Роботу педагогічного колективу з підготовки учнів до ЗНО можна розподілити на дві рівнозначно важливі частини, такі як:
- просвітницька робота з батьками
- просвітницька та навчальна робота з учнями.
Як уникнути конфліктів із батьками учнів: три експресзаходи
Співпраця педагогів з учнями щодо підготовки до ЗНО зазвичай полягає в:
- поданні необхідного навчального матеріалу
- перевірці знань
- проведенні пробного тестування у межах класу.
Однак не менш важливо ознайомити випускників із процедурою проведення тестування. Здебільшого педагоги роблять це безпосередньо під час освітнього процесу.
Задля роз’яснення батькам усіх аспектів ЗНО класним керівникам учнів випускних класів бажано ініціювати спеціальні батьківські збори.
Провести їх доцільно у березні, оскільки наприкінці місяця відбудеться пробне ЗНО, під час якого випускники матимуть змогу ознайомитися з процедурою його проведення та перевірити свої знання, аби встигнути заповнити прогалини до справжнього ЗНО.
На зустріч із батьками класні керівники учнів випускних класів можуть запросити директора школи, учителів-«предметників» та практичного психолога. Добре, якщо в батьківських зборах візьме участь педагог, який має досвід роботи безпосередньо у пункті тестування, адже саме він зможе докладно роз’яснити всі особливості проведення ЗНО.
Проводимо
Правила поведінки та вимоги до випускників під час ЗНО
Процедура проведення ЗНО передбачає чіткі вимоги до випускників, зокрема:
- з’явитися вчасно до пункту тестування
- мати із собою всі необхідні документи
- вимкнути мобільний телефон
- поводитися в аудиторії належно.
Коли дитина розв’язує складне завдання, старається, ви хочете похвалити її приємними словами, як-от «молодець», «чудово» тощо. Чи знаєте ви, що цього недостатньо для того, щоб коректно підтримати дитину та надихнути її розвиватися?
6 моментів, на яких зауважити під час батьківських зборів:
- допуск у пункт ЗНО відбувається після перевірки документів і завершується за 10 хв. до початку, тому слід зорієнтувати випускників, щоб вони прибули до пункту тестування завчасно, бажано за 30 хв. до початку
- якщо місце розташування пункту тестування маловідоме, то складіть маршрут і вирахуйте час, необхідний для його подолання
- заздалегідь складіть і перевірте напередодні потрібний для допуску до тестування комплект документів, як-от:
– посвідчення особи — паспорт або свідоцтво про народження (для осіб, що не досягли 16 років), серія та номер яких зазначені у Сертифікаті ЗНО
– Сертифікат ЗНО з фотографією випускника
– запрошення-перепустку для участі в ЗНО
- нагадайте дітям про необхідність вимкнути мобільний телефон перед початком тестування
- обговоріть з випускниками правила поведінки в аудиторії під час ЗНО, поясніть, що за проханням старший інструктор та інструктор можуть проконсультувати учнів щодо незрозумілих організаційних моментів проведення ЗНО, замінити неякісні тестові зошити тощо
- якщо випускник не потрапив на тестування через об’єктивні обставини, він має отримати медичну довідку, що є підставою для складання ЗНО під час додаткової сесії.
ТЕСТ ДЛЯ САМОДІАГНОСТИКИ
Психологічний чинник під час підготовки та проходження ЗНО
На результат розумової діяльності учнів впливає їхній емоційний стан. Тому часто на заваді успішного складання тесту стоїть хвилювання. До того ж процедура ЗНО відрізняється від звичних контрольних робіт та іспитів ДПА значно більшим навантаженням на психіку учнів. Тож під час батьківських зборів доречним буде й виступ практичного психолога, присвячений психологічному комфорту випускників. Адже неістотні, на перший погляд, дрібниці, як-от вода, зручний одяг і взуття, гарантуватимуть упевненість, нормальне самопочуття випускника і вбережуть його від додаткового стресу під час тестування. Забезпечити та проконтролювати наявність цих дрібниць можуть лише батьки.
Самі ж випускники в період підготовки до ЗНО зазвичай зосереджені лише на вивченні та повторенні навчального матеріалу, на виконанні різноманітних зразків тестів. Тож, аби діяльність учнів була плідною, практичному психологу потрібно навчити їх правильно організовувати свій час та планувати роботу щодо повторення матеріалу. Передусім варто наголосити на необхідності чергування навчання та відпочинку, аби запобігти перевтомі. Адже це не лише погано позначиться на результатах майбутнього тестування, а й вплине на стан здоров’я.
Саме тому дуже важливо пояснити батькам випускників, що якість складання ЗНО залежить не лише від знань, хоча їх повнота, безумовно, — вирішальний чинник. Вплинути на роботу учнів під час сесії ЗНО можуть також:
- психологічний стан — надмірна тривожність, істерики, показова байдужість тощо
- фізичний стан — хвороби, вади здоров’я, перевтома тощо.
До виступу на батьківських зборах, присвячених ЗНО, практичний психолог може підготувати поради батькам та випускникам. Оформити їх ліпше як пам’ятки, які можна роздрукувати і роздати учням та їхнім батькам наприкінці зустрічі.
За матеріалами Ольги ДУДАР,
доцента кафедри методики суспільно-гуманітарної освіти і виховання
ІППО КУ імені Бориса Грінченка, канд. істор. наук,
ж. «Заступник директора школи»