Чи може працівник звільнитися день у день у зв’язку з воєнним станом
Запитання
Чи може працівник написати в заяві про звільнення, що звільняється у зв’язку з воєнним станом у країні? Дата звільнення й дата заяви — 1 грудня 2022 року.
Відповідь
Працівник може написати таку заяву, але воєнний стан не є поважною причиною для звільнення, коли роботодавець зобов’язаний звільнити працівника в строк, про який він просить.
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) додав ще одну поважну причину для звільнення, окрім наведених у статті 38 КЗпП.
У зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві. Винятки — працівника примусово залучають до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану або до робіт на об’єктах критичної інфраструктури (ст. 4 Закону № 2136).
Роботодавець зобов’язаний звільнити працівника у строки, вказані в заяві, за таких одночасних умов:
Якщо заклад освіти розташований в зоні бойових дій, попросіть працівника написати заяву з таким змістом:
Прошу звільнити мене 01 грудня 2022 року за власним бажанням у зв’язку з тим, що заклад розташований в зоні ведення бойових дій.
Факт дії воєнного стану — не поважна причина для звільнення. Тому роботодавець може не погодити працівнику звільнення день у день. У цьому разі надайте працівнику письмову відмову на його заяву та запропонуйте написати іншу заяву про звільнення з урахування двотижневого попередження (ст. 38 КЗпП).