав вільний і необмежений доступ до комп'ютера, ― це дитина, яку батьки «загубили».

Звичайно, єдиного рецепту для всіх бути не може. Але є три універсальних поради, які дадуть всі шанси виростити з дитини не впертого геймера або залежного «інтернетомана», а розумного комп'ютерного користувача.

1. Розумний контроль

Заборони, покарання, тотальний контроль в стосунках з дитиною ніколи не приводили ні до чого хорошого. Однак повна відсутність контролю ― теж невірна тактика. Багато дітлахів поки ще погано вміють себе контролювати, тому можуть годинами просиджувати за комп'ютером на шкоду навчанню, спорту, прогулянок та іншим потрібним занять (а деякі батьки і раді - мовляв, не гуляє, де попало). Але контролювати відносини дитини і комп'ютера необхідно. По-перше, ви повинні знати, у що грає ваш школяр. Обов'язково беріть участь у виборі ігор та вчасно «підсовуйте» дитині варте уваги. Але при цьому і думку дитини поважайте. А ще вводьте розумні обмеження на комп'ютерні іграшки на користь інших занять і захоплень.

2. Гарне навчання

Для того, щоб привчити дитину до комп'ютерних технологій, батькам необхідно взяти на себе навчання дитини азам комп'ютерної грамотності. Добре, якщо тато за комп'ютером вміє не тільки пасьянс розкладати, а, наприклад, і домашні відеофільми монтувати, а мама не тільки читає кулінарні рецепти, але вже змайструвала сімейний сайт і розмістила його в Інтернеті. У такій родині батьки неодмінно знайдуть спосіб захопити дитину чим-небудь цікавим та корисним.

А якщо самі батьки в комп'ютерах не дуже розбираються? Тоді було б непогано записати дитину на гарні дитячі комп'ютерні курси. Знайти такі зараз не проблема. Так ви вб'єте відразу декілька зайців. По-перше, школяр буде зайнятий цікавою справою. По-друге, спеціалісти допоможуть йому вивчити всі можливості комп'ютера. По-третє, у юного комп'ютерника будуть всі шанси стати професіоналом в області комп'ютерного дизайну, програмування, адміністрування та інших захоплюючих комп'ютерних наук. Можливо, йому навіть захочеться продовжити освіту за цими напрямами.

3. Зацікавленість

Показуйте щиру зацікавленість у тому, чим займається на комп'ютері ваша дитина. Не сумнівайтеся, вона із задоволенням розповість і покаже свою нову гру і буде вдячний вам за участь. Діти за природою своєю цікаві, і це дає їм можливість освоювати комп'ютер набагато швидше дорослих. Не соромтеся звертатися за допомогою до свого комп'ютерного генія. Навіть якщо ви і самі прекрасно у всьому розбираєтеся, буде непогано трохи «схитрувати», прикинувшись «чайником», і попросити дитину пояснити вам, як працює та чи інша програма. Нехай дитина відчує, що розумніша за вас. Це допоможе вам обом: дитині підняти свою самооцінку, а вам ― не втратити контакт із своєю малечею.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Активності для дошкільнят

Влітку діти охочі до експериментів та відкриттів. Скористайтеся цим і проведіть для старших дошкільників літню розвагу на свіжому повітрі: з рухливою грою за методикою Карла Орфа, віршами, піснями, іграми і квітковим дизайном
19978

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді