Від Різдва — до Різдва: сенси і традиції свята
Асоціативна карта «РІЗДВЯНА ЗІРКА»
СКАЧАТИ
Різдво Христове для дітей
Традиційно наш народ будував свій життєвий уклад «від свята до свята». Щоденна праця потребувала «віддушини», і нею ставали свята, які допомагали єднанню родини, осмисленню життя та просто дарували радість. Часи змінюються, відповідно змінюється уклад життя, проте традиції — зберігаємо, і використовуємо час свят для єднання, добрих справ та просто радості.
Очікування та підготовка до свята Різдва не менш важливі, аніж саме свято. Цей період налаштовує на осмислення суті свята, на думки про рідних та близьких людей, на добрі справи та наповнює душу певним настроєм. Погодьтеся, що кожне свято має свій особливий настрій, відчуття та почуття. Так, настрій Різдва у більшості асоціюється з таємницею та дивом. Різдво — це свято, наповнене символами, які є водночас реальними та таємничими. Наприклад, зірка чи дідух.
Щоб прожити цей час цікаво разом із дітьми, використайте інтелектуальну карту «Різдвяна зірка». У ній відображено 5 смислових напрямів для роботи з дітьми, а також літературні твори, які дають нам матеріал для спільних активностей з дітьми.
Різдвяна зірка як символ
Історія появи на небі Вифлеємської зірки-дороговказу стала символом Різдва. Недарма споконвіку сім’я не сідала до столу вечеряти у святий вечір до появи на небі першої зірки. Про це йдеться і у вірші «Святвечір» Марії Хоросницької, і у казці «Історія перед Різдвом: про що розповідав різдвяний ангел». Історія про волхвів-мудреців, які йшли за покликом найяскравішої зорі, живе віками і щороку супроводжує різдвяну історію. Тому зірка як символ є обов’язковим атрибутом різдвяного вертепу, і очолює цей вертеп звіздар — той, хто несе різдвяну зірку. До речі, різдвяна зірка може стати справжнім витвором мистецтва. А діти із задоволенням будуть створювати-прикрашати свою різдвяну зірку.
Аби не виходити за зміст святково-різдвяної теми, організуйте власний груповий театр. Це може бути інсценівка про тварин, що стали свідками народження маленького Ісуса. Колективні ігри-етюди розкриють багато нових «зірочок», що зігріють своїм теплом і світлом тих, хто поруч.
Магія Різдва
Ви помітили, що у нашій розмові найчастіше ми говоримо про диво? Чарівність свята у тому, що воно за своєю суттю є дивом. І у тому, що наповнене магічними дійствами, ритуалами, які зберігаються з давніх-давен. Про це можна почитати разом з дітьми у творах «Різдвяна казка: Фея Різдва» Лесі Кічури, «Казка різдвяного Ангела» Лідії Підвисоцької та «Зірка Віфлеєму» Валерія Малова. Допоможіть дітям стати чарівниками, які готують кутю та прикрашають свій простір. А ще таємно роблять добрі справи. І починають розуміти, що у ці дні створити диво можуть навіть звичайні речі, святкові клопоти, тепло оселі й рідні люди поруч. Почаклуйте на світловому столі із зірками-ліхтариками, задекоруйте з дітьми Віфлеємську зірочку і нехай це буде дивами, які ви створили разом.
Згадайте з дітьми і казкових чарівників та предмети, що творять дива. Ельфи та феї, Санта Клаус і його Олень, Зіронька із однойменної казки Миколи Мучинського додадуть чарівності у тихий зимовий вечір.
Різдвяні подарунки своїми руками
Згадаймо повір’я: коли з неба падає зірка, потрібно загадати бажання. Різдвяний час — не зорепадний, але почитайте з дітьми історію М.Шкуріної «Зірочка у подарунок мамі». Вона і про бажання, і про дарунок. І, звичайно, про любов. А казка Ірини Мацко «Різдво ялиночки» — про подарунок, який отримала ялиночка.
Передсвятковий час — час загадувати подарунки, а також готувати для близьких різдвяні подарунки своїми руками. Обговорюйте це з дітьми та виготовляйте разом із ними листівки-аплікації, малюнки в нетрадиційних техніках, «чарівні скриньки» з використаних коробок, ялиночки з покидькового матеріалу тощо.
Активності цього змістового напряму наповнені темою бажань та подарунків, тож бажайте і даруйте!
Різдвяні завдання для дітей
Від чарів — до реальності. Зв’язок свята з зіркою є цілком реальним, і тому ми не відходимо від нашої теми. Зірки-провідники відомі з давніх-давен, а небесний простір наповнений не лише зірками... За текстами віршів Наталі Карпенко «Наш мандрівник», «Старий і молодий Місяць», «Посміхаються зорі» діти дізнаються, які бувають зорі та Місяць, пограють в ігри та намалюють сузір’я. І обов’язково зачаруються вечірнім зоряним небом. А нам, дорослим, це все нагадає відомі слова Еммануїла Канта: «Дві речі наповнюють душу завжди новим та щоразу більшим здивуванням та благоговінням: це зоряне небо наді мною та моральний закон у мені».
Асоціативна карта «РІЗДВЯНА ЗІРКА»
- Розглянь карту. Яке свято спадає тобі на думку відразу?
- Поміркуй, які малюнки пов’язані зі святом Різдва. Познач ці малюнки червоним кружечком. У кого позначені усі малюнки?
- Знайди на карті зірки. Скільки їх? Чим вони схожі? Чим відрізняються?
- Хто побачив на небі яскраву зорю у ніч, коли народився Ісус? Намалюй біля цих зображень маленькі зірочки.
- Які тварини можуть розповісти про диво народження Христа? Познач ці малюнки фішками. Що розповів би Ослик? Овечка?
Різдвяне диво і творча діяльність
Чарівно-незвичайна пора, яку ми проживаємо, створює настрій для різноманітної творчої діяльності. Саме час фантазувати і творити. Це може бути:
- творча діяльність «Музика наших бажань», «Запали зірочку», «Творимо диво», «Святкова обгортка»;
- аплікації: зірочки-ліхтарі, зірочки-печиво, зірочки-подарунки;
- прикрашання різдвяної зірки;
- творчі вправи з «чарівними» малюнками;
- малювання ангелів на прозорій плівці;
- театралізована діяльність за мотивами казки Зоряни Живки «Казка про справжнє Різдво».
Обов’язкова активність під час підготовки інсценівки — виготовлення атрибутів до неї. Насамперед — паперових наголівників із зображеннями дійових осіб. Також це можуть бути елементи декорацій чи квитки-запрошення. Творіть та отримуйте радість спільного проживання святкових днів!