Англійська в Україні: на що очікувати

Законопроєкт «Про застосування англійської мови в Україні» викликав цілу низку суперечок навколо окремих положень. Що ж насправді передбачає проєкт та які зміни чекають на українців – від державних службовців до пересічних громадян – читаймо і розбираймося.

Як подолати постканікулярний синдром

Законопроєкт №9432 «Про застосування англійської мови в Україні»  зареєстрований президентом України В. Зеленським у Верховній Раді 28 червня 2023 року.

За словами заступниці голови Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенії Кравчук, документ є «рамковим», тобто таким, який потребує удосконалення та дискусії з окремих питань.

Разом з тим,  законопроєкт «Про застосування англійської мови в Україні»   

  • відповідає нормам Конституції України, у якій зафіксовано незворотність європейського курсу нашої держави
  • спрямований на утвердження міжнародного іміджу України у світових процесах, підвищення її рівня конкурентоспроможності на світовому ринку;
  • враховує запити інформаційно-економічної політики  сучасності.

Крім того, англійська у сучасному світі – це мова науки, освіти, мова наших стратегічних партнерів. Про це наголосив міністр освіти і науки Оксен Лісовий. 

Статус, мета і сфера дії Закону

За статусом, англійська мова визначається однією із мов міжнародного спілкування в Україні.

Мета Закону – посилити позицію України і всього українського для виходу на глобальний ринок, сприяти використанню англійської мови у публічних сферах суспільного життя, до яких належать:

  • державні служби
  • служби екстренної допомоги населенню
  • обслуговування на кордоні під час його перетину
  • сфери освіти, транспорту, культури, здоров’я, юристпруденції тощо.

При цьому зазначається, що таке запровадження англійської мови ні в якому разі не обмежує функціонування української мови як державної, а також мов національних меншин.

У Законі про використанні англійської мови є чіткий перелік посадових осіб, які зобов’язані володіти англійською.

Англійська у сфері освіти

  1. Передбачено використання англійської мови з раннього дошкільного віку, а згодом вивчення у старшому дошкільному віці. Цю норму мають запровадити до 1 вересня 2026 року.
  2. Незалежно від форми власності вивчення англійської мови є обов’язковим для всіх закладів освіти.
  3. Узаконено положення про обов’язкове проходження державної підсумкової атестації з англійської мови у 4, 9 та випускних класах у освітніх закладах, де англійська вивчається як іноземна мова першого рівня. А в школах, де йде вивчення англійської як другої іноземної мови, знання учнів перевірятимуть після закінчення 9 класу та у межах ЗНО/НМТ.

Мають з'явитися нові підходи до процесу викладання англійської мови. У МОН зазначили, що вже йде розробка  чіткого плану із впровадження англійської мови на 2023–2026 роки.зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді