Проаналізуємо структуру та персональний склад комісії з питань надзвичайних ситуацій в межах навчального закладу, виходячи з практичного досвіду.
Необхідність утворення в освітньому закладі комісії з НС як координаційного органу зазначена у статті 6 Кодексу цивільного захисту України.
Склад комісії з надзвичайних ситуацій
Проектувати масштабний склад цієї комісії з великою кількістю заступників голови комісії зайве.
Ніхто, звісно, не обмежує керівника навчального закладу у кількісному складі цієї комісії, але варто врахувати, що цей надзвичайний орган має приймати швидкі координовані рішення.
Через надмірну кількість членів у комісії лише уповільнюватиметься швидкість реагування на надзвичайні ситуації.
Голова комісії
Іноді керівник закладу особисто очолює створену комісію з питань надзвичайних ситуацій. Це найправильніше рішення, адже, приміром, у затверджених урядових положеннях головою державної комісії є прем’єр-міністр України, а головою комісії регіонального чи місцевого рівня — керівник органу, що її утворив.
Хоча нормами і не заборонено призначати іншу особу. Як правило, у школах головою комісії призначають одного з заступників директора. Про це має бути зазначено і в положенні про комісію.
Заступник голови
На об’єктовому рівні цілком достатньо й одного заступника голови комісії.
Також має бути інженер з охорони праці, який перейматиметься безпекою працівників і в складі комісії.
Секретар комісії
Трапляється, у складі комісії секретар займає останнє місце і призначається із числа прибиральників. При цьому не враховують, що на секретаря покладають значні й відповідальні обов’язки.
Найліпше посада секретаря у складі комісії для посадової особи, котра безпосередньо займається питаннями ЦЗ.
Штаб комісії
Вигадувати ще штаби комісій з питань надзвичайних ситуацій — до чого були схильні «досвідчені» начальники штабів — не потрібно.
Справи керівника у жовтні: що проконтролювати
Положення про комісію з надзвичайних ситуацій
Комісія має діяти на підставі положення про неї. Так указано в пункті 11 Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затв. постановою КМУ від 09.01.2014 № 11.
Зазвичай Положення у навчальному закладі складає фахівець з питань цивільного захисту і подає на затвердження керівникові.
Під час складання положення на об’єктовому рівні фахівець має вивчити положення координаційних органів як загальнодержавного, так і регіонального й місцевого рівнів:
- Положення про державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затв. постановою КМУ від 26.01.2015 № 18
- Типове положення про регіональну та місцеву комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, затв. постановою КМУ від 17.06.2015 № 409.
Окрім того, доречно скористатися типовими функціональним обов’язками посадових осіб комісії з питань надзвичайних ситуацій, складаючи аналогічні документи у закладі.