Прийом до перших класів у 2025/2026 навчальному році
Набір до 1 класу
Як має підготуватися заклад освіти, щоб розпочати набір до 1 класу? Органи управління освітою, керівники та педагогічні працівники ЗЗСО мають продумати всі деталі організації прийому дітей до закладу освіти та сприяти створенню позитивної атмосфери навколо цього процесу.
У закладах освіти, де не змогли минулого року зарахувати всіх дітей відповідного віку, які проживали на території обслуговування, варто заздалегідь:
- розглянути перспективи й можливості:
- створення додаткових класів;
- вивільнення приміщень, які використовуються не за призначенням (зокрема, припинити орендні відносини);
- раціональної організації освітнього процесу;
- переглянути за необхідності закріплення території обслуговування за закладами.
Необхідно розмістити на сайті ЗЗСО інформацію про закріплену за ним територію обслуговування та спроможність закладу. Зробити це потрібно протягом двох днів після затвердження засновником відповідного рішення, але не пізніше ніж за місяць до початку прийняття заяв про зарахування до закладу.
Окрім інформації про закріплену за ЗЗСО територію обслуговування та його спроможність, для батьків майбутніх першокласників на сайті ЗЗСО варто розмістити:
- умови прийому до перших класів;
- електронну адресу закладу освіти;
- перелік документів, які підтверджують фактичне місце проживання (перебування) дитини на території обслуговування закладу;
- інформацію про можливість подання заяв у електронному вигляді, з використанням онлайн-сервісів.
При зарахуванні дітей необхідно дотримуватися Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОН від 16.04.2018 № 367 (далі — Порядок).
Безпечне освітнє середовище: чекліст
Прийом документів до 1 класу
Правила зарахування до початкової школи визначено главою 1 розділу ІІ Порядку.
У Порядку визначено дату закінчення прийому документів — 31 травня. Однак не встановлено конкретної дати початку прийому документів. Тому органи місцевого самоврядування та виконавчої влади щороку не пізніше ніж за один місяць до завершення прийому документів, необхідних для зарахування, мають визначати дату початку прийому документів.
Зазвичай початок прийому заяв про зарахування до 1 класу планують на другу половину березня або 1 квітня.
Так, Департамент освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської держадміністрації) вже видав відповідний наказ, яким встановлено розпочати прийом заяв до перших класів закладів загальної середньої освіти міста Києва 1 квітня 2025 року.
Документи для зарахування до 1 класу
Порядком встановлено вичерпний перелік документів, необхідних для зарахування до 1 класу, а також форму заяви про зарахування дитини до закладу освіти.
Заява про зарахування до 1 класу
Для зарахування до 1 класу необхідно подати заяву про зарахування за зразком, визначеним у Додатку 1 до Порядку.
У заяві про зарахування до 1 класу зазначають відомості про серію, номер (за наявності) та дату видачі таких документів:
- свідоцтва про народження дитини;
- медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)», затвердженою наказом МОЗ від 14.02.2012 № 110 (у редакції наказу МОЗ від 25.07.2023 № 1351).
За бажанням заявника у заяві про зарахування зазначають (у разі наявності) відомості про серію, номер, дату видачі таких документів:
- висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини;
- одного з документів, що підтверджує місце проживання або перебування дитини чи одного з її батьків, інших законних представників на території обслуговування закладу освіти (документи визначені абз. 3—9 п. 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою КМУ від 13.09.2017 № 684).
Замість цих відомостей у заяві про зарахування заявник може додати до неї копії відповідних документів.
Перелік документів, визначених у пункті 4 розділу І Порядку, є вичерпним. Вимагати інші додаткові документи неприпустимо.
Заявник за своїм бажанням може подати заяву про зарахування особисто (нарочно) або електронною поштою, факсом, іншими засобами електронного зв’язку; в електронній формі з використанням АІКОМ або онлайн-сервісів.
Зразок/ бланк заяви про зарахування до закладу освіти СКАЧАТИ
Документи для прийому дітей ВПО, біженців тощо
Прийом дітей ВПО, біженців, осіб, які потребують захисту, відбувається за правилами, встановленими пунктом 5 розділу І Порядку.
Діти або один з їх батьків, які мають довідку про звернення за захистом в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, та які не мають одного чи обох документів, визначених абзацами другим та/або четвертим пункту 4 розділу І Порядку, зараховуються до закладу освіти без подання цих документів.
У разі подання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, її реквізити вносять до АІКОМ або онлайн-сервісів і перевіряють шляхом подання запитів до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Електронний сервіс для подання та оброблення заяв на вступ до школи
Документи до закладів загальної середньої освіти батьки дітей можуть подати на порталі «Електронна реєстрація в заклади загальної середньої освіти» — school.isuo.org. Для цього необхідно зареєструватися на сайті, обрати заклад загальної середньої освіти, створити заявку та підтвердити її документами у закладі.
Заклади загальної середньої освіти мають доступ до перегляду та оброблення заяв, налаштування реквізитів та відображення закладу на мапі, редагування спроможності закладу і території обслуговування.
Портал «Електронна реєстрація в заклади загальної середньої освіти» дає змогу закладам освіти:
- отримувати та обробляти заяви батьків онлайн – роздруковувати готові заяви, згоди на обробку персональних даних тощо;
- автоматизовано розподіляти заяви на першочергові та другочергові;
- отримати журнал заяв як електронний архів, імпортувати дані в Excel;
- надавати попередню інформацію про заклад – про гуртки, секції, особливості навчання, профілі тощо.

На рівні закладу освіти важливо: формувати культуру безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу; розвивати їхні компетентності щодо безпеки навчання, виховання та праці; забезпечувати дотримання вимог безпечного освітнього середовища. Що для цього потрібно?
Першочергове зарахування за місцем проживання
Першочергово до 1 класу зараховують дітей, місце проживання (перебування) яких на території обслуговування ЗЗСО підтверджене. Для цього батьки надають документи, що підтверджують місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування закладу.
Практика використання місця реєстрації як єдино можливого підтвердження відповідного місця проживання є неприпустимим обмеженням права дитини на першочергове зарахування.
Документи для підтвердження інформації про місце проживання дитини
Інформація про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) дитини отримується, перевіряється та актуалізується у профілі дитини шляхом електронної інформаційної взаємодії автоматизованого комплексу менеджменту з Єдиним державним демографічним реєстром та/або відомчою інформаційною системою ДМС, та/або реєстрами територіальних громад (п. 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів).
Якщо у цих реєстрах відповідної інформації немає, то один із батьків дитини чи її законний представник подає (надсилає) до закладу освіти один із документів (його скановану копію чи фотокопію) про фактичне місце проживання (перебування) дитини, визначених пунктом 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів. Наводимо цей перелік документів.
Документи, які підтверджують фактичне місце проживання (перебування) дитини
Документ | Примітки |
Паспорт громадянина України одного з батьків дитини чи інших її законних представників | Також це можуть бути:
|
За формою згідно з додатком до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 509 | |
Документ, що засвідчує право власності на відповідне нерухоме майно | Таким документом може бути:
|
Рішення суду про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання | Рішення суду має набрати законної сили |
Документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо) | Може бути укладений між фізичними особами (підтверджує місце проживання за умови його реєстрації відповідно до статті 158 Житлового кодексу України або нотаріального посвідчення) чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку |
За формою згідно з додатком 9 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою КМУ від 24.09.2008 № 866 | |
Інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання (перебування) дитини та/або одного з її батьків чи інших законних представників |
Документи, які підтверджують фактичне місце проживання (перебування) дитини СКАЧАТИ
Перевірка документів щодо першочергового зарахування
Директор ЗЗСО при вирішенні питання щодо першочергового зарахування дитини до 1 класу та розгляді документів, що мають підтверджувати місце проживання дитини або її батьків (одного з батьків) на території обслуговування, мають переконатися, що документ:
- містить інформацію, яка підтверджує чи посвідчує місце проживання дитини або її батьків (одного з батьків) на території обслуговування відповідного закладу загальної середньої освіти;
- складено, видано чи посвідчено особою, яка уповноважена на це відповідно до законодавства;
- складено за формою та з реквізитами, визначеними відповідним нормативно-правовим актом.
Кількість заяв більша за кількість місць у перших класах: що робити
Якщо станом на 31 травня кількість поданих заяв про зарахування перевищує загальну кількість місць у перших класах, то дітей зараховують за такими правилами:
- до 1 червня включно зараховують усіх дітей, місце проживання (перебування) яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також дітей, які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту в цьому закладі, чи дітьми працівників цього закладу, чи випускниками дошкільного підрозділу цього закладу (за наявності);
- до 15 червня включно на вільні місця зараховують дітей, які не проживають (не перебувають) на території обслуговування цього закладу, за результатами жеребкування, процедура якого розробляється відповідно до глави 2 розділу ІІ Порядку, схвалюється педагогічною радою закладу освіти та затверджується його керівником;
- до 15 червня включно зараховують на вільні місця та за умови утворення окремого (окремих) класу (класів) також і тих дітей, які не проживають (не перебувають) на території обслуговування цього закладу, але мають бажання здобувати освіту за освітньою програмою закладу освіти, затвердженою Державною службою якості освіти України. У разі якщо кількість поданих заяв перевищує загальну кількість місць у такому класі (класах), зарахування дітей відбувається за результатами жеребкування.
Так визначено пунктом 3 глави 1 розділу ІІ Порядку.
У разі якщо кількість дітей, які мають право на першочергове зарахування, перевищує спроможність закладу освіти, орган, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, невідкладно та з використанням наявної інформації про вільні місця, отриманої з АІКОМ або онлайн-сервісів, має запропонувати на вибір батьків таких дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця їх проживання (перебування), а також сприяти зарахуванню дітей до обраних їхніми батьками закладів освіти.