Ксенобіотики, тобто чужорідні для організму речовини, спричиняють виникнення різних захворювань. Вони потрапляють в організм через продукти харчування, що містять барвники, емульгатори, ароматизатори та консерванти.
На думку дієтолога Оксани Скиталінської, особливо чутливими до ксенобіотиків є діти. Це проявляється у них через підвищену втомлюваність, гіподинамію, функціональні порушення центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту, зниження інтересу до оточуючого світу.
Велику роль у детоксикації організму відіграють амінокислоти аргініну, лізину, аспарагіну та глютаміну, які відповідають за імунний захист організму від ксенобіотиків.
Джерелами амінокислот є яйця, пісна свинина, кедрові та грецькі горіхи, насіння гарбуза, горох, нежирний сир, тріска, сардини, люцерна, капуста, буряк, шпинат, петрушка, свіжий, правильно приготовлений нежирний бульйон із домашньої курки.
Важливо також пам’ятати і про антиоксиданти. Велика група антиоксидантів, або біофлавоноїди, містяться у шипшині, цитрусових, часнику, броколі, чорниці, чорній смородині, абрикосі, свіжозавареному зеленому чаї, яблуці, хурмі та ін.
Окрім того, корисними для організму є продукти, що містять вітаміни Е, А, каротиноїди, групи В (особливо В1, В6, В9, В12), селен, цинк та магній.