Захиснi споруди цивiльного захисту — iнженернi споруди, призначенi для укриття i тимчасового захисту людей, технiки та майна вiд небезпеки, що може виникнути або виникла внаслiдок у мирний час, а також вiд дiї засобiв ураження в особливий перiод (п. 2 Порядку використання захисних споруд цивiльного захисту (цивiльної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою КМУ вiд 25.03.2009 № 253).
Захиснi споруди є основним засобом колективного захисту населення, їх подiляють на:
- сховища;
- протирадiацiйнi укриття;
- споруди подвiйного призначення та найпростiшi укриття;
- швидкоспоруджуванi захиснi споруди.
Сховище
Сховище — герметична споруда для захисту людей, в якiй протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних чинникiв, що виникають внаслiдок надзвичайної ситуацiї, воєнних (бойових) дiй та терористичних актiв.
Вiдповiдно до
укриттю у сховищах пiдлягають:- працiвники найбiльшої працюючої змiни суб’єктiв господарювання, вiднесених до вiдповiдних категорiй цивiльного захисту та розташованих у зонах можливих значних руйнувань населених пунктiв, якi продовжують свою дiяльнiсть в особливий перiод;
- персонал атомних електростанцiй, iнших ядерних установок i працiвники суб’єктiв господарювання, якi забезпечують функцiонування таких станцiй (установок);
- працiвники найбiльшої працюючої змiни суб’єктiв господарювання, вiднесених до категорiї особливої важливостi цивiльного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктiв, а також працiвники чергового персоналу суб’єктiв господарювання, якi забезпечують життєдiяльнiсть мiст, вiднесених до вiдповiдних груп цивiльного захисту;
- хворi, медичний та обслуговуючий персонал закладiв охорони здоров’я, якi не пiдлягають евакуацiї або не можуть бути евакуйованi у безпечне мiсце.
Протирадiацiйне укриття
Протирадiацiйне укриття — негерметична споруда для захисту людей, в якiй створено умови, що виключають вплив на них iонiзуючого опромiнення у разi радiоактивного забруднення мiсцевостi.
Вiдповiдно до
укриттю у протирадiацiйних укриттях пiдлягають:- працiвники суб’єктiв господарювання, вiднесених до першої та другої категорiй цивiльного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктiв, якi продовжують свою дiяльнiсть у воєнний час;
- працiвники суб’єктiв господарювання, розташованих у зонах можливих руйнувань, небезпечного i значного радiоактивного забруднення навколо атомних електростанцiй;
- населення мiст, не вiднесених до груп цивiльного захисту, та iнших населених пунктiв, а також населення, евакуйоване з мiст, вiднесених до груп цивiльного захисту i зон можливих значних руйнувань;
- хворi, медичний та обслуговуючий персонал закладiв охорони здоров’я, розташованих за межами зон можливих значних руйнувань мiст, вiднесених до груп цивiльного захисту, i суб’єктiв господарювання, вiднесених до категорiй цивiльного захисту, а також закладiв охорони здоров’я, якi продовжують свою дiяльнiсть у воєнний час.
Споруда подвiйного призначення та найпростiше укриття
Споруда подвiйного призначення — це наземна або пiдземна споруда, що може бути використана за основним функцiональним призначенням i для захисту населення.
Найпростiше укриття — це фортифiкацiйна споруда, цокольне або пiдвальне примiщення, що знижує комбiноване ураження людей.
Споруди подвiйного призначення та найпростiшi укриття використовують для захисту людей вiд небезпечних наслiдкiв надзвичайних ситуацiй, а також вiд дiї засобiв ураження в особливий перiод.
Швидкоспоруджувана захисна споруда
Швидкоспоруджувана захисна споруда — захисна споруда, яку зводять iз спецiальних конструкцiй за короткий час для захисту людей вiд дiї засобiв ураження в особливий перiод.
У швидкоспоруджуваних захисних спорудах, найпростiших укриттях та спорудах подвiйного призначення пiдлягає укриттю населення мiст, вiднесених до груп цивiльного захисту, яке не пiдлягає евакуацiї у безпечне мiсце, а також iнших населених пунктiв.